Készült: 2024.04.26.08:05:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.),  103-106. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 6:19


Felszólalások:   97-102   103-106   107-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapunkon kerül sor. Most soron következik a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentéseknek és az összegző módosító javaslatnak a vitája. A kormány-előterjesztés T/3615. számon az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományokkal egyetemben a parlament informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Meg is adom a szót Vécsey László képviselőtársunknak, a bizottság előadójának. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság a 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló T/3615. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 5 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta. A törvényjavaslat célja a rendvédelmi ágazatban foglalkoztatott közalkalmazottak és kormánytisztviselők tekintetében új jogállási törvény megalkotása, amely hosszú távon képes biztosítani, hogy az érintett személyi állomány stabil, kiszámítható életpályával, a foglalkoztató szervezetek pedig a sajátosságokhoz és az ellátott feladatokhoz egyaránt igazodó, kellően rugalmas foglalkoztatási keretekkel rendelkezzenek.

A jogszabályból egyértelműen kirajzolódik, hogy a jogok és kötelezettségek kiegyensúlyozott szabályozásán alapszik, érdemi illetményemelést biztosít, és egy kiszámítható előmeneteli rendszert tesz lehetővé az érintettek számára. A rendvédelmi igazgatási szolgáltatási viszony egy különleges jogviszony lesz, amely az állam nevében eljáró rendvédelmi szerv, valamint a rendvédelmi alkalmazott között jön létre kinevezéssel és annak elfogadásával. A szabályozás kialakításának további célja az illetményrendezésen túl a stabil, kiszámítható előmenetelt biztosító, egységes életpálya bevezetése, az egységesség biztosítása.

Tisztelt Képviselőtársaim! A rendvédelmi ágazatban foglalkoztatott közalkalmazottak és kormánytisztviselők érdekeinek figyelembevételével kérem önöket, hogy a szavazáskor támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Pogácsás Tibor államtitkár úr tájékoztatott, hogy majd a zárszóban kívánja elmondani észrevételeit. Arról tájékoztatom még képviselő társaimat, hogy a kijelölt Honvédelmi és rendészeti bizottság előadót nem állított. Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki felszólalni a napirend szerinti időkeretben. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

Most megadom a szót Pogácsás Tibor államtitkár úrnak mint előterjesztőnek a zárszó megtartására. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! A törvényjavaslatban egy olyan szabályozásra kerül sor, amely ténylegesen javítja mintegy 12 ezer rendvédelmi alkalmazott bérpozícióját, és stabilizálja a foglalkoztatási jogviszonyát. A törvényjavaslat elfogadása előtt ismét szeretném leszögezni és hangsúlyozni, hogy az előkészítés folyamatában a Belügyi Érdekegyeztető Tanács, a Rendészeti Ágazati Érdekegyeztető Tanács, a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum, valamint az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács is aktívan részt vett, és javaslataik közül több is beépült a normaszövegbe.

A törvényjavaslat a rendvédelmi ágazatban, így a rendőrségnél, a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál, a Terrorelhárítási Központnál, a nemzetbiztonsági szolgálatoknál, a hivatásos katasztrófavédelmi szervezeteknél és a büntetés-végrehajtási szervezeteknél foglalkoztatott civil állományú közalkalmazottak és kormánytisztviselők tekintetében a jogok és kötelezettségek kiegyensúlyozott szabályozásán alapuló, érdemi illetményemelést biztosító, kiszámítható előmeneteli rendszer kialakítását teszi lehetővé.

Visszautalva a törvényjavaslat parlamenti vitájára, ismételten szeretném leszögezni, hogy a javaslat a jogviszony létesítéséhez kötődő, az eddigieknél szigorúbb általános és különös alkalmazási feltételeket határoz meg, igazodva a szervek feladatrendszeréhez igazodó rendvédelmi és nemzetbiztonsági érdekekhez. Ugyanakkor szükséges hangsúlyozni, hogy a kifogástalan életvitelhez, a nemzetbiztonsági ellenőrzéshez való hozzájárulás csak különös alkalmazási feltétel, csak meghatározott személyi körben kell majd érvényesíteni.

Emellett szeretném azt is kiemelni, hogy a munkaidőben, a kötelező munkaidőben vagy a munkaidőre vonatkozó szabályokban az eddigiekhez képest érdemi változás nem következik be, azonban számos, különösen a családok jogosultságát érintő pozitív rendelkezés került be a törvénybe. Ehhez kapcsolódóan megjegyezném, hogy a törvényjavaslatot érintő ellenzéki módosító javaslat hiányában csak a kormánypárti képviselők jobbító szándékú módosító javaslatai épültek be a normaszövegbe.

Összességében úgy gondolom, hogy a javaslat megfelelő keretet biztosít arra, hogy a különböző ágazati életpályaprogramokból és bérintézkedésekből kimaradt rendvédelmi civil állomány az új jogállással kiszámítható, tervezhető, valamint anyagi szempontból is megbecsült helyzetbe kerüljön.

A fentiekre való tekintettel kérem, hogy a parlament a törvényjavaslatot támogassa.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   97-102   103-106   107-112      Ülésnap adatai