Készült: 2024.04.29.18:55:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.),  96-102. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:39


Felszólalások:   90-95   96-102   102-107      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr az államtitkári választ elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! Steinmetz Ádám, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mikor születhetnek újra gyermekek Marcaliban?” címmel. Steinmetz Ádám képviselő urat illeti a szó.

DR. STEINMETZ ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Márciusban, amikor megkérdezték a Marcali térségében élőket arról, hogy szerintük mi a régió legfájóbb problémája, tíz emberből kilenc a marcali kórház kálváriáját nevezte meg. Ez a kórház korábban 60 ezer, valamint a nyári hónapokban további több tízezer, a Balaton délnyugati részén pihenő ember ellátását biztosította. De előbb a gyermekosztályt szüntették meg, utóbb a gyermekügyeletet, majd miután az intézményt integrálták a kaposvári kórházba, a szülészet-nőgyógyászati osztályt is; egy olyan kórházban, ahol szinte minden napra jutott egy gyermekszületés.

Hazánk súlyos demográfiai gondokkal küzdő ország, ahol sajnálatos módon a kormányzati javító szándék ellenére is folyamatosan csökken a születések száma. Ennek tükrében tehát teljességgel érthetetlen, hogy miért keserítik meg a Marcali térségében gyermekeket vállalók életét azáltal, hogy nekik sokszor 60 kilométert kell utazniuk kisbabájuk világra hozása miatt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Abban a kórteremben pedig, ahol korábban gyermekek élete kezdődött, most menthetetlen halálos betegek élik végnapjaikat. Ez a morbid valóság a családok évében. A marcali kórház integrációjának pedig további következménye a lecsökkent ágylétszám, a leromlott eszközállomány, a fokozódó szakember-elvándorlás, a hosszabbodó várólisták és az is, hogy a betegeknek egyre több esetben kell Kaposvárra utazniuk az egészségügyi ellátásért, miközben más vidéki kórházak, örömteli módon, jelentős fejlesztéseket tudhatnak maguk mögött. Két évvel ezelőtt a marcali kórház megmentéséért több ezer ember fogott össze, és azóta is követelik a megszüntetett osztályok visszaállítását, az ellátás színvonalának emelését, elegendő szakorvost és szakszemélyzetet, továbbá szakmai, vezetési, gazdasági és szervezeti önállóságot.

Ezekre az emberekre is tekintettel tisztelettel kérdezem most az államtitkár urat: miért érdekeltek a marcali kórház szisztematikus leépítésében az emberek biztonságával szemben, mikor kapja vissza a kórház az önállóságát, mikor születhetnek újra gyermekek Marcaliban? Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mindenkinek az a legfőbb érdeke, és ezt ne vitassuk el senkitől, hogy minden gyerek a lehető legnagyobb biztonságban szülessen meg Magyarországon. Ennek vannak bizonyos szakmai feltételei, hogy mind a megszületett kisbaba, mind pedig az édesanya egészségben legyen. A szakmai kollégium szülészet-nőgyógyászati tagozata írja elő azokat a feltételeket, hogy mikor biztonságos egy szülés és mikor biztonságos egy szülészet. Ők azt mondták, azt mondják, hogy feltétlenül szükséