Készült: 2024.05.04.14:57:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  185-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:27


Felszólalások:   177-184   185-192   193-200      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Hollik István képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Hogyan védjük az időseket?” címmel. Tisztelt képviselő úr, a miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Képviselő úr jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Hollik István képviselő úré a szó. Parancsoljon!

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnos a rendelkezésünkre álló statisztikák jól mutatják, hogy a koronavírus, ez a világszintű járvány leginkább az idősekre, azokra az emberekre, akiknek az immunrendszere legyengült, és a krónikus betegségben szenvedőkre a legveszélyesebb. Ezek a statisztikák azt is mutatják, hogy aki 65-70 év fölött van, ott a halálozási arány drasztikusan megnő. Éppen ezért azt kell mondanunk, hogy ezekben a vészterhes időkben az idős honfitársainkra kiemelt figyelmet kell fordítani, az ő megvédésük a legfontosabb feladat. Azt lehet mondani, hogy 10 millió magyarból 8 milliót ez a vírus nem veszélyeztet, mert átmegy rajta, viszont 2 millió idős embert nagyon veszélyeztet, ezért rájuk kell leginkább odafigyelni. Azt is tudomásul kell vennünk, hogy egy ilyen rendkívüli helyzetben nem elegendőek pusztán a kormányzati lépések, hanem minden egyes magyar állampolgárnak megvan a maga felelőssége, és erre fel kell hívni minden honfitársunk figyelmét. Idősebb rokonainkat, barátainkat aktív odafigyeléssel és a környezeti kitettségük csökkentésével kell segítenünk, és ezzel nagyban hozzájárulhatunk ahhoz, hogy az egészségüket meg tudjuk őrizni.

Azt szeretném kérni államtitkár úrtól, foglalja össze, hogy a járvány időszakában hogyan védjük meg az időseinket, illetve milyen intézkedésekkel védjük azokat a szolgálatot teljesítő egészségügyi alkalmazottakat, akik elmúltak 65 évesek, és talán a legnagyobb veszélynek ők vannak kitéve. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Rétvári Bence államtitkár úr válaszol, mint ahogy említettem már. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, a legtöbb figyelem most az idősekre kell hogy háruljon mindenki részéről. Ezért is a kormány a múlt hét második felében már elindította azt a kampányt, amely pontosan arra hívja fel a figyelmet, amit a képviselő úr is mondott, hogy a legnagyobb veszélyben az idős emberek vannak, éppen ezért a legtöbb figyelem, törődés, kímélet is az ő irányukba kell hogy forduljon. Ez volt a figyelemfelhívás része. A második rész: nyilván fokozott fertőzésveszély, ha egy orvosi rendelőbe el kell menni egy egészséges idős embernek, éppen ezért azokat a gyógyszereket, amelyek nem igénylik a közvetlen találkozást, telefonon is felírhatják a múlt péntek óta a háziorvosok. Ha elektronikusan felírják, akkor azt az elektronikus térbe beküldik, amely térből ez a vény bármilyen gyógyszertárban lehívható. A gyógyszertárba nem szükséges sem a felírási igazolást elvinni, sem az idős embernek elmenni, hanem az idős ember megadja a tajszámát, és nyilvánvaló, hogy milyen gyógyszereket kell hogy kiváltson neki az általa megbízott személy  gyerek, rokon, szomszéd, ismerős, barát -, akkor az illető tajszámának bemondásával és a saját személyi adatai megadásával elhozhatja, és elviheti az idős embernek.

Látogatási tilalom van, nemcsak a kórházakban, de a szociális intézményekben is, pontosan azért, hogy az ott lévő idős embereknél a fertőzés kockázatát minimalizáljuk. A kórházakban is igyekeztünk minden felszerelést biztosítani, de ezen túlmenően a laborkapacitásban több ezer mintavételre elegendő anyag van. Rendelkezésre áll 22 millió pár gumikesztyű, amit a kórházakban használhatnak, több mint 1,1 millió sebészeti maszk, amelyből mindennap körülbelül további 20 ezer darabot igyekszünk gyártani a büntetés-végrehajtásban, továbbá 2-2 ezer lélegeztetőgép és altatógép szintén rendelkezésre áll. Más országokban láttuk, hogy ezekre a későbbi fázisokban nagy szükség lehet. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválasz illeti meg a képviselő urat. Parancsoljon, Hollik képviselő úr!

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a választ, államtitkár úr. Azt gondolom, ebből is látható, hogy a kormány és az érintett hatóságok, leginkább az egészségügyi dolgozók, orvosok, nővérek komolyan veszik a koronavírus-járvány fenyegetését, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy megállítsák és lelassítsák annak rohamos terjedését. Azt gondolom, hogy a gyógyszerkiváltással kapcsolatos intézkedések rendkívül időszerűek voltak, és személyes tapasztalatom volt, amikor bementem egy gyógyszertárba, hogy ez nagyon jól működik. Hálásak ezért az idősek. Egyetértek Selmeczi Gabriella képviselőtársammal, hogy az idősek nehezen kérnek a gyermekeiktől, unokáiktól szívességet, de ezt most megteszik, és úgy látom, hogy ezzel a lehetőséggel nagyon sokan élnek; én magam is a nagyszüleim, a nagymamám gyógyszerét váltottam ki. Ez egy rendkívül hasznos dolog. Azt gondolom, hogy csak úgy fogunk tudni eredményesen küzdeni a koronavírus ellen, ha a saját felelősségét ebben a helyzetben mindenki meglátja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Pontosan azért, hogy a további kimozdulásokat és ezzel a fertőzésveszélyt is megelőzzük, fontos, hogy a közgyógyellátásra való jogosultság igazolása a veszélyhelyzet időtartama alatt meghosszabbodik, sőt még az azt követő 90. napig is fennáll, tehát a veszélyhelyzet alatt nem kell közgyógyellátási igazolás miatt sem ügyeket intézni. Fontos az is, hogy azoknak, akik emelt és kiemelt támogatással rendelhető gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre jogosultak szakorvosi javaslat alapján, szintén nem kell ezt a javaslatot megújítaniuk, hanem ennek is automatikusan meghosszabbodik az időtartama a veszélyhelyzet végéig és még azt követően 90 napig. Ezzel is igyekeztünk a különböző újabb fertőzésre okot adó találkozásokat, eseményeket a minimumra csökkenteni. Éljen ezzel mindenki, és igyekezzen mindenki az egyéni felelőssége körében is otthon maradni, és minél kevesebb találkozással lassítani a járvány terjedését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   177-184   185-192   193-200      Ülésnap adatai