Készült: 2024.04.26.10:34:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2018.09.24.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:36


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés őszi ülésszakának 3. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Tiba István és Szilágyi György jegyző urak lesznek a segítségemre. Köszöntöm kedves vendégeinket és mindazokat, akik figyelemmel kísérik munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásokkal kezdjük munkánkat, ezt követően 12 óra 15 perctől 13 óra 45 percig a kérdésekre, majd kb. 13 óra 45 perctől 14 óra 45 percig az azonnali kérdések és válaszok órájára kerül sor, végül a napirend utáni felszólalásokkal fejezzük be az Országgyűlés ülését.

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Hohn Krisztina képviselő asszony: „Mit kíván tenni a kormány annak érdekében, hogy segítse az önkormányzatokat a Területi Operatív Programban (TOP) elnyert pályázatok megvalósításában” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt napokban több kistelepülési polgármester keresett meg engem azzal, hogy komoly aggodalmuk van a területi operatív programok befejezését illetően. Az általuk megfogalmazottak szerint az aggodalomnak több oka is van. A befejezési határidő egyre tarthatatlanabbnak tűnik, hiszen  mint tudjuk  az elmúlt időszakban több szakember külföldön vállalt munkát, így rendkívül kevés a kivitelező. A területi operatív programokban főleg Baranya megyében nem túl sok lehetőséget kaptak a kisebb települések, így minden egyes pályázat nagy kincs a számunkra. A gond az, hogy a szakemberhiány és a magánszférában is jelentkező beruházási-építési kedv megnövekedése jelentős árfelhajtó erővel bír, amely azt jelenti, hogy számos esetben előfordulhat, hogy az elnyert támogatás egyáltalán nem fedezi majd a beruházás bekerülési költségét.

De nézzünk egy általam jól ismert példát! Mánfa községben még polgármester voltam, amikor pályáztunk csapadékvíz-elvezetésre. Erre szerencsére 50 millió forint támogatást nyertünk. A Baranya megyei önkormányzattal konzorciumban pályáztuk meg ezt az összeget, és ebből 42 millió forint az, ami az építési jellegű költségekre fordítható.

Már a tervezésre benyújtott, tehát az ajánlattételi felhívásra érkezett ajánlatokból kiderült, hogy az sem fedezi már azt az összeget, amibe ez kerülni fog. 950 ezer forint lett akkor beállítva tervezési költségre, ehelyett a legjobb ajánlat 1 millió 850 ezer forintról szólt. Akkor még ezt költségátcsoportosítással pályázatból finanszírozni tudtuk. De ha ez a tendencia tovább folytatódik, akkor a 42 millió forintos építési költség, lehet, hogy 80 millió forint lesz? Ennek egy ilyen kistelepülés  körülbelül ezerfős Mánfa  nem tud eleget tenni, hogy ugyanennyit hozzátegyen.

Nagyon fontos, hogy már most kaptunk jelzést a megyei önkormányzattól, hogy egy csökkentett műszaki tartalommal próbáljuk meg végrehajtani ezt a pályázatot, ami azért nem lenne szerencsés, mert ez egy konkrétan árvízveszélyben lévő település, a Baranya-csatorna itt folyik keresztül. Régebben az emberek a domborzati viszonyok miatt ide vezették be az összes csapadékvizet ebbe a csatornába, amely gyakran okoz árvízvédelmi készültséget, nagyon sokszor volt már, hogy kiöntött, sőt  mondjuk, az már elég régen volt  komoly árvizet is okozott már a jelentős mennyiségű, lezúduló csapadék. Jellemzőek a villámárvizek.

Tehát, ha csökkentett műszaki tartalommal kívánjuk befejezni, akkor vajon az mire lesz elég? A kérdés: mit kíván tenni a kormány annak érdekében, hogy segítsen bennünket, segítse a polgármestereket, a településeket abban, hogy meg tudják valósítani? Illetve: vajon honnan lesz a településeknek pénzük arra, hogy ezt a jelentős többletkiadást finanszírozzák?

A másik aggodalom, amely jelenleg a polgármesterek jó részénél fennáll, a napokban kapott értesítés miatt van, amelyben felhívják a települések figyelmét az Áht.-ról szóló törvény értelmében, hogy az Uniótól elnyert forrásokat, 50 millió feletti forrásokat, illetve összegeket be kell utalni egy Kincstár által vezetett számlára szeptember 30-ig. Ez 2018. VII. hó 26-án módosult, és sokan meglepetéssel vették ezt tudomásul, illetve megijedtek többen, hogy vajon mi lehet az oka ennek.

Rengeteg találgatás, aggasztó vélemény, sajtóhír látott napvilágot. A településvezetők jó része nem érti, hogy miért van szükség erre, hiszen vannak olyan települések, ahol már több mint egy éve a számlán van a pénz, saját számlájukon.

