Készült: 2024.04.26.05:43:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  169-176. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:33


Felszólalások:   161-168   169-176   177-184      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Selmeczi Gabriella képviselő asszony, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Milyen intézkedésekkel vesszük fel a harcot a koronavírus-járvány ellen?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. (Jelzésre:) A képviselő asszony jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Selmeczi Gabriella képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. SELMECZI GABRIELLA (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak és Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A legfrissebb adatok szerint 39-re nőtt hazánkban a diagnosztizált fertőzöttek száma, közöttük 9 iráni, 1 brit és 29 magyar állampolgár. Az új eseteknél is az országos tiszti főorvos által kiadott eljárásrendnek megfelelően haladéktalanul megkezdődik a járványügyi vizsgálat és a kontaktkutatás, amelyet a járványügyi hatóság a rendőrséggel együttműködve végez. A legtöbbet a koronavírus terjedése ellen azonban mi magunk, magánemberek tehetünk. Minden magyar embertől azt szeretnénk kérni, hogy segítse az egészségügyi és a rendvédelmi szervek munkáját azzal, hogy betartja az operatív törzs által meghozott javaslatokat, ajánlásokat, illetve betartja a veszélyhelyzetben elrendelt jogszabályi előírásokat. Az operatív törzs és a Nemzeti Népegészségügyi Központ által megfogalmazott előírások, ajánlások is azt a célt szolgálják, hogy saját magunkat és ezáltal közvetlen családtagjainkat, barátainkat, egyúttal az egész magyar társadalmat a lehető legjobban meg tudjuk védeni a koronavírus terjedése ellen.

Tegnap bekövetkezett az első haláleset Magyarországon is a koronavírus-járványban. Engedjék meg, hogy itt most a Fidesz-KDNP-frakció nevében is részvétemet és együttérzésemet fejezzem ki a hozzátartozóknak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Azon túl, hogy megkérünk mindenkit és az időseket is, hogy tartsák be a javaslatokat és az ajánlásokat, szeretném megkérdezni mindezek tükrében, hogy milyen további intézkedésekkel fogjuk felvenni a harcot a koronavírus-járvány ellen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, tisztelt képviselő asszony. Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úrnak megadom a szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ahogy ön is mondta, egy ilyen járványhelyzetben teljesen más szabályok vonatkoznak mindenre és mindenkire, mint máskor. Ezt jelzi a jogrendszerünkben is az a veszélyhelyzet, ami egy rendkívüli jogrendet jelent, amikor teljesen más módon szabályozható a teljes közszférának a működése, az orvosok vezényelhetők, jogszabályok a kormányfő részéről könnyebben alkothatók, pontosan azért, mert másként kell ilyenkor az államnak is reagálni. Tehát teljesen más ennek a fertőzésnek a lefolyása is, mivel járványesetről van szó, mint bármilyen más betegségnél, amit az elmúlt években, évtizedekben a saját életünkben megszoktunk. Másként kell ehhez hozzáállni, és éppen ezért a saját életünket is másként kell alakítani, ki kell lépni a hétköznapi rutinból, a megszokott mindennapi cselekvéseinkből. Másképp kell a saját mindennapjainkat is irányítani, és másként kell a munkatársainkkal, családtagjainkkal, ismerősökkel való találkozásainkat és megbeszéléseinket is alakítani.

A legfontosabb valóban az idős emberek védelme, szüleink, nagyszüleink védelme, hogy ők minél kevésbé mozduljanak ki a saját otthonukból, lehetőség szerint ne mozduljanak ki; ez nyilván a gyermekekre, rokonokra, barátokra, ismerősökre nézve a legnagyobb feladat, hogy segítsenek nekik abban, hogy ne kerüljenek olyan helyzetbe, ahol ezt megkaphatják. Nyilván itt az államnak is vannak lehetőségei, a mai napon erről beszéltünk, és még beszélni is fogunk, hogy miként lehet a gyógyszerkiváltás szabályait vagy más szabályokat úgy változtatni, hogy az az idősek számára még inkább csökkentse a fertőzésnek a veszélyét. De azért fontos intézkedés a kormány részéről az összes tömegrendezvénynek a lemondása, betiltása, az iskolákban digitális munkarendnek a bevezetése, a felsőoktatásban szintén a közvetlen tanításnak a szüneteltetése, a határforgalomnak a korlátozása és minden olyan egyéb intézkedés, ami az éttermekben, kávézókban, szórakozóhelyeken, bárokban való személyes kapcsolatokat a minimumra szorítja, mert ezzel tehetünk a jelen pillanatban a legtöbbet a saját egészségünk és minden magyar állampolgár egészsége érdekében. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Nem tudhatjuk, hogy ki az, aki ezt a fertőzést hordozza, lehet, hogy ott vannak buszon, villamoson, utcán, metrón, bárhol, ezeket a találkozásokat kell elkerülni, ez most a legfontosabb mindenki számára, ezt mutatja a többi ország példája is, amelyek már jóval nehezebb helyzetben vannak, mint Magyarország. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, tisztelt államtitkár úr. Ismételten csak azt tudom mondani, hogy nagyon fontosak a kérdések, és ezeket nagyon nehéz kettő percben kifejteni, de az időkeret mindenkire kötelező. Most a viszonválaszra Selmeczi Gabriella képviselő asszonyt kérem. Parancsoljon!

(15.50)

DR. SELMECZI GABRIELLA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Én ebből kiemelném azokat a feladatainkat, amelyek az idős emberekre vonatkoznak. Mindannyian tudjuk, hogy szüleink, nagyszüleink generációja nagyon sok mindent átélt és túlélt, nagyon nehezen adják fel az önállóságukat, és nagyon nehéz rávenni őket, hogy most hagyatkozzanak ránk. Itt több képviselőtársammal beszéltem, és egyetértünk abban, hogy szüleink, nagyszüleink generációja rosszul érzi magát, ha kiszolgáltatja magát az úgynevezett fiatalabb nemzedéknek. Ezért legyünk állhatatosak, és értessük meg velük, hogy mindnyájunknak az az érdekünk, ha most otthon maradnak, ránk bízzák magukat, és megbíznak bennünk, megbíznak bennünket azzal, hogy mindent, amire szükségük van, majd mi beszerezzük, és odavisszük hozzájuk. Én ezen keresztül is szeretnék mindenkit biztatni arra, hogy állhatatos és kitartó legyen ebből a szempontból. Államtitkár úr, köszönöm szépen a válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Államtitkár úré a szó viszonválaszra.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. És a mindennapokban is fontos olyan egyszerű dolognak is a betartása, mint valóban, a minél gyakoribb kézmosás, hiszen a kézmosással nagyon nagy arányban, szinte teljes mértékben, ha tényleg alaposan  ahogy ez a különböző kisfilmekben is látható most már interneten, tévében egyaránt  ezt megtesszük, nagyon nagy mértékben kiküszöböljük azt, hogy mi a kezünkön ezt a vírust másokra átvigyük, vagy magunkat megfertőzzük. Az is fontos, és ezt én magam is az elmúlt napokban sok üzletben, sok helyiségben láttam, amikor limitálták, hogy maximum két ember, vagy két ügyfél, vagy két vásárló tartózkodhat abban a légtérben, és a legtöbb esetben azt láttam, hogy az emberek türelmesen megtették ezt. Fontos, hogy amikor valaki sorban áll, akkor ott is nagyobb teret hagyjanak, tehát ne szorosan álljanak, hanem legalább egy méter távolságot hagyva álljanak az emberek akkor is, amikor sorban vannak. A kormány ezeken túlmenően döntött tíz olyan különleges felelősről és akciócsoportról, amelyek pedig akár a védekezésnek vagy a védekezés utáni gazdasági terveknek a kidolgozásáért felelősek. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   161-168   169-176   177-184      Ülésnap adatai