Készült: 2024.09.26.15:36:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.),  101-107. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:10


Felszólalások:   95-101   101-107   107-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el a miniszteri választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 120 igen szavazattal, 41 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Mit ad a költségvetési javaslat a bérből élőknek és nyugdíjasoknak üres ígéreteken kívül?” címmel. Tordai Bence képviselő urat illeti a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Polgártársak! Egy normális országban ilyenkor tárgyalnánk a költségvetést, de önök arra büszkék, hogy előbb fogadják el a jövő évi költségvetést, mint ahogy megismerhetnénk az előző évnek a tényszámait. Nemrég volt tárgyalás alatt a zárszámadási törvény, és ha most ősszel írnánk a 2020-as költségvetést, akkor például figyelemmel lehetnénk olyan dolgokra, hogy Magyarországon az egyik legmagasabb az infláció, száguldanak az élelmiszerárak, kilőttek a lakhatás költségei, és ennek megfelelően a nyugdíjasok vagy éppen a pályakezdő fiatalok nagyon nehezen tudják kigazdálkodni az előttük álló hónapot. De önök ezt is simán eltagadják, elhazudják. Példa az, amit Korózs Lajos is mondott: 2,7 százalék a nyugdíjemelés, miközben az áremelkedésről szóló hivatalos adat is 3,4 százalék. De azt is tudjuk, hogy ezt különböző módszertani trükkökkel lehet elérni, ahogy Mellár Tamás többször megvilágította, a valóságos adat ennél is magasabb. Tehát hiába az önök propagandája, a nyugdíjak veszítenek a reálértékükből, ráadásul önök arra kényszerítik a magyar nyugdíjasokat, hogy hitelezzék az államháztartást. Ennek köszönhető az, ennek az eredménye az, hogy a nyugdíjasok között 2014-17 között a szegénységi arány a duplájára nőtt. A KSH számai ezek, nehéz velük vitatkozni. Több százezer idős honfitársunk szegénységben vergődik az önök politikája miatt. De nőtt a szegénység mélysége is ’14-17 között, a szegénységi rés 16,7-ről 24 százalék fölé nőtt, ami azért történt, mert a költségvetésben nem emelik a támogatásokat, sőt, amit elvesznek a szegényektől, azt perverz módon a gazdagoknak adják oda.

Egészen elképesztő, és ráadásul, ahogy felszámolják az úgynevezett segélyezési politikát, és a helyére a közmunka rendszerét állítják, úgy aztán azt is kivezetik, hiszen megint csak a zárszámadásból tudjuk, hogy a ’18-ra tervezett 225 milliárdos közmunkaprogramra csak 170 milliárdot költöttek el végső soron. Ennek az eredménye az, hogy egyre mélyül a szegénység, hogy egyre terjed az idősek között a szegénység. És hogy önök hogyan becsülik meg a közalkalmazottakat, a közszolgálatban dolgozókat, az mutatja, hogy hogyan fogalmaznak róluk. Azt mondja: „A költségvetés lehetőséget nyújt további ágazatokban életpályák indítására, folytatására, ezek tekintetében azonban a kormány a későbbiekben hoz döntést.” A költségvetésben nagyon sok közalkalmazotti csoportnak a béremeléséről egy szó sincs, mint ahogy kilenc éve több százezer közmunkásnak, közszolgálatban dolgozónak nem emelték a fizetését.

(16.00)

Ez az ország szégyene, ez az önök szégyene, és az a kérdés, hogy vajon eltérneke valaha önök ettől a gyakorlattól, vajon visszavezetike a közalkalmazotti bértáblát, vajon felemelike 60 ezerre az alapilletményt, ahogy azt évek óta követeljük, hogy végre azok, akik a köz szolgálatában dolgoznak, azok is a megérdemelt fizetést vihessék haza hó végén. Köszönöm a választ. (Taps a DK, az MSZP és az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Tállai András államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mivel ön is egy megjegyzéssel kezdte, engedje meg, hogy én is azzal kezdjem. Egy normális frakció időben ad be interpellációt. Ezt most önök elnézték, mert kedden kellett volna beadni az interpellációt, a szerdához voltak szokva, és így nem tudtak interpellációt beadni. Ezt  amit ön most próbált elmondani  önök június 26-án adták be a költségvetési vitakor. (Zaj és közbeszólások a Fidesz soraiból: Juj, de ciki!) Egyébként valószínűleg ezért nem sikerült egyetlen szót elmondani abból a június 26-i interpellációból, amit beadott (Dr. Rétvári Bence: Így fog működni majd a főváros is!), mert egyébként erre a költségvetési vitában és a költségvetés elfogadásakor mindenre, mindenre választ kapott. Így aztán most halandzsázott valamit, csak egyről nem beszélt, ha már így a múltat idézzük, arról, hogy 2018-ban, amikor országgyűlési választás volt, önöknek milyen programjuk, gazdaságpolitikai programjuk volt. Ha megengedi, akkor most én felidézném azt, hogy hogyan is félti, vagy hogy bántja önt, hogy a magyar emberek jövedelme vagy a nyugdíjak értéke megmarad vagy nem marad. Először is, ha önökön múlik, 30 százalékos személyi jövedelemadót vezettek volna be. Ez le van írva (Zaj és közbeszólások a Párbeszéd soraiból.), le van írva a programjukban. Harminc százalékos jövedelemadóval nehéz lenne az emberek nettó jövedelmét, annak vásárlóértékét most megtartani.