Sokan azt gondolják, hogy ha ezeket átutalják, akkor az olyan, mintha vissza kellene fizetni az általuk elnyert támogatást, ezért úgy érzem, hogy mindenki számára fontos lenne egy felvilágosítás és hogy megnyugtató választ kapjunk arra a kérdésre, hogy mi a valódi oka annak, hogy ezeket a támogatásokat át kell utalni a Kincstár által vezetett számlára, illetve a másik ilyen kérdés, hogy a települések továbbra is maradéktalanul kezdeményezhetik-e a kifizetéseket a támogatás terhére.

Kérem megnyugtató válaszukat. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Hohn Krisztina képviselő asszony. A kormány nevében Bodó Sándor államtitkár úr fog válaszolni. Öné a szó, államtitkár úr.

BODÓ SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselő Asszony! Köszönöm szépen, hogy egy ilyen fontos pályázati lehetőségre és eljárási rendre irányította a figyelmet a mai hozzászólásával. Valóban, a területi operatív program pályázatai egy rendkívül népszerű kategória, ahol az önkormányzatok legjobb tudásuk, elgondolásuk szerint választották ki, hogy mi az a terület, amit fejleszteni kívánnak. Be kell látnunk, hogy ez korábban azért nem így volt, sokszor a pályázati kiírásokhoz kellett igazítani az elképzeléseket, míg itt tényleg a valóság diktálta az élethelyzetet. Százszázalékos támogatásról van szó, ez is, azt gondolom, mindenképpen azt bizonyítja, hogy olyan kormányzati szándék van, ami a legkisebb településeknek is fejlesztési lehetőséget biztosít, nem önerő függvénye esetenként egy-egy ilyen program megvalósítása.

A kérdés további részére vonatkozóan: valóban az volt, hogy egy műszakitartalom-felülvizsgálatra sor kerülhetett, de ez a program érdemi részét nem befolyásolhatta. Tehát ami szükséges ahhoz, hogy a fejlesztés megvalósuljon, az a műszaki tartalom felülvizsgálata során is benne maradt. Ha voltak olyan részei a programnak, amelyek nélkülözhetőek voltak, az volt, ami esetleg csökkenthette a további költségeket.

A közbeszerzési eljárás tekintetében valóban volt lehetőség arra, hogy meghívásos vagy nyílt eljárás formájában ez megtörténjen, és ennek eredményeképpen, én azt gondolom, hogy nagyon sok helyen sikerült kiválasztani a kivitelezőket.

(11.10)

Az idő múlásával, illetve az árak alakulásával valóban előfordult olyan is, hogy esetenként saját forrás bevonására is sor kerülhet, ahol ez rendelkezésre áll, illetve van olyan kezdeményezés több önkormányzat részéről is, amelyek több évre esedékes fejlesztési hitelt szeretnének felvenni ennek a megvalósításához.

Ami az államkincstári számlával kapcsolatos észrevételét, kérdését illeti: az önkormányzatok ezt a támogatási formát, támogatási összeget megkapták, saját alszámlájukon ez rendelkezésre áll. Nagyon sok helyen már megtörtént a kivitelezés és a kifizetés is, tehát itt már az elszámolási időszak zajlik. Vannak olyan önkormányzatok, amelyek október végéig ezt meg fogják tudni tenni, és itt is teljes mértékben rendben van a dolog.

Azonban az is előfordul, hogy vannak önkormányzatok, amelyek ebben az évben már nem tudják megvalósítani ezt a fejlesztési programot különböző okok miatt. Nos, az ő esetükben semmiféle elvonásról egyáltalán szó sincs, erről a polgármestereket, a polgármesteri hivatalokat tájékoztatták. Annyi történik mindösszesen, hogy az Államkincstár által vezetett, de az ő nevükre szóló államkincstári számlára kerül ez a pénz pénzügyi okokból a további időszakban, a program megvalósításáig vezetésre. Tehát nem helyénvaló, és azt gondolom, információhiányból vagy esetleg rossz szándékból adódik, hogy azt tételezik fel, hogy valaki ezt a forrást el akarná tőlük vonni. Nos, erről egyáltalán nincs szó, hangsúlyozom még egyszer, hogy ez a forrás továbbra is rendelkezésükre áll; annyi pénzügyi eljárási változás van, hogy az eddigi alszámla helyett egy államkincstári számlán kerül vezetésre mindaddig, amíg ez a program meg nem valósul a következő időszakban.

Kérem képviselő asszonyt, hogy nyugodtan tájékoztassa erről a polgármester kollégáit. Ez egy hivatalos pénzügyi eljárás, és én hiszem, hogy ez azt szolgálja a következő időszakban, hogy ezek a fejlesztések meg fognak valósulni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai