Készült: 2024.09.19.14:26:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.),  104-107. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:   100-103   104-107   108-111      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Idén még nagyobb bajban vannak a fával fűtők?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Ugyan a mai nappal megérkezett a tél hazánkba is, és eddig egy aránylag enyhe őszön vagyunk túl, de ezek azok a napok, amikor mindenki számára egyértelművé válik, hogy a téli tüzelő megléte vagy meg nem léte nagyon komoly problémákat okozhat, főleg egy olyan évben, ami még a tavalyinál is súlyosabb tűzifahiánnyal fenyeget. Ez egy országos szintű tűzifahiány, ebből pedig egyenesen következik ennek a fűtőanyagnak az árnövekedése, és ezt a problémát tetézi a kormány azzal, hogy nagyon eltérő módon támogatja a különböző fűtési eszközöket, és bizony, akik fával fűtenek, és gyakran itt a vidéki családokról vagy még gyakrabban a szegényebb családokról van szó, az ő fűtési lehetőségüket egyáltalán nem támogatják, ezért roppant aktuális tehát ez a kérdés.

A KSH adatairól beszélek, amikor azt mondom, hogy már augusztusban 13,5 százalékos növekedés volt tapasztalható a tűzifánál, és ez a tavalyi évhez viszonyított, ahol meg már megtörtént az előző évhez képest a brutális drágulás. Ez az országos átlagot tekintve 3660 forintot jelent tehát. A fahiány egyébként több okra vezethető vissza. Itt is megjelenik az a munkaerőhiány, ami más ágazatokban is tapasztalható, illetve a piacot a feketézők is ellepték.

Ezzel kapcsolatban sajnos az EUTR azonosítóval hirdetett tűzifával csalók is megjelentek a hírekben, és szerencsére itt a Nébih felvette a harcot állítólag ezek ellen, de olyan információk is vannak például, hogy az erdészeteknél szándékosan tartják vissza a tűzifát; gondolom, itt a szociális tűzifa miatt van ez a készültség. Mindenesetre tele van anomáliákkal a rendszer, és most már évek óta visszatérő probléma az, hogy akik tűzifával kívánják vagy csak azzal tudják megoldani az egész téli tüzelőjüket, ők hátrányt szenvednek el, és ezzel kapcsolatban semmilyen javaslatunkat eddig nem fogadták el. Remélem, hogy most más lesz a helyzet, és várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

(13.40)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Farkas Sándor államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Miniszterhelyettes úr, öné a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány elkötelezett a hátrányos térségben élő lakosság életkörülményeinek a javítása iránt, amelyet a szociális tüzelőanyag-program is igazol. A pályázati forma célja, hogy a rászoruló családok kiegészítő támogatáshoz juthassanak, ezáltal csökkenjen a háztartások tüzelőanyag-költsége. Az önkormányzatok önkéntesen nyújtják be évről évre az igényüket, a pályázatokat a Belügyminisztérium bírálja el, a döntésről az önkormányzatok elektronikus úton értesülhetnek. Tájékoztatom önt, hogy a pályázati kiírás szerint az önkormányzatok valamennyi, az erdészeti hatóság által regisztrált erdőgazdálkodótól, legyen az állami vagy magánerdő-gazdálkodó, beszerezhetik a szociális tűzifát. Az állami erdőgazdaságok az arra rászorultak igényeinek kielégítését preferálják, a tüzelőanyag-kiszolgáláskor a szociális tűzifaprogram elsőbbséget élvez.

Ezt erősíti az is, hogy az állami erdőgazdaságok a szociális célú tűzifát az idei évben is változatlan áron értékesítik a jogosult önkormányzatok részére. Az állami erdészeti társaságok fakitermeléseiket a jogszabályok szerinti maximális kihasználással végzik, modern fakitermelő gépek üzembe helyezésével is igyekeznek kielégíteni az igényeket, ezáltal csökkentve az esetleges munkaerőhiányt, amelyre ön is utalt a kérdésében. Sajnálatosnak tartjuk viszont, hogy a lakosság nagy része közvetlenül a fűtési szezon kezdete előtt vagy az alatt tervezi beszerezni a szükséges tűzifát, ami időszakosan és lokálisan akár tűzifahiányt is okozhat. Ezen a szemléleten is változtatni szeretnénk a „Fűts okosan!” kampányok révén. Az elmúlt héten erről az azonnali kérdések órájában már váltottunk szót.

A hazai tűzifapiac többszereplős, a kínálati oldalnak az állami és magánerdő-gazdálkodókon kívül a fakereskedők is részesei. A lakossági tűzifa árát a szabadpiac határozza meg, amely jelenleg a keresleti oldalról is meghatározott. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket, kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   100-103   104-107   108-111      Ülésnap adatai