Készült: 2024.09.19.15:59:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  113-119. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:21


Felszólalások:   107-112   113-119   119-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Varga-Damm Andrea képviselő asszony, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: „Nemcsak a létszámon múlik a hon védelme!” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úr felkérésére Menczer Tamás államtitkár úr fog válaszolni. Képviselő asszony, öné a szó, parancsoljon!

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Vigyázó szemeteket Ukrajnára vessétek! Az elmúlt órákban röhögés, huhogás és mindenféle olyan dolog hangzott el ebben a Házban, amit nem gondolnék olyan napon, amikor is a szomszédságunkban háborús helyzet van kialakulóban, ahová esetleg kárpátaljai honfitársainkat fogják katonának behívni. Szeretném felhívni a figyelmüket, hogy nekünk mint parlamenti képviselőknek, ilyennel kell elsődlegesen foglalkozni. És azért mertem ezt szóba hozni, mert a témám is, az interpelláció is ehhez kapcsolódik, ilyen jellegű ügyekhez kapcsolódik.Az új parlament megalakulása óta a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról, a Magyar Honvédség új szervezeti rendjének kialakításáról, a Magyar Honvédség létszámáról tárgyaltunk a Honvédelmi Minisztérium előterjesztése alapján. Szerepelt ezekben az engedélyezett létszámemelkedés úgy, hogy még a 2013-ast sem éri el a meglévő szint, szerepelt ebben az, hogy újabb veszélyhelyzetet vezetnek be, a honvédelmi veszélyhelyzetet. Ugyancsak szerepelt a javaslatban a nemzetközi katonai parancsnokság létrehozatala, és szerepeltek mindazok a kérdések, amelyeket, úgy gondolják, hogy szervezeti rendszerrel és létszámmal lehet megoldani.

A költségvetési törvényben jelentősen magasabb összeg szerepel a honvédelem finanszírozására a következő évre, amely lehet akár pozitív, bár komoly kétségünk van abban, hogy esetleg a beszerzésekben a túlárazások eredményeként nem valakiknek a zsebében fog landolni a költségvetés egyes forrásrésze. Tudja ön is, államtitkár úr, tudjuk mi is, hogy bármilyen szervezet problémáját nem elsősorban a szervezet felépítése, hanem a szakmai alapokon nyugvó, elkötelezett emberek együttes munkája oldja meg.

Hiába azonban formálisan a honvédelem, hiába azok az erőforrások, amelyek a hon védelmét szolgálják, hiába mindazoknak a kiváló embereknek a munkálkodása, akik akár a NATO szervezeti rendszerében, akár a hazai viszonyok között próbálják a képességeket kialakítani és megőrizni, ha a kormány politikája teljesen ellene megy annak, hogy hazánkat minél kevesebb atrocitástól, problémától, nemzetközi konfliktustól kelljen a nemzetközi térben megvédenie. Az is a hon védelmének nehézségét jelenti, ha egy ország nemzetközi politikai életében és a hazai viszonyok közötti munkálkodásával a hazát elszigeteli, olyan országok haragját vívja ki, akikkel aránylag kiegyensúlyozott volt a viszonya hosszú évtizedek óta. Ha megszegi egy kormány az írott és íratlan közösségi szabályokat, a népek békés egymás mellett élésének alapvető feltételeit, akkor hiába költ bármilyen összeget a hon védelmére, bármennyire is több tízezer embert integrál ebbe a rendszerbe, sőt akár egy társadalmat is hadkötelezetté tehet, ha olyan viszonyokat teremt, amelyek között nem tudja a hazáját megvédeni más országok haragjától.

Ma már nem a fegyverek és a gyalog menetelő katonák létszáma óv meg egy országot a nemzetközi konfliktusoktól, nem ezek a viszonyok nehezítik az adott ország polgárainak életét, hanem olyan gazdasági, humanitárius, erkölcsi elszigetelés és visszautasítás, amivel a haza polgárai számára fuldokló a légkör, amelyet teremtenek.

Kérdésem önhöz, államtitkár úr: nem gondolja-e, hogy sokkal hatékonyabban tudná megvédeni hazánk polgárait, ha bármilyen nemzetközi konfliktustól megvédenék hazánk polgárait? Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Menczer Tamás államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Szeretném én is azzal kezdeni, amivel ön kezdte a felszólalását, amit még nem tudtunk, az apropót, amikor leadta írásban is: Ukrajna kérdésével. Teljes mértékben egyetértek önnel, rendkívül súlyos az, ami szomszédságunkban történik, és valóban talán ez a legfontosabb, ami ma ebben a Házban itt szóba kerül. Nagyon rossz hír az, hogy hadiállapotot vezetnek be a szomszédságunkban, 150 ezer magyar él itt. Szijjártó miniszter úr a mai napon beszélt is erről, és el is rendelte, hogy napi kapcsolatban vagyunk Brenzovics elnök úrral, ha szükséges, napi többszöri kapcsolatban, tehát folyamatos kapcsolatban, és bízunk benne, bár a jelek magukban nem túl biztatóak, de reméljük, hogy a helyzet legalábbis nem fokozódik, és elmozdul a rendezés irányába.Na most, tisztelt képviselő asszony, ebben egyetértünk. A másik rész, amivel nem tudok egyetérteni, a felszólalásában honvédelmi és külügyi kérdéseket is említett, az enyém a válaszadás lehetősége, és tartozom önnek azzal a vallomással, hogy a hétvégén sok időt töltöttem a felszólalásával. Igen-igen, olvasgattam, olvasgattam, olvasgattam, most nem akarom azt mondani, hogy reggel, délben meg este, egy gyurcsányi hazudás rendszerességével, de sokat, és nem egészen értettem meg, hogy hová akart kifutni, de nem kérdőjelezem meg a jó szándékát. A lényeg az, hogy attól ne tartson, hogy az egész világot le akarjuk rohanni egy tízmilliós országként. Négy éve dolgozom a külügyminiszter úr mellett, még sose mondta, hogy vegyem a kabátomat, és induljunk a világ lerohanására.

Azt viszont sokszor elmondta, hogy a tiszteletet megadjuk mindenkinek, de elvárjuk a tiszteletet a diplomáciai munkánk során, azt a tiszteletet, ami egy ezeréves államisággal rendelkező ország esetében elvárható. Nem keressük a konfliktusokat, de nem ugrunk el a konfliktusok elől semmi esetben sem. És különösen akkor nem ugrunk el a konfliktusok elől, hogyha igazunk van, tisztelt képviselő asszony és tisztelt Ház, és ilyen konfliktusvállalás például az illegális bevándorlással kapcsolatos konfliktusvállalás. Miért ne vállalnánk a vitákat akkor, amikor igazunk van, és megmondom önnek, képviselő asszony, egészen őszintén, habár Ukrajna vonatkozásában egyetértettünk, hogy kicsit csodálom, hogy a Jobbik mikor lett ilyen gyáva ebben a konfliktusvállalás témakörben, és élek a gyanúperrel, hogy ez valahol a Spinoza-ház környékén kezdődhetett el.

Ami pedig a diplomáciai elszigeteltséget illeti, nem vagyunk diplomáciai elszigeteltségben, szeretném felhívni a figyelmüket arra, hogy miniszterelnök úr röviddel ezelőtt diplomáciai rekordidőszakon volt túl, a világ vezetői, első számú vezetői fontosnak és érdemesnek ítélik a magyar miniszterelnök véleményét arra, hogy meghallgassák, és ez természetesen nem véletlen, és ha valaki megnézi külügyminiszter úr naptárját, abban is látható, hogy semmifajta elszigeteltségben nem vagyunk. Ezt egészen biztosan tudom önöknek állítani, vele szemben van az irodám, de én is csak nagyon ritkán találkozom vele. Tehát sem elszigeteltek nem vagyunk, sem semmifajta ilyen jellegű problémánk nincsen.

(16.20)

S még annyit szeretnék: már hallom a tisztelt jobbikos képviselőktől  s még van időm erre reagálni  a személyemmel kapcsolatos megszólalásokat, akik szeretnének engem a televíziós munkámhoz visszasegíteni. Szeretném a figyelmüket felhívni arra, hogy önöknél a pályaív pont fordított, az önök bukott pártvezetői szoktak amatőr internetes televíziózással próbálkozni. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Tehát a pályaív pont fordított. Bevallom önöknek őszintén, hogy megnéztem Vona Gábor néhány videóját, sőt, hogy fokozzam a dolgot, ezt követően Gyurcsány Ferenc néhány videóját is megnéztem (Nagy zaj, derültség, közbeszólások.), és azt kell mondanom, hogy igen éles a verseny „az ország legnagyobb ripacsa” címért. (Derültség.) Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Varga-Damm Andrea képviselő asszonyé a szó. Képviselő asszony, elfogadja-e a választ?

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Nagyon nehéz helyzetben vagyok, mert a válasz egyik felét elfogadnám, de a másik felét nem tudom. Ritkán kerül egy képviselő ilyen helyzetbe. Azt hallottuk, hogy az ukrajnai konfliktust illetően percről percre kapcsolatban vagyunk ukrán szervezetekkel, illetőleg a kárpátaljai magyarság képviselőivel. A válasz másik részét azért nem tudom elfogadni, mert úgy gondolom, hogy e Ház képviselőinek nagy része az elmúlt nyolc évben is itt ült, és végig kellett hallgatnunk elég sok olyan nemzetközi konfliktusból eredő problémát, amelyek, ha tetszik, ha nem, országunk megítélését igencsak negatív irányba megváltoztatták. Gondolok itt például Brüsszelben aláírt megállapodásokra, majd itthon azoknak akként való aposztrofálására, hogy mi ezt nem akartuk. Mi mindenkivel harcolunk, mindenkivel szembemegyünk, az ENSZ-közgyűlésen világkvótát kérünk, majd hazajövünk, és azt mondjuk, hogy ilyet soha nem mondtunk, s közben mindenkit perelünk, s akkor még jó pár országon keresztül elítélt bűnözőt is a határokon átsegítünk. Mindezek alapján azt gondolom, hogy most nem tudom a választ elfogadni. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 107 igen szavazattal, 42 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel az interpellációs időszak végére értünk. Most az azonnali kérdések órája következik.

Sneider Tamás alelnök úr, Gyöngyösi Márton frakcióvezető úr és Mirkóczki Ádám képviselő úr, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Meddig él vissza a hatalom mindannyiunk türelmével?” címmel. Kérdezem önöket, hogy ki fogja feltenni a kérdést. (Sneider Tamás jelzésére:) Igen, Sneider Tamás alelnök úrnak adok szót. Parancsoljon!




Felszólalások:   107-112   113-119   119-126      Ülésnap adatai