Készült: 2024.09.23.10:35:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.),  163-172. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:40


Felszólalások:   155-162   163-172   173-174      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterelnök-helyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely képviselő úr, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Miért ér a kormánynak négyszer többet egy egyházi iskolába járó diák, mint egy állami iskolában tanuló társa?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt a válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ.

ARATÓ GERGELY (DK): Hát hogyne!

ELNÖK: Képviselő úr, öné a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Bár izgatottan várom, hogy miniszter úr egyszer majd benézzen ide a Házba (Dr. Rétvári Bence: Itt volt ma!), de addig is beérem államtitkár úrral  és válaszoljon a kérdésekre is. (Dr. Rétvári Bence: Ma itt volt!) Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Azért kértem lehetőséget erre a kérdésre, mert amikor önök államosították az oktatási rendszert, elvették az önkormányzatoktól azokat az iskolákat, amelyeket a helyi közösségek hoztak létre és addig működtettek, akkor az volt a fő hivatkozási alapjuk, hogy ilyen módon lehet biztosítani az intézmények egyenlő finanszírozását és az összetartó oktatási rendszert, azt, hogy ne legyenek nagy különbségek iskolák és iskolák között.

Sajnos azonban a valóság éppen az ellentéte annak, amit önök állítottak, hiszen kiépült egy árnyék-iskolarendszer. Önök büszkélkednek azzal, hogy egyre nő az egyházi iskolába járó gyerekek száma, amivel semmi probléma nem lenne akkor, hogyha itt a szülők lelkiismereti választásáról lenne szó. De az esetek jelentős részében nem ez a helyzet, hanem azért mennek el az állami iskolákból a szülők és választják az egyházi iskolákat, mert egyrészt az állami iskolarendszert önök az ostoba centralizálással tönkreteszik és annak a színvonala folyamatosan csökken, másrészt pedig, mert az egyházi intézményrendszerbe bőségesen juttatnak többletforrásokat.

(17.30)

Különböző számítások szerint 3-4-szeres például a dologi normatívája az egyházi intézményeknek, de aki megnézi ezeket az intézményeket, az láthatja, hogy bizony ott sokkal jobban telik különböző forrásokból arra, hogy jó minőségű oktatás legyen, és egy sor olyan ostoba szabály alól is mentesülnek ezek az intézmények, amelyekkel önök fojtogatják az állami iskolarendszert.

Az tehát a kérdésem önökhöz vagy önhöz, hogy miért büntetik az állami iskolarendszerbe járó diákokat, miért teszik nehézzé az életüket, hogyan igazolják önök ezt az igazságtalanságot. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. (A Jobbik padsorai mögött beszélgető jobbikos képviselők felé:) Képviselőtársaimat megkérem, legyenek kedvesek helyet foglalni. Azt gondolom, hogy tiszteljük meg valamennyi képviselőtársunkat, hogy meghallgatjuk itt, az ülésteremben. (Dr. Varga-Damm Andrea: Elnézést kérek!) Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az ön mai felszólalása csak egy a DK egyházellenes megszólalásaiból, tisztelt képviselő úr, és azt hiszem, elég régóta van önökben egy egyházellenesség, egyháziiskola-ellenesség, amit tűzzel-vassal, ha kell, törvényesen, ha kell, törvénytelenül, de igyekeznek végigvinni. Ön 2018-ban egyértelműen azt nyilatkozta: az egyházaknak túl nagy szerepe van most az oktatásban. A DK-nak tehát ezek szerint az a célja, hogy az egyházak szerepét csökkentse a magyar oktatásban (Arató Gergely: Igen!), amire ön most igent is mondott. Tehát önnek az a célja, hogy kevesebb egyházi iskola legyen, kevesebb egyházi iskolába járó diák.

Hogy ellehetetlenítsék az egyházi iskolákat, önök már tíz évvel ezelőtt sem válogattak az eszközökben. 2008 júniusában az Alkotmánybíróságnak kellett közbeavatkoznia, hiszen hasonló logika, hasonló pénzügyi okfejtés kapcsán vagy mentén, amit ön is most itt mondott, önök törvénybe iktatták  a közoktatási törvénybe , a vatikáni szerződéssel ellenesen, hogy az egyházi iskolák normatív finanszírozását jóval az állami iskolák, önkormányzati iskolák finanszírozási szintje alá vitték le, pontosan azért, mert akkor is azt gondolta ön  bár akkor kevesebb egyházi iskola volt , hogy úgy látszik, túl nagy a szerepe az oktatásban az egyházakban, törvénytelenül lejjebb vitték, és csak az Alkotmánybíróság tudta megmenteni az iskolákat 2008-ban is. Önök tehát nem válogattak az eszközökben, akár törvénytelenséget is felhasználtak arra, hogy az egyházi oktatás arányát csökkentsék.

Tisztelt Képviselő Úr! Minden esetben a szülők döntése az, amely befolyásolja az iskolák átvételét. Általában a legtöbb esetben az egyházi fenntartók nem feles, hanem kétharmados támogatottságot várnak el egy-egy iskola szülői, tanári, diákközösségétől akkor, amikor az átvételre sor kerül.

2004-ben önök ellen több ezer diák tiltakozott az egyházi iskolákat akkor is hátrányosan érintő költségvetési intézkedésekkel szemben, Magyar Bálint és az akkori MSZP-SZDSZ-kormány igyekezett minél hátrányosabb helyzetbe hozni az egyházi iskolákat. Mi az egyenlő finanszírozás elvét követjük, magyarul: ugyanakkora támogatást adunk egy egyházi iskolában lévő diák után, mint egy állami iskolában lévő diák után. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

ARATÓ GERGELY (DK): Egyre csökkenő érdeklődéssel várom, hogy államtitkár úr egyszer válaszole a feltett kérdésekre, vagy minden alkalommal a múltba réved és a múltba menekül az elől, hogy a saját kormányuk tevékenységéről kelljen számot adni. Hát, most sem okozott államtitkár úr pozitív csalódást nekem, mindenről beszélt, csak arról nem, hogy miért adnak többletfinanszírozást az egyházi intézményeknek, miért ér többet egy egyházi iskolába járó gyerek, mint egy állami iskolába járó gyerek, miért sértik meg az egyenlő finanszírozás elvét, és miért gondolják azt, hogy erőszakkal vagy legalábbis pénzügyi kényszerrel kell átkényszeríteni az állami intézményekbe járó gyerekeket az egyházi intézményekbe. Mint ahogy arra sem adott választ, hogy mindezt az önök fideszes polgármesterei és képviselő-testületeik, akik ezt nagy többséggel megszavazzák, miért tartják jó ötletnek. Persze, hacsak nem azért, mert egyébként a helyi elit gyereke jó helyet kap ezekben az egyházi intézményekben, a többieknek meg maradnak a lerohadó állami iskolák. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egyértelmű a DK szándéka, abban az esetben, ha erre lehetősége lenne, ezek szerint negyedére csökkentené az egyházi iskolák támogatását. Tisztelt Képviselő Úr! Amikor különbség volt tanuló és tanuló közfinanszírozása között 2008-ban, akkor az Alkotmánybíróság közbeavatkozott, és megsemmisítette azt az igazságtalan helyzetet, amikor önök az egyházi iskolába járó gyerek után kisebb normatívát adtak. Ha most is ez a helyzet állna elő, és az lenne, amit ön itt állít  ami természetesen valótlan , hogy most az állami iskolába járó gyermek után járna kisebb normatíva, akkor az Alkotmánybíróság ezt a helyzetet semmisítené meg. De nincs ilyen döntés, önök ezt évek óta mondják, ez önöknek csak egy egyházellenes retorika erősítésére alkalmas mondatuk.

Az állam pontosan az egyenlegrendezés eljárásában, a költségvetési törvény elfogadásakor, elszámolási szabályok mentén pontosan kiszámolja, hogy ugyanakkora összeg járjon az egyházi iskolába és az állami iskolába járó gyermekek után. Ez a bevett formája ennek. Önök különböző fiktív számításokra hivatkozással pedig azon munkálkodnak, hogy elnegyedelhessék az egyházi iskolákba járó gyermekek utáni állami költségtérítést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   155-162   163-172   173-174      Ülésnap adatai