Készült: 2024.09.23.10:05:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.),  31-37. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 13:08


Felszólalások:   31   31-37   37-45      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Soron következik ma kezdődő ülésünk napirendjének megállapítása. A napirendre, az ülés időtartamára, a felszólalási időkeretekre az elnöki jogkörben előterjesztett javaslat alapján döntünk. Kérem, foglalják el helyüket, és ellenőrizzék, hogy kártyájukat elhelyeztéke a szavazógépben. Köszönöm.Tisztelt Országgyűlés! Most a napirend módosítására tett indítványról döntünk. A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a keddi ülésnapon az öntözéses gazdálkodásról szóló T/7845. számú törvényjavaslat általános vitájára a lezárásig a magyar-szlovén államhatár új, 2018. évi határokmányainak kihirdetéséről szóló T/7841. számú törvényjavaslat általános vitáját követő napirendi pontként kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi javaslatról döntünk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadjae a napirendi ajánlást az előbbiekben elfogadott módosítással. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirendet elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tagjait jelölő eseti bizottság létrehozásáról szóló H/7888. számú határozati javaslat határozathozatala. Tájékoztatom önöket, hogy az Országgyűlés által korábban felállított Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tagjait jelölő eseti bizottság nem tudott sikeresen jelölni, így a 20/2019. (VII. 2.) országgyűlési határozat 10. pontja alapján megszűnt, és a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXXV. törvény 124. §-a értelmében szükséges egy új jelölőbizottságot felállítani. Mivel az új jelölőbizottság létrehozásáról szóló előterjesztéshez módosító javaslat nem érkezett, a határozathozatal során a határozati javaslat benyújtott szövegéről döntünk. Felhívom figyelmüket, hogy a határozati javaslatról az Országgyűlés vita nélkül határoz. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadjae a H/7888. számú határozati javaslatot. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a határozati javaslatot 170 egyhangú igen szavazattal elfogadta.

Felhívom a frakcióvezetők figyelmét, hogy a Házbizottság múlt heti ülésén elhangzottaknak megfelelően az eseti bizottság tisztségviselőire és tagjaira vonatkozó személyi javaslatuk megtételére a mai napon 19 óráig van lehetőségük. A személyi javaslatról történő határozathozatalra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Személyi javaslatról való döntésre a mai napon nem kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Most, 14 óra 27 perckor áttérünk az interpellációk tárgyalására.

Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Hagyjae csődbe menni a kórházakat a Kormány” címmel. Lukács László György képviselő urat illeti a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár úr, a kérdésem ön előtt nem lesz ismeretlen, hiszen én ezt már feltettem önnek egyszer, azonban akkor teljes választ nem kaptunk rá, így továbbra is időszerű a kórházak adósságáról és a kórházak jövőjéről beszélni. Az vitán felül áll, hogy az elmúlt egy évtized egyik legnagyobb egészségügyi kudarca, hogy nem sikerült megállítani a kórházak hónapról hónapra történő eladósodását. Évekkel ezelőtt a kórházi adósságok havonta átlagban 2-3 milliárd forinttal nőttek, 2019-re odáig jutottunk, hogy már havi 5-6 milliárd forinttal nő az intézmények tartozása. A nyár végi tartozók között, de most már mondhatjuk, ősz eleji tartozók között ott van rekordméretű, majdnem rekordméretű tartozással a Szolnok megyei Hetényi Géza Kórház, amely egy kisebb város, település éves költségvetésének az összegével, kétmilliárd forintnál is nagyobb összeggel tartozik.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette ki egy kormányinfón, ami nem túl rózsás jövőt jelent a kórházaknak, méghozzá azt, hogy a miniszter szerint ez az utolsó év, amikor a kormány utólag kifizeti a kórházak felhalmozódott adósságát. Tehát 2020-ban, ha képződik adósság, ha nem, a kormány nem fogja kifizetni a csőd szélén táncoló intézmények tartozásait.

Nézzük hát, miért is halmozódhat fel egy-egy kórházi adósság! Oka lehet a beavatkozások alacsony összegű állami térítése, azaz a kórházak nem kapnak annyi pénzt az államtól egy-egy műtétre, egy-egy beavatkozásra, mint amennyibe az valójában kerül. De ott van például a technológia nyomása is, hiszen mindannyian tudjuk, egyre drágábbak azok az eszközök, amelyeket a kórházakban használnak, egyre magasabb színvonalon kell biztosítani.

Összességében évente 50-60 milliárd forintnyi adósságot halmoznak fel főként a beszállítók felé a kórházak, és a nekik szolgálatással tartozók csak abban reménykedhetnek, hogy a kórházak az év végén 40-50 milliárd forintos egyszeri segítséget kapnak, ahogy az elmúlt években is volt, és abból tudják enyhíteni a kintlévőségeiket.

(14.30)

Így tehát láthatjuk, hogy a kórházi adósságok halmozódásának valójában két eredménye lesz vagy lehet. Az egyik: ha a kormány nem rendezi azokat, akkor az ellátás színvonala nagymértékben csökken.

Ennek a betegek látják a kárát, különösen azért, mert úgynevezett barkácsmódszerekkel kénytelenek dolgozni az orvosok, ellátók, kórházak és egyes osztályok. Sőt, az is egyik következménye lehet, hogy akár kórházak és osztályok fognak bezárni, hogyha a kórházak nem tudják csökkenteni az adósságukat. Így vagy úgy, tisztelt államtitkár úr, mind a kettő azt eredményezheti, hogy sem a betegek, sem pedig az egészségügyben dolgozók nem lesznek biztonságban, és a hazai ellátás színvonala romlani fog.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezekre tekintettel várom válaszát: hagyjae 2020-ban csődbe menni a kórházakat a növekvő adósságok miatt a kormány, vagy akkor is rendezni fogja az adósságokat? Mit tesz a kormány, hogy megmentse a csőd szélén táncoló kórházakat? Foge  és talán ez a legfontosabb kérdés  kórházi osztályokat vagy kórházakat bezárni a kormány 2020-ban? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Önöktől és az önök baloldali szövetségeseitől azt már valamelyest megszoktuk, hogy kórházakat zárnak be, hiszen az önök nevéhez köthető a Svábhegyi Gyermekkórház, az OPNI, a Szabolcs Utcai Kórház és a Schöpf-Merei Kórház bezárása, de egy új műfajt indítottak az elmúlt napokban, tisztelt képviselő úr, amikor már kórházépítést is elleneznek. Önök a választási kampányban azt mondták, hogy stadionstopot hirdetnek, ehhez képest László Imre, az ön volt képviselőtársa, most megválasztott újbudai polgármester viszont kórházstopot akar bevezetni Újbudán, a XI. kerületben. (Dr. Vadai Ágnes: Nem ezt mondta!) Azt mondta, hogy nincs szükség egy új, zöldmezős, XXI. századi igényekre épített és annak teljesen megfelelő kórház építésére (Dr. Vadai Ágnes: Nem ezt mondta!  Arató Gergely: Nem ezt mondta! Hazudsz!), sem a Dél-Budán élők számára, sem az agglomerációban élők számára, hanem neki más elképzelése van: azt szeretné, hogyha ez a pénz inkább az ő volt munkahelyére vándorolna. De új, zöldmezős, XXI. századi szuperkórház építését (Gréczy Zsolt: Tíz évetek volt rá, Bence! Miért nem építettétek fel?) ő mint polgármester nem támogatja. Azt hiszem, méltán vagyunk kíváncsiak arra is, hogy a Jobbiknak mi az álláspontja. Itt Szabó Timea, a Párbeszéd képviselője ezt megerősítette, tehát nyilvánvalóan innentől kezdve a Párbeszéd és Karácsony Gergely álláspontja is, hiszen a pártjának a frakcióvezetője hangosan és harsányan támogatta ezt a javaslatot, hogy ne épüljön Dél-Budán új centrum. A DK-s bekiabálások is ezt erősítik, hiszen a DK-ból jött László Imre polgármester úr is. (Dr. Vadai Ágnes: Szövegértés!) Kíváncsiak vagyunk, tisztelt képviselő úr, hogy a Jobbiknak mi az álláspontja, önök is kórházépítési stopot hirdetnéneke Dél-Budán, és önök is azt mondanák, hogy megakadályozzák azt, hogy Dél-Budán egy teljesen új kórház épüljön. (Gréczy Zsolt: Tíz év, Bence! Nem tettetek semmit!  Az elnök csenget.) Miközben egyébként az önök által támogatott Gajda Péter, XIX. kerületi polgármester azt mondta, hogy szeretné, ha stadiont építenének, és ha a Honvéd-stadion felújítása, megújítása, felépítése megtörténne, azt örömmel venné. Tehát mintha a választások óta pont az ellenkezőjét mondanák, mint annak előtte, tisztelt képviselő úr.

Amit az elmúlt időszakban sikerült megtennünk a kórházak érdekében, tudja, abban az időszakban, amikor ön még azt hirdette, hogy külföldre közvetít magyar orvosokat tömegesen: nos, nekünk sikerült 91 kórházat felújítanunk, 54 rendelőintézetet és 107 mentőállomást korszerűvé tennünk. Mindemellett 23 teljesen új rendelőintézetet építettünk föl, és 34 új mentőállomás jött létre. Ez azt jelenti, hogy a mentőállomások többsége Magyarországon ma már új vagy felújított mentőállomás. Az „Egészséges Budapest” programban is 24 társkórházat és 32 szakrendelőt szeretnénk felújítani, hacsak ezt önök nem próbálják megakadályozni a következő hónapokban.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha megnézi, hogy mi történt az egészségügyi források tekintetében, azt láthatja, hogy az önök szövetségese által benyújtott utolsó, 2010-es és az önök által nem támogatott jövő évi, 2020-as költségvetés egészségügyi kiadási összegei között 770 milliárd forint plusz a különbség. Bár önök szeretik azt harsogni, hogy kevesebbet költ Magyarország egészségügyre, nézze meg a költségvetési törvényeket, elég egyértelműek ezek a számok: 770 milliárd forint többletet fog találni a jövő évre elfogadott költségvetésben, mint a 2010-re elfogadott költségvetésben. És ha megnézi a jövő évi költségvetés sorait, talál majd egy 40 milliárdos sort, amely az ellátórendszer hatékonyságának növelését és a jó egészségügyi rendszer fenntarthatóságának javítását célozza.

Tehát mindent meg fogunk azért tenni, hogy mind a már eldöntött béremelésekre, mind a folyamatban lévő béremelésekre  az ápolóknál egy 72 százalékos, négyéves béremelési periódusban vagyunk  a fedezet biztosított legyen. Ehhez a 770 milliárd forint többlet a jövő évi költségvetésben  a 2010-es képest  biztosított. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönömszépen államtitkár úr válaszát. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Többek között azért nem fogadom a válaszát, mert ön nem mondta ki kategorikusan azt, amit mindenki szeretett volna hallani, hogy ez a kormány nem fog osztályokat és kórházakat bezárni. Ezt azért nem mondta ki, mert valószínűleg úgy lesz, nem akart hazudni, nem akart egy újabb hazugsággal itt a magyarok szemébe nézni. Mert önök azt fogják tervezni és önök azon dolgoznak, hogy így vagy úgy (Dr. Rétvári Bence: Lesz kórházstop, vagy nem?), de ha a kórházakat az adósságból nem mentik ki (Dr. Rétvári Bence: Kórházstop?), akkor osztályok vagy kórházak zárjanak be. (Dr. Rétvári Bence: Lesz újbudai kórházstop?) Tisztelt Államtitkár Úr! A másik, hogy önök hogy állnak a kórházi adóssághoz. (Dr. Rétvári Bence: Újbudai kórházstop?) Önök azzal a taktikával érkeztek ebbe a versenybe, hogy nesze, sánta, itt egy púp. (Dr. Rétvári Bence: Újbudai kórházstop?) Önök adtak a kórházaknak elektromos autókat ajándékba, amiről aztán kiderült, hogy azért valójában fizetni kell havi díjat. Ez az önök hozzáállása a kórházi adóssághoz, hogy aki tartozik, fizessen még többet, mert valakinek jó biznisze lesz. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Szégyen!)

Az pedig, hogy a szuperkórházról mit lehet mondani: szuperkórháznak lennie kell, nem egy kórházat kell kiemelni, sok kórháznak kell segíteni. (Gréczy Zsolt: Tíz évük volt, hogy megcsinálják!) A budapesti ellátást tíz éve rendbe kellett volna tenni, mi tartott ennyi ideig, államtitkár úr? (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Úgy van!  Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ugyan nem mondta ki képviselő úr (Közbeszólások a Jobbik soraiból: De!  Szilágyi György: Azzal kezdte!), de úgy érzékeltem a szavaiból, hogy nem fogadja el a választ. Tehát kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadjae azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyűlés az államtitkári választ 122 igen szavazattal, 39 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Mikor lesz pontos, tiszta és kiszámítható Magyarországon a vasúti közlekedés?” címmel. Képviselő asszony, öné a szó.




Felszólalások:   31   31-37   37-45      Ülésnap adatai