A következő fontos az önök programjából: 19 százalékos társasági adót vezetnének vissza. Ez azt jelenti, hogy a cégeknek nem maradna fejlesztésre, és nem maradna béremelésre, nem tudnák finanszírozni azt a béremelést, ami például ebben az évben, az első félévben nettó értékben több mint 10 százalékkal növekedett. És ne feledjük  meg azért is egyébként gratulálok, nulla százalékos párt adja ma Budapest főváros főpolgármesterét, ez viszont óriási teljesítmény az önök részéről (Taps a Fidesz soraiból.  Tordai Bence: 51 százalék! 51 százalék!), de köszönjék (Tordai Bence: A választóknak!  Dr. Vadai Ágnes: Kinek?), nem minősítem (Dr. Vadai Ágnes: Na, minősítse!), milyen szövetségeseiknek , Karácsony úr mit jelentett ki a kampányban: adót vezet be a fővárosban. (Tordai Bence: Tiborcz-adót! A ti oligarchátok adóját!) Adót vezet be, vagyonadót vezet be, olyan vagyonadót, amelynek senki nem tudja a határát, a mértékét. (Tordai Bence: 500 millió!) Az a dolog lényege, hogy önök, ha hatalomhoz jutnak, semmi más nem jut eszükbe, mint az, hogy adót kell emelni, az embereket meg kell adóztatni. (Tordai Bence: A gazdagokat! A felső egy százalékot!) Mindig is ez volt egyébként a baloldalnak, az önök szövetségeseinek, jóbarátjuknak a politikája, és természetesen most már a Párbeszéd is átvette ezt.

Ami pedig a Fidesz-kormány bér- és jövedelempolitikáját illeti, én azt gondolom, ebben semmi szégyenkeznivaló nincs. A költségvetés különféle életpályamodelleket vezetett be, amelyeket éveken keresztül tud több lépcsőben az érintettek részére eljuttatni. Így van ez a pedagógusbérek esetében, a rendvédelmi dolgozók esetében, az egészségügyben, a szociális ágazatban és az egyéb területeken is. Ami a jövő évi bérfejlesztést illeti, a költségvetés ezt biztosítja egyrészt a céltartalékban, másrészt külön nevesítetten az egészségügy területén. Való igaz, hogy ennek konkrét mértékéről a törvény felhatalmazása alapján a kormány fog dönteni.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Arról tudom biztosítani a képviselő urat, hogy 2020-ban ugyanúgy folytatódik a jövedelemnövekmény a közszférában, mint ahogy az az elmúlt években megtörtént. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, államtitkár úr. Köszöntöm képviselőtársaimat, és megkérdezem Tordai Bence képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Az államtitkári válasz minősíthetetlen volt. Nem tudom, mióta lehet bélyegezni aszerint a leadott (Zaj.  Az elnök csenget.) interpellációkat, hogy pontosan mi a beadás dátuma. Egy szabályszerű interpellációra vártam volna valami érdemi választ. Az volt a kérdés, hogy a Fidesz miért egy perverz társadalompolitikát valósít meg, miért a szegényektől vesz el, és miért a gazdagokat kedvezményezi. Igen, büszkén vállalom, hogy a Párbeszéd zöld baloldali párt, büszkén vállalom, hogy a felső egy százalékot és a nagyvállalatokat meg akarjuk adóztatni, büszkén vállalom, hogy be akarjuk vezetni az alapjövedelmet, amivel a magyar emberek négyötöde jobban jár. Az, hogy önök kizárólag azt tudják elképzelni, hogy a maguk szupergazdag baráti körének hogy lehet újabb és újabb kedvezményeket nyújtani, meg a maguk lobbistáinak és kijáróembereinek, akik a nagyvállalatok érdekeit képviselik, hogyan lehet újabb és újabb kedvezményeket nyújtani, az nem jelenti azt, hogy a baloldalnak is ez az útja. Ez az önök útja, és szégyellhetik magukat érte.

A választ nem fogadom el. (Kunhalmi Ágnes: Bravó!  Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 122 igen szavazattal, 39 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Varga-Damm Andrea képviselő asszony, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnök úrhoz: „A Magnitszkij-ügy margójára” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úr fog válaszolni. Öné a szó, képviselő asszony. Parancsoljon!




Felszólalások:   95-101   101-107   107-112      Ülésnap adatai