Készült: 2024.09.22.23:36:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:33


Felszólalások:   29-32   33-36   37-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Kocsis Máté frakcióvezető úr, Fidesz-képviselőcsoport: „Aktuális ügyek” címmel. Frakcióvezető úr, öné a szó.

KOCSIS MÁTÉ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Mielőtt a napirend előtti felszólalás érdemi részére térnék, szeretnék reagálni Jakab Péter képviselő úr szavaira. Hallgattam a napirend előtti felszólalását, és bár most nincs itt, de talán lesz a Jobbikból valaki, aki továbbítja neki az üzenetet. Mostanáig nagyon büszke arra, hogy az elmúlt héten egy csomag száraztésztát tett a miniszterelnök asztalára, és mivel engem is szóba hozott mint aki elvette a miniszterelnök asztaláról ezt a csomagot, ezért teszek egy erőtlen és reménytelen kísérletet arra, hogy elmagyarázzam Jakab képviselő úrnak, hogy miért történt ez. Engem a szüleim úgy neveltek, hogy az étel nem játék, nem szoktuk dobálni, nem szoktuk mások kigúnyolásának a tárgyává tenni, nem szoktuk mások megbántásának a tárgyává tenni, és nem szoktuk politikai performanszok szimbólumává tenni. (Taps a kormánypártok soraiban.) Éppen ezért a Terembiztosi Szolgálatot arra kértük, hogy illő tisztelettel megköszönve, de juttassák vissza a Jobbik frakciójának, és ezúton üzenem Jakab képviselő úrnak, hogy a mocskos szájú politikai performanszaihoz a jövőben sem leszünk partnerek, nyugodtan el is felejtheti ezeket. (Közbeszólások a Fidesz soraiban: Úgy van!  Szégyellje magát!  Taps a kormánypártok soraiban.)

Az már csak külön adalék, hogy ezzel a szimbólummal Bangónéhoz hasonlóan, aki teljesen méltatlanul még mindig itt ül az Országgyűlésben, bár most sincs bent, nem adta vissza a mandátumát , ezzel a tésztás akcióval méltatlanul megsértett megint több millió kormánypárti szavazót Jakab Péter úr. De ami a személyes reményem, hogy Jakab úr még lehet a Jobbik Retkes Attilája, pont alkalmasnak tűnik rá, alkalmasnak tűnik arra  már ha ez a név mond még önöknek valamit , hogy lekapcsolja majd a villanyt az egykor szebb napokat látott pártban. (Közbeszólások a Jobbik soraiban.)

Rátérve a mai napirend előtti felszólalásra, az európai parlamenti választásokon kapott kormánypárti, közel 53 százalék mégiscsak kötelezettséget, irányt és feladatokat is jelent, és az elmúlt héten megkezdődtek azok az európai tárgyalások, melyek mind a személyek, mind az irányok tekintetében meghatározzák majd a következő öt évet. Az egyik fontos vállalásunk az volt, világossá tettük, hogy nem fogunk támogatni olyan jelöltet, aki olyan tervekkel rendelkezik, amelyek támogatják és ösztönzik a migrációt, és azt is vállaltuk, hogy nem lesz az Uniónak olyan vezetője, aki ne adná meg a tiszteletet Magyarországnak és a V4-es országoknak. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a V4-es szövetség az Európai Unió legerősebb országszövetsége, és ezt a két vállalást, amelyet közösen tettünk, eddig sikeresen teljesítettük: Weber úr és Timmermans úr elbuktak, ők nem felelnek meg a magyar emberek többségének és a magyar emberek elvárásainak, és jó hír Magyarország számára, hogy ők elbuktak, hiszen nem képviselték azt a politikát, amely politikára a magyar emberek elsöprő többségben mandátumot adtak.

Történelmi léptékű dolog, hogy a V4-ek egyetértettek abban is, hogy nem támogatják magát a csúcsjelölti rendszert, hiszen az ellentétes a lisszaboni szerződéssel, és nem támogatják Manfred Weber megválasztását sem a Bizottság élére.

