Készült: 2024.09.21.05:55:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.),  89-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:25


Felszólalások:   87-88   89-96   97-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Nem fogadja el. A miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.Tisztelt Országgyűlés! Kepli Lajos, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Klímaváltozás: Soros műve?” címmel. A miniszterelnök úr személyesen nem tud válaszolni halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt, válaszadásra Varga Mihály miniszterelnök-helyettes urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Elfogadja. Öné a szó, Kepli Lajos képviselő úr.

DR. KEPLI LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egyre nyomasztóbb és aggasztóbb hírek látnak napvilágot és egyre nagyobb gyakorisággal a médiában arról, hogy milyen változások következnek be az éghajlatunkban, és ez milyen következményekkel jár a Föld egyes pontjain. Mielőtt azt hinnénk, hogy ez csak távoli földrészeket fenyegető veszély, azt láthatjuk, hogy egyre közelebb kerülnek ezek a természeti katasztrófák, ezek a jelenségek hozzánk. Magyarországon is tapasztalható már olyan özönvízszerű esőzés, ami korábban nem volt látható vagy tapasztalható. Tapasztalható óriási aszály, és ezeknek a mértéke és a gyakorisága az, ami egyre inkább aggódással tölt el minket. Bizony nem 2050-ben kell már gondolkodnunk, hanem abban, hogy néhány éven belül, esetleg tíz éven belül már visszafordíthatatlanná válnak azok a folyamatok, amelyekért most még lehetne tenni.Meglehetősen aggasztó az, amikor ennek fényében olyan nyilatkozatokat hall a kormány részéről a magyar átlagember, hogy a gazdaság számára a német autóipar céljai fontosabbak, mint a klímacélok; vagy amikor azt látjuk, hogy európai uniós szinten megvétózzuk a 2050-es klímasemlegességi célokat, arra hivatkozva, hogy ez a lakosság rezsiköltségét megemelné, miközben a hivatkozás következő mondatában már ott van, hogy egyébként is 2030-ig 90 százalékban szén-dioxid-semleges lesz a magyar energetika vagy villamosenergia-termelés. Akkor hol itt az összeütközés, vagy milyen ellentmondás van itt, amit fel kellene oldani? Gyakorlatilag, ha azt látjuk, hogy milyen következményekkel jár az az éghajlatváltozás, amelyről a kormány jelen pillanatban nem akar tudomást venni és amellyel teljes egészében szembemegy jelen pillanatban, akkor igencsak aggódásra van okunk.

Kérdezem miniszter urat, hogy ön hogy fog a gyermeke, unokája, utóda szemébe nézni, hogy önök az a generáció és önök az a kormány, akik még tehetnének az ellen, hogy ez a klímaváltozás ne vagy ne így következzen be, ha nem teszik meg a megfelelő intézkedéseket. Várom válaszát. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom tehát a szót Varga Mihály miniszterelnök-helyettes úrnak.

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindannyian osztjuk a képviselő úr által felvetett aggodalmakat és aggályokat. Valamennyien aggódunk azért a környezetért és azért a világért, amit örökül hagyunk majd a gyermekeinkre és az unokáinkra.Mindenekelőtt azért szeretném rögzíteni, hogy Magyarország jövőorientált, klímabarát és a magyar választópolgárok érdekében álló klímapolitikát folytat. Elkötelezettek vagyunk a reálisan és bölcsen meghatározott klímacélok megvalósítása mellett. Egyértelmű klímapolitikai vállalásaink vannak a kibocsátás csökkentése, a megújuló energiák részarányának növelése és az energiahatékonyság fokozásának az érdekében már a 2020-as évre is. Az erre az időszakra kitűzött céljaink teljesítésében senki nem mondhatja azt, hogy ne állnánk jól, az üvegházhatásúgáz-kibocsátásunkat a közös uniós referenciaévhez, tehát 1990-hez képest már több mint 30 százalékkal csökkentettük. A megújuló energia részaránya is a vállalt 13 százalék felett van. Az energiahatékonyságban is közeledünk a jövő évi vállalás teljesítéséhez.

