Készült: 2024.09.23.10:20:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.),  145-154. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:49


Felszólalások:   141-144   145-154   155-162      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A válaszát várom önnek! (Jakab Péter: Jöjjön vissza, és válaszoljon!  Közbeszólások a Jobbik padsoraiból: Jöjjön vissza!  Dr. Rétvári Bence: Te hol voltál két perce? A folyosón üldögéltél!) Képviselő úr, a válaszát várom önnek. (Jakab Péter leül.  Taps a Jobbik padsoraiból.  Közbeszólások a Jobbik padsoraiból, többek között Z. Kárpát Dániel: Oda kell állni a választók elé!  Tudjuk, hogy nem jön…) Megvan a megfelelő eljárás, aszerint jár el miniszterelnök úr, pont. Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni miniszterelnök úrnak: „Meddig él vissza a Kormány az emberek türelmével?” címmel. Miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen…

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen, elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Valóban igaz: hova tűnt Orbán Viktor, akinek halaszthatatlan közfeladata lett? Itt az előző egy percben vagy két perccel ezelőtt még itt volt, de a mai napon itt az előző pillanatban szavazta meg a fideszes többség, fogadta el és ünnepelte tapssal a népnyelv szerint csak leghűbb ügyésznek nevezett Polt Péter ismételt kinevezését (Közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból, többek között Font Sándor: Hallgatóztál!), és a hűségét a Fidesz felé, akik megszavazták, meg is hálálja, úgy tűnik. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Bohóc!) Van mit meghálálnia, hiszen a legmagasabb szinten blokkolta az elmúlt kilenc évben, az előző ciklusában Polt Péter a korrupciós ügyek kivizsgálását, éppen ezért a Jobbik nem is szavazta meg Polt Pétert. Ő legfeljebb a Fidesz legfőbb ügyésze, Magyarország legfőbb ügyésze biztos nem lehet.

Az sem véletlen, hogy egy díjat adtunk át neki, méghozzá nem mást itt az elmúlt percekben, mint a hazai korrupció arany fokozatú támogatója díjat, hiszen ez volt az ő eddigi szakmai pályafutásának a csúcsa, ami most egy újraválasztásban csúcsosodott ki. (Dr. Rétvári Bence: Ezért támogatjátok Gyurcsány Ferencet…)

Azért kapta, mert olyan ügyekben nem lépett, és olyan ügyekben nem volt hajlandó a józan ész határáig  hiszen látni lehetett, hogy ezek az ügyek, amiket most mondani fogok, mind-mind kivizsgálást értek , nem volt hajlandó lépni a Tiborcz-ügyben, ugye, ő Orbán Viktor veje; nem volt hajlandó a Ghaith Pharaon-ügyben rendesen eljárni. De említhetnénk a Quaestor-botrányt, vagy hogy mondjak egy helyit is, a Kun-Mediátor-ügyben sem éppen szaggatta úgymond magát, hogy valami elszámoltatás legyen. De mondhatnánk az 1600 millió forintot: Farkas Flórián még mindig nem számolt el vele. Persze, egy nyomozást ez sem ér meg; de a letelepedési kötvényeket is idehozhatjuk. (Dr. Brenner Koloman: Úgy van!)

Egy világos: az emberek azt látják, hogy a bűnüldözés a legmagasabb szinten részrehajló, befolyásolható. A szakma azt látja, hogy a vádképviselet a kelleténél jobban a kormányhoz hű. Európa pedig azt látja, hogy Polt Péter nem védi meg az európai uniós pénzeket. Ez csak egy bizonyíték, amit ma önök csináltak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hogy megválasztották, megszavazták Polt Pétert. Polt Péter legfeljebb (Az elnök újból csenget.) a Fidesz legfőbb ügyésze, és nem Magyarország legfőbb ügyésze. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

(18.50)

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Abban a nehéz helyzetben vagyok, hogy elvileg az azonnali kérdések órájában vagyunk, de kérdés nem hangzott el, nem tudom ezért aztán, mire kellene válaszolni. (Derültség a kormánypártok soraiban.  Közbeszólások a Jobbik soraiban: Hová tűnt Orbán Viktor?  Meddig még?  Megkérdezte, hogy a miniszterelnök hova tűnt.  Z. Kárpát Dániel: Szerintem ez kiderült a felszólalásból.  Dr. Rétvári Bence: És hol a Jobbik elnöke?) Amit képviselő úr elmondott, az több szempontból nem felel meg a valóságnak. Az első kérdés nem az, hogy hova tűnt a miniszterelnök, hanem hová tűnt az előbb a Jobbik-frakció. Miután a frakcióból senki nem volt itt, ezért nehéz lett volna elvárni azt, hogy önökre bárki várakozzon. Azt is hozzátehetjük, hogy az önök által említett ügyek közül is több olyan van, ahol egyébként nyomozás van folyamatban, több olyan van, ahol büntetőeljárás bírósági szakban van. (Közbeszólás a Jobbik soraiban: Mesélj még!) Nyilván képviselő úrnak ma az volt a feladata, hogy egy nem különösebben színvonalas vagy humoros akció után mondja el ezt a felszólalást. Legközelebb, ha kérdést is hozzátesz, különösen, ha az a kormány illetékességi körébe tartozik  ezen a területen nem lesz könnyű, hiszen az ügyészség Magyarországon független, és nincs a kormány alá rendelve, mint nagyon sok európai uniós országban , akkor örömmel tudok rá válaszolni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr, a válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Miniszter úr, csak az a baj, hogy ezeket a kérdéseket, amiket meg lehet fogalmazni az országban, és itt a parlamentben feltehetünk, például hogy elfogulte vagy részrehajlóe  és ez egy kérdés, nyugodtan megválaszolhatja , a magyar emberek teszik fel, hiszen azt látják sorról sorra, és akár száz okot hozhatunk arra, hogy miért nem lehet igennel szavazni Polt Péterre, mind a száz ok megállja a helyét, mind a száz vagy száznál is több esetben egy dolog történt: Polt Péter védte azokat, akik a hatalomhoz közel állnak, és Polt Péter nem számoltatta el azokat, akik részesültek abból, amit a kormány számukra kikapart. Nem jóhiszeműen fogja ő Magyarországot képviselni, és nem arról lesz híres, hogy egy sikertörténete lesz az országnak, hanem valójában a kilenc éve és a most következendő kilenc éve a demokrácia legsötétebb időszaka lesz (Dr. Rétvári Bence: Már megint a legsötétebb?), és mindenki úgy fog rá emlékezni, hogy ez volt az az időszak, amikor sikeresen kiüresítették az ügyészség ellenőrző és bűnüldöző szerepét.

Miniszter úr, itt nem kérdéseket kell majd feltenni, önöknek kell válaszolni ezekre a szégyenfoltokra. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszter urat. Öné a szó, miniszter úr.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azon gondolkodom, hogy hol találhattunk volna olyan közös pontot, ahol talán a magyar igazságszolgáltatás gyengeségeiről közösen beszélhettünk volna, és volt ilyen, hiszen a 2002 és 2010 közötti kormányzás után önök akartak mindenkit börtönbe csukni. Nem tudom, hogy jó vagy kár, hogy ez nem történt meg, de azóta összefogtak azokkal, akiket börtönbe akartak zárni. (Közbeszólások a Jobbik soraiban: Amit nektek kellett volna megtenni!  Miért nem tettétek meg az elszámoltatást?) Ami viszont az ön által felsorolt eseteket illeti… Az elszámoltatás egy jogállamban az ügyészségre és a bíróságra tartozik (Közbeszólások a Jobbik soraiban: Akkor nem kell választási ígéretté tenni!  Akkor nem kell megígérni a kampányban!  Budai Gyula!  Az elnök csenget.), éppen ezért a független ügyészség és a független bíróság a mindenkori végrehajtó hatalom előtt korlátokat szab. Az önök gondolkodásában ezek a korlátok nem biztos, hogy léteznek (Z. Kárpát Dániel: Nem nekünk kell magyarázkodni!), olyan szövetségeseket találtak maguknak, akiknek a gondolkodásában szintén nem léteznek ezek a korlátok, itt kétségkívül vannak közös pontok, de szeretném önöknek jelezni, hogy Áder János volt a harmadik köztársasági elnök, aki Polt Pétert legfőbb ügyésznek jelölte, egyébként Göncz Árpád volt az első köztársasági elnök, aki őt legfőbb ügyésznek jelölte. Úgy gondolom, hogy önmagában az a teljesítmény, hogy a bűncselekmények száma milyen nagy mértékben esett vissza 2010 óta, igazolja a bűnüldözés hatékonyságát. (Z. Kárpát Dániel: A szabálysértési értékhatár ötvenezer lett…  Közbeszólások.  Az elnök csenget.) Azt pedig már végképp nem akarom önökkel szemben érvként felhozni, hogy tényszerűen nem igaz, hogy kormánypárti politikusokkal vagy akár képviselőkkel szemben az ügyészség ne emelne vádat. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   141-144   145-154   155-162      Ülésnap adatai