Készült: 2024.09.20.21:08:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2019.03.11.),  59-62. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:   55-58   59-62   63-66      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Hiller István, az MSZP képviselője, az Országgyűlés alelnöke kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Mi lesz a Kiserdő sorsa?” címmel. Alelnök úr, öné a szó.

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Választókerületemben, Kispesten és Pesterzsébeten, de több környékbeli budapesti kerületben is, így Ferencvárosban, Kőbányán és Csepelen sokakat foglalkoztat a főváros egy jelentős zöldfelületének, az úgynevezett Kiserdőnek a sorsa. Öntudatos és környezetük jövőjéért aggódó állampolgárok létrehoztak egy lakossági csoportot „Kiserdővédők” néven. Kérdéseikkel a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-hez és a köztársasági elnök úrhoz is fordultak már, több rendezvényt, fórumot szerveztek. A legutóbbin több száz érdeklődő jelent meg és fejezte ki véleményét. Összefoglalva, tisztelt államtitkár úr, a problémát, arról van szó, hogy a tervezett új Duna-híd, az úgynevezett Galvani híd levezető és bekötő útjai érintik, illetve érinthetik a Határ út mentén fekvő Kiserdőt, sőt korábban olyan tervekről is lehetett tudni, amelyek a Kiserdő részleges vagy akár teljes felszámolását eredményezték volna. Az említett civil kezdeményezés nemcsak tiltakozik  megjegyzem, ezt a tiltakozást én magam is osztom, és képviselem is a véleményüket , hanem hozzáértő mérnökök, szakemberek bevonásával alternatív megoldást is kidolgozott. Úgy látják ugyanakkor, hogy a döntéshozók nem veszik figyelembe a véleményüket, de legalábbis semmiféle visszajelzést nem kaptak arról.

Azt szeretném tehát kérdezni az államtitkár úrtól, hogy pontosan mit terveznek. Tervezik-e bármilyen módon azt, amiről beszéltem, és terveik bármilyen módon érintik-e az említett zöldterületet, a Kiserdőt? Mikor kapnak a Kiserdővédők és az őt támogató állampolgárok pontos és részletekbe menő dokumentációt, illetve a kidolgozott, szakmailag megalapozott alternatív javaslataikat figyelembe veszik-e? Várom válaszát.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Orbán Balázs államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Alelnök Úr! Mi úgy gondoljuk, hogy adottak a feltételek, hogy Budapest Európa legsikeresebb, legvonzóbb fővárosa legyen, soha nem látott fejlődés kapujában áll a város, azt reméljük, hogy a város valaha volt legsikeresebb korszaka köszönthet ránk a következő évtizedekben. Az ön által felvetett problémával összefüggésben, ami egyébként épp ennek a fejlődési ívnek köszönhető, arról tudom önt tájékoztatni, ahogy ön is említette, elindult egy nemzetközi tervpályázat, és annak eredményeként kiválasztásra került az új dél-dunai híd megtervezése, amely a Rákóczi úttól (sic!) délre kötné össze Dél-Pestet, Csepelt és Dél-Budát. Ha megépül ez a híd, akkor napi 40 ezer autóval tehermentesítené a belvárosi hidakat s 6-8 ezerrel az Üllői út forgalmát. A híd megépülésével szerves, élő kapcsolat jönne létre Dél-Pest, Észak-Csepel, Dél-Buda között az M1-M7 bevezető szakaszától a Jászberényi útig. A hídon kerékpáros, gyalogos- és közösségi közlekedés, villamos is helyet kapna.

A munkának van egy szakasza, ahogy ön is említette, ahol különös körültekintéssel kell eljárni, odafigyelni a helyi adottságokra, ez a Wekerletelep és a József Attila lakótelep közötti ligetes, erdős sáv, a Kiserdő szakasza, ahol a kormányzat, Tarlós István főpolgármester úr és Kocsis Máté frakcióvezető úr kérésének megfelelően leállította a tervezési folyamatot. Azt gondoljuk, hogy a közösségi tervezés eszközeit is igénybe kell venni, a két érintett kerülettel, az ott lakókkal közösen keresni egy olyan megoldást, ami mindenkinek jó.

Számunkra, a kormányzat számára az a fontos, hogy olyan tervek készüljenek, amelyek eredményeképpen mindenki jobban jár, jobb minőségű, könnyen megközelíthető zöldfelület, közpark álljon rendelkezésre az itt lakóknak, a Határ úton pedig a mai állapotokhoz képest jóval kisebb és a lakónegyedtől jobban elválasztott legyen a forgalom. Tehát megítélésünk szerint csak olyan tervek születhetnek, amelyek egyaránt figyelembe veszik a József Attila lakótelep és a Wekerletelep lakóinak az érdekét is. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Kérem ez ügyben az ön konstruktív együttműködését és támogatását. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   55-58   59-62   63-66      Ülésnap adatai