Nyugodtan mondhatom, hogy Magyarország az európai uniós tagországok között az egyik olyan tagország, amely a legtöbbet teszi pont annak érdekében, hogy ezeket a vállalt klímapolitikai célokat 2020-ra teljesíteni tudjuk. Jó néhány olyan ország van, amelyik ezt nem mondhatja el magáról.

Szeretném arról is biztosítani képviselő urat, hogy egyértelmű vállalásaink lesznek 2030-ra is, amelyeket teljesíteni is fogunk. Többek között a 40 százalékos kibocsátáscsökkentést és a megújuló részarány növelését egyaránt biztosítani képes, nukleáris és napenergiára épülő energiamixen dolgozunk, amelyben 3 ezer megawatt napelem-kapacitás fog áramot termelni. Köszönöm tehát a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Kepli képviselő úrnak egyperces viszonválaszra van lehetősége.

(15.40)

DR. KEPLI LAJOS (Jobbik): Tisztelt Miniszterelnök-helyettes úr, Miniszter Úr! Ezek kétségtelenül nagyon jól kidolgozott kommunikációs panelek, csak azt vegyék már észre végre, hogy a világ túlhaladt a kommunikációs paneleken, és tegyük félre a pártpolitikát. Nekem ez az utolsó felszólalásom itt, a magyar Országgyűlésben, és mint ilyen, szeretném teljes egészében most, az utolsó néhány másodpercben a pártpolitikát félretenni, és kérni szeretném önöket arra, hogy ez az egy ügy legyen az, a klímaváltozás ügye, amíg még nem késő, és amíg ténylegesen lehet cselekedni, ahol ne kommunikációs paneleket és ne pártszlogeneket pufogtassunk, hanem tényleg együtt, összefogva, az Országgyűlés és az egész nemzet tegyen azért, hogy minél inkább megelőzzük azt a bajt, ami jön, vagy minél kisebbre tegyük ennek a mértékét. Hiszen mi, magyarok önmagunkban kicsik vagyunk ahhoz, hogy teljes világszinten a folyamatokat megváltoztassuk, viszont ahhoz elegek vagyunk, hogy példát mutassunk, ahhoz elegek vagyunk, hogy európai szinten igenis cselekedni tudjunk és megtegyük a magunkét. Én ezt szeretném itt hagyni a magyar Országgyűlésben utolsó szavaimmal, hogy ezt tegyük meg, és ezt pártpolitika-mentesen tegyék itt a jövőben is, az Országgyűlés falai között. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszonválasz illeti meg a miniszterelnök-helyettes urat.

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Itt nem kommunikációs kifejezésekről vagy dolgokról van szó, mint az esetleg más pártok esetében szokott lenni, hanem konkrét vállalásokról, amelyeket folyamatosan, évről évre mér az Európai Unió. Ennek köszönhető az, hogy ma Magyarország a rendszerváltozás óta 32 százalékkal csökkentette az üvegházhatású gáz kibocsátását, ennek köszönhető az, hogy az egy főre jutó kibocsátásunk az európai uniós átlag mindössze háromnegyede, ennek köszönhető az, hogy áramtermelésünk 60 százaléka már ma is üvegházhatásúgázkibocsátás-mentes, ebből 50 százalék az atomenergia, 10 százalék a megújuló energia használatának tulajdonítható. Azt kell tehát önnek mondanom, képviselő úr, hogy az aggodalmunk közös, a kormány tesz és cselekszik azért, hogy ez a helyzet megváltozzon. Önnek pedig, engedje meg, hogy személyesen további sok sikert kívánjak a magánéletben. (Taps a kormánypártok és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   87-88   89-96   97-104      Ülésnap adatai