Készült: 2024.09.22.17:12:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  193-200. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:06


Felszólalások:   185-192   193-200   201-208      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, tisztelt államtitkár úr. Tisztelt Ház! Harangozó Tamás képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi lesz most?” címmel. A miniszterelnök úr a távolléte miatt válaszadásra Nagy István miniszter urat jogosította föl. Tisztelettel kérdezem, hogy elfogadjae a válaszadó személyét. (Dr. Harangozó Tamás jelzésére:) Képviselő úr jelzi, hogy elfogadja. Harangozó Tamás képviselő úré a szó. Parancsoljon!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Elsősorban az MSZP nevében is szeretnénk részvétet nyilvánítani az első elhunyt családjának. De éppen az ő esete is határozottan rámutat arra a mi megítélésünk szerint, hogy az a protokoll, amit ma a tesztekkel a kormánynak, illetve az egészségügynek végeznie kell, nem jó. Én nem tudom, milyen WHO-protokoll az, ami más egy miniszterre, mint egy egészségügyi dolgozóra, de most nem is azon van a hangsúly, hogy bármibe belekössünk. Egyszerűen józan paraszti ésszel, miniszter úr, a másik koronavírusos esetből is tudjuk, hogy kétszer lázasan elment a háziorvoshoz, majd hazaküldték. Harmadszorra mentővel vitték be a kórházba, és csak akkor tesztelték le. Ugye, mindannyian tudjuk, hogy a kettő között hány emberrel találkozhatott, és hány fölösleges fertőzést hajthatott végre akarata és szándéka ellenére? Ugye, tudjuk, hogy azóta hány orvost kellett tucatjával karanténba zárni most már Budapest több kórházában, mert kiderült, hogy napokon keresztül koronavírusos embereket légúti megbetegedéssel, lázasan kezeltek úgy, hogy nem tesztelték le a betegeket?Miniszter úr, engem nem érdekel, hogy mennyibe kerül egy teszt, senkit nem érdekel, tessék megoldani, tessék a protokollt megváltoztatni, vagy mondják azt, hogy nem tudják ezt a dolgot megoldani! Az, ami ma itt elhangzott, hogy több ezer tesztre van lehetőség, nagyon-nagyon kevés válasznak, tisztelt miniszter úr. Engem az érdekelne, hogy naponta hány ember tesztjét tudják ma a jelenlegi megoldással Magyarországon megvizsgálni. Ha ez az, amiről tudunk, ami maximum 100-200 között van, akkor milyen intézkedéseket kívánnak tenni, hogy ezt radikálisan megnöveljék, és tette valamit a kormány azzal kapcsolatban, hogy villámgyorsan be tudja vezetni azokat a gyorsteszteket, amelyek legalább az elkülönítés tekintetében előrelépést jelentenek? Utolsó kérdésem: a 24 óra letelt, Pintér úr tesztjével kapcsolatban mikor várhat a közvélemény valamilyen „igen” vagy „nem” választ? Várom válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Nagy István miniszter úr fog válaszolni. Parancsoljon, miniszter úr!

(16.10)