(14.10)

Weber úr egyébként maga jelentette ki, még az európai parlamenti választások előtt, hogy nem kíván a magyarok szavazataival bizottsági elnök lenni. (Arató Gergely: A Fideszével nem kíván!) Ők is magyarok, Arató képviselő úr, segítek. És ha elfogadja Európa egyik legnagyobb választási győzelmét, akkor nem mond ilyet egy európai bizottsági csúcsjelölt. Ezt a kérését mi nagyvonalúan teljesíteni tudjuk, nem támogatjuk Weber urat, és ezzel együtt az esélyei is jelentősen romlottak, sőt talán már a bukását is kijelenthetjük.

Szomorúan látjuk, hogy Weber úr elfordult a Néppárt alapvető kereszténydemokrata és keresztény értékeitől. (Dr. Vadai Ágnes: Ti is! A ti haverotok!) Nyíltan hadat üzent uniós tagállamok kormányainak, és szomorúan látjuk, hogy úgy akarja képviselni az Európai Unió egészét, hogy az Európai Unió egyes tagállamaival komoly vitákban áll. Weber úr néhány hónap alatt saját magát tette alkalmatlanná a posztra, tehát világosan kell látnunk, hogy olyan vezetőkre van szükség, akik egyetlenegy tagállamot sem támadtak meg az elmúlt években. A V4-ek egyébként ebben is állapodtak meg. A V4-eknek nincsen kimondott jelöltjük, de több más jelöltet is elfogadhatónak tartanak.

Szeretném azt is hangsúlyozni, hogy vállaltuk a választásokon, a választókkal karöltve, hogy minden olyan bevándorláspárti tervvel szemben fellépünk, amely veszélyezteti a keresztény kultúrát és Európa biztonságát. Éppen ezért a Fidesz európai képviselői kezdeményezik a migránskártya tervének visszavonását. A magyar választók által adott európai uniós mandátum, mint mondtam, kötelezettséget, irányt és feladatot is jelent, és kijelöli számunkra, hogy mik a képviselendő értékek. Ezt fogjuk az európai parlamenti munkában képviselni, és ehhez keressük a Bizottság vezetőit is. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr válaszol az elhangzottakra.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Uniós csúcs után vagyunk, és egyben valóban uniós csúcs előtt is, és az európai vezetőknek fontos döntéseket kell meghozniuk a választások után. Engedjék meg, hogy a kormány álláspontját ismertessem a legfontosabb kérdésekben. A kormányfőket tömörítő Tanács ilyenkor egy hosszú távon is irányadónak tekintett stratégiát fektet le. Ehhez a magyar kormány is küldött javaslatokat, és ezek a javaslatok mind a választás eredményéből fakadnak. Így többek között azt javasoljuk, hogy a bevándorlás ügyében tartsák tiszteletben a nemzeti jogköröket, mint ahogy tartsák tiszteletben a nemzeti jogköröket a gazdasági ügyekben is, és azt is javasoltuk többek között, hogy a stratégiai alapdokumentumban is szerepeljen a keresztény értékek védelme.

Most talán kicsit szerénytelen a dolog, de mégiscsak elmondom, hogy a magyarok szavára az ilyen hosszú távú stratégiáról szóló vitában érdemes odafigyelni, mert például a magyar miniszterelnök már 2014-ben, tehát még jócskán a migrációs válság kirobbanása előtt, az életszakasz előtt a bevándorlás veszélyeiről beszélt, kiemelve, hogy a migrációt nem menedzselni kell, hanem megállítani, mert Európának nincsen szüksége rá. Akkor úgy fogalmazott, hogy Európa az európaiaké  ez most is érvényes egyébként.

Ezeket az alapelveket mi nemcsak hosszú távú stratégiai alapdokumentumokban szeretnénk érvényesíteni, hanem a személyi kérdésekben is, ezért fontos eredmény az, hogy a jelen állás szerint a bevándorláspártiak baloldali jelöltje nem lesz az Európai Bizottság elnöke, és szintúgy valószínűtlennek látszik, hogy olyan elnöke legyen az Európai Bizottságnak, aki megsértette a magyar választókat azzal, hogy azt mondta, hogy nem számít a magyarok támogatására.

Amit a mi szempontjainkról el tudok mondani, az az, hogy olyan bizottsági elnököt szeretnénk, aki tiszteletben tartja a nemzetek önállóságát és önrendelkezését, olyat, aki kiáll az illegális bevándorlással szemben, és aki épít Európa keresztény gyökereire és hagyományaira. Ezzel bíztak meg minket a magyarok május 26-án, a többség ezzel hatalmazta fel a magyar képviselőket és egyébként a kormányt is.

A mostani tárgyalások egyik alapvető körülménye az, hogy a visegrádi országok egységesek. Nem volt ez mindig így, és annak ellenére van ez így most, hogy a vezetőik különböző pártcsaládokhoz tartoznak, és ez még inkább növeli az együttműködés értékét. A V4-ek ellenállnak a most is jól érzékelhető megosztási törekvéseknek, és nemsokára újra egyeztetnek, még a következő csúcstalálkozó előtt. Ez egyébként biztató fejlemény a következő hosszú távú, hétéves költségvetési vita előtt is.

Ami a klímavédelemmel kapcsolatos álláspontot illeti, Magyarország elkötelezett a klíma és a környezet védelme iránt. A 2030-ig fenntartott vállalásait teljesíti. Ami a további kötelezettségvállalásokat illeti, annak azért több előfeltétele van; például az, hogy arról is legyen döntés, hogy milyen források állnak majd rendelkezésre az ipar fejlesztésére. Nem lehet úgy kötelezettségeket vállalni, hogy ez nem tisztázott. Nem mehetünk bele olyan megállapodásba, amelynek a körülményei tisztázatlanok, és túlzott terhet raknának a magyar családok nyakába például azzal, hogy növelnék az energiaárakat. Itt is szeretném elmondani azt a példát, hogy miközben nálunk 2010 óta harmadával csökkent az energia ára, Németországban 26 százalékkal nőtt, az ipari fogyasztók számára pedig több mint 30 százalékkal. Ebből is látszik, hogy az ilyen hosszú távú, több évtizedes vállalásoknál minden társadalmi és gazdasági szempontot, következményt figyelembe kell venni.

Végül a magunk feladatai után engedjék meg, hogy az ellenzék számára bátorkodjak pár dolgot felvetni. (Dr. Vadai Ágnes felállva mondja: Igen, drága államtitkár úr?) Továbbra is arra kérnénk az ellenzéket, hogy ne a külföldet képviseljék Magyarországon, hanem Magyarországot Brüsszelben, mert sok olyan kezdeményezésük van, amelyek még nem ebbe az irányba mutatnak. (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.) Tisztelt Vadai Képviselő Asszony! Például az, hogy a magyarok kinevezését akarják blokkolni, vagy például az a javaslatuk, hogy a Magyarországnak járó uniós forrásokról lehetőleg ne itt döntsenek, Magyarországon, hanem Brüsszelben. (Arató Gergely: Mert ellopják, azért!) Ezek példátlanok. Ezek nem szolgálják Magyarország érdekeit.

Szóval, arra szeretnénk önöket kérni, hogy ne fúrják a fontos magyar ügyeket, és ne támogassanak olyanokat, akik támadták Magyarországot, és ne tűnjenek úgy, mint akik mindennek tapsikolnának, ami rossz a kormánynak, tehát rossz az országnak is. (Közbeszólás a DK soraiból: Jaj, jaj!  Arató Gergely: Pont fordítva! Ami rossz a kormánynak, az jó az országnak!) Ha ezt az európai választás eredményétől elrugaszkodva fogalmazom meg, akkor úgy hangzik, arra kérem önöket, hogy tartsák tiszteletben a magyarok többségi akaratát.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-38      Ülésnap adatai