Készült: 2024.09.22.23:32:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.),  119-122. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 6:23


Felszólalások:   113-118   119-122   123-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A határozathozatalokra holnapi ülésnapunkon kerül sor. Most soron következik az egyes törvényeknek az építészeti alkotásokra, műszaki létesítményekre és azok terveire vonatkozó szerzői jogi szabályozással összefüggő módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentéseknek és az összegző módosító javaslatnak a vitája. A kormány-előterjesztés T/3293. számon, az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományokkal együtt a parlament informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

A vitában elsőként Salacz László képviselő úrnak, a Törvényalkotási bizottság előadójának adok szót, aki a Törvényalkotási bizottság véleményét ismerteti. Parancsoljon, öné a szó.

DR. SALACZ LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. november 29-én tartott ülésén megtárgyalta az egyes törvényeknek az építészeti alkotásokra, műszaki létesítményekre és azok terveire vonatkozó szerzői jogi szabályozással összefüggő módosításáról szóló T/3293. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 8 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném kiemelni azt a nagyon fontos és előremutató lépést a tervezettel kapcsolatban, hogy a javaslat egyértelműen meghatározza a nemzeti tervvagyon fogalmát, és rendes gazdaként az állam a Lechner Tudásközponton keresztül egységesen összegyűjti és kezeli ezeket a terveket. Ezenfelül a tudásközpont nemcsak az előbb említett tervek gyűjtésére és kezelésére kap felhatalmazást a javaslat szerint, hanem arra is, hogy az építészeti szerzői nyilvántartást vezesse. Úgy gondolom, hogy az állam ezzel a rendelkezéssel egy régi hiányosságot pótol, amely mind a hatóság, mind az állampolgárok érdekeit szolgálja.

Gyakran előfordul, hogy bizonyos épületek rekonstrukciója, statikai megerősítése, illetve esztétikai helyreállítása azért késik, vagy meg sem valósul, mert a szerzői jogi jogosult nem adja ahhoz hozzájárulását, vagy csak aránytalan mértékű ellentételezés fejében tenné azt meg. Az előttünk fekvő tervezet e probléma rendezésére is rendelkezik megoldással, amellyel jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy az országban fellelhető, helyreállításra szoruló épületek rekonstrukciója a szándék fennállása esetén minél hamarabb megtörténjen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Megismerve a javaslatot, megállapíthatjuk, hogy az elfogadásra benyújtott tervezet az állam, a tulajdonosok és a tervezők igényeit is figyelembe veszi, megteremti érdekeik egyensúlyát, valamint továbbfejleszti a felelős állami vagyongazdálkodás kereteit. Az elhangzottakra tekintettel kérem önöket, támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Orbán Balázs államtitkár úr arról tájékoztatott, hogy a vitában elhangzottakra a zárszóban fog reagálni.Tájékoztatom önöket arról, hogy a kijelölt Igazságügyi bizottság nem állított előadót, és így most megkérdezem, hogy kíváne valaki a vitában felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

(11.50)

Megkérem Orbán Balázs államtitkár urat a zárszó megtartására. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Arról tudom tájékoztatni önöket, hogy az önök előtt fekvő törvényjavaslat tárgyalását ritkán tapasztalható egyetértés övezte, amit ezúton is köszönök. Ez nem is csoda, hiszen a törvényjavaslat, ahogyan arra képviselő úr is utalt, eddig megoldatlan kérdésekre javasol válaszokat az építészeti alkotásokhoz kapcsolódó szerzői jog szabályozása terén. Fontos azt is leszögezni, hogy a javaslatnak nincs olyan eleme, amelyik a jelenlegi tulajdonviszonyokat megváltoztatná, vagy hazánk nemzetközi, uniós jogból fakadó, szerzői jog terén fennálló kötelezettségeivel szemben állna. Azon az elemeken túl, amiket a képviselő úr is említett, én még egy dolgot emelnék ki: a javaslat lehetőséget teremt az építészeti alkotások szerzői jogi nyilvántartásának létrehozására. Ez az egyes építészeti alkotásokhoz kapcsolódó szerzői vagyoni, illetőleg rendelkezési jog jogosultjairól tartalmazna majd információkat. A mi megítélésünk szerint ez egy nagyon nagy előrelépés a gyakorlat számára, mert számos jogvita megelőzhető ezáltal, pontosabban azáltal, ha egyértelműen tudható, hogy pontosan ki is a jogosult.

A parlamenti tárgyalás során a képviselőktől nem érkeztek módosító javaslatok, az Igazságügyi bizottság és a Törvényalkotási bizottság módosító javaslatai alapvetően kodifikációs és koherencia-, egyensúly-megteremtő jellegűek voltak. Mi összességében úgy látjuk, hogy a közérdek, az építmények tulajdonosainak és azok tervezőinek az érdekei is kellőképpen jelennek meg ebben a törvényjavaslatban, miközben azt a jogbizonytalanságot is sikerül rendezni, amely a volt állami tervezővállalatok keretében előállított tervekkel kapcsolatos szerzői jogi viszonyrendszer rendezetlenségéből fakad, és ami a gyakorlati munka során komoly problémákat eredményez.

Ebből következően arra szeretném kérni önöket, hogy szavazataikkal támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   113-118   119-122   123-126      Ülésnap adatai