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm szépen. Igen tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársam! Az a helyzet, hogy valóban, az a sajnálatos haláleset is, amely bekövetkezett, kellő felelősségre kell hogy intsen bennünket, és erőt kell hogy adjon ahhoz, hogy mindennap új és új erővel és lendülettel kell ebbe a küzdelembe belemenni. Azt kell mondjam önnek, hogy nem anyagi akadálya van, hogy vane elég teszt, vagy nincs elég teszt, beszerzési kérdés is, mert külön kell tárgyalni arról, hogy Németország engedje ki azokat a védőfelszereléseket, amelyeket ott magánál tartott, tehát egyáltalán nem arról szól, hogy a magyar kormány hajlandóe áldozni, vagy sem. Az emberi élet pénzben nem mérhető, és higgye el  a miniszterelnök úr is tanúbizonyságot tett itt a napirend előtti felszólalásában -, felülről nyitott. Ha valaki megmondja, mi mennyibe kerül, és ennek csak anyagi oka van, anyagi ára van, az nem lehet kérdés. És az, amikor azt mondja, hogy protokoll így, protokoll úgy, egyik nap ilyen, a másik nap olyan, igen, járatlan úton haladunk, olyan úton megyünk, amelyen minden nap tapasztalatai segítik azt, hogy merre is tudjunk továbbmenni. Nézzük a jó példákat külföldön, nézzük, átvesszük azokat a tapasztalatokat, gyakorlati kivitelezéseket, ahogy más ország is teszi mindezt, hiszen ez mégiscsak egy szakma, egy olyan kérdéskör, amelyre az orvosoknak kell a megfelelő választ megtalálniuk, és ahogy találják a világban is, és ahogy a hazai szakemberek is teszik az ajánlásaikat, mondják, hogy hogyan kell csinálni, a döntések úgy születnek meg, annak megfelelően. És nyilván a lehetőségnek és a valóságnak mindig közelítenie kell egymáshoz (Az elnök csenget.), hogy a megfelelő ellátásbiztonság megtörténhessen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Harangozó Tamás képviselő úré a szó. Parancsoljon!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm, miniszter úr, és ugyan szép szavak voltak, és látom, hogy ön őszintén is mondja, de sajnos konkrétan semmire nem válaszolt, egyetlenegy kérdésre sem. Akkor legalább arra hadd kérjem meg, hogy képviselje már a kormányban azt, miniszter úr, hogy ezen a területen legyen előrelépés! Még egyszer mondom: a mi mai információink szerint valószínűleg 100-200 közötti tesztet tud ma a rendszer Magyarországon megvizsgálni; ha ez így van, az nem elfogadható. 1436 tesztet végeztek el Magyarországon, amióta a járvány kitört, ez a szomszédos Ausztriában ma reggelre több mint 8 ezer, és nem számmisztikáról beszélünk, hanem arról, hogy hogyan tudjuk megfékezni, hogy emberek fertőzötten további embereket fertőzzenek, ennek egy eszköze a teszt, semmi másnak, államtitkár úr, nem gyógyít természetesen.Nem válaszolt Pintér úr állapotával kapcsolatban sem.

Végezetül kérném, miniszter úr, szintén egy ilyen ügy az ön által előbb elmondottak kapcsán, hogy az emberek részvétele és ajándékozási kedve, illetve az önkéntes felajánlások tekintetében (Az elnök csenget.)  egy másodpercet kérek, elnök úr -, kérem, vizsgálja meg a kormány azon adójogszabályokat, amelyek szerint például ha a cégek a munkavállalóknak vagy bárkinek ajándékozni kívánnának akár vitamint, akár felszereléseket, akkor ezt további szja és további adóterhek terhelik, és ezt legalább a veszélyhelyzet alatt töröljék el. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra a miniszter úré a szó. Parancsoljon!

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm szépen. A kérdése pont rávilágított arra, amiért nem válaszoltam a miniszter úr állapotára nézve: mert mindnyájan az operatív törzs tájékoztatásából fogunk információkhoz jutni, és erre biztatok mindenkit. Annyi szóbeszéd, annyi okoskodás, összeesküvés-elmélet és a Jóisten tudja, mi nem zajlik még az internetes világban, a virtuális világban, ezért is fogalmaztam úgy, hogy a kimondott szónak óriási ereje van, és a kimondott szó nagyon veszélyes tud lenni, mert embereket olyan tevékenységre ösztönöz, amelynek aztán súlyos következménye van. Tudja, engem nagyon ledöbbentett az a tapasztalat  mert agrárminiszter vagyok, ezt muszáj elmondanom -, hogy senkit nem érdekelt, hogy lesze elég élelmiszer, milyen intézkedéseket hozunk arra, hogy ez a történet menjen. Ezek nekem mind-mind végtelenül fontosak ahhoz, hogy kellő biztonság legyen, és azt kell mondjam önnek, hogy mindaz a vizsgálati mód, módszer nem lehet kérdés, hogy az emberek rendelkezésére álljon; amennyire szükség van (Az elnök csenget.), annyi lesz. (Dr. Rétvári Bence: Így van!  Taps a kormánypártok soraiban.) Az adóval kapcsolatban pedig köszönöm szépen azt a felvetését, megfontolandó, nagyon jó kezdeményezés, ilyen és hasonló kezdeményezéseket mindnyájan örömmel és nagy tisztelettel fogadunk. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   185-192   193-200   201-208      Ülésnap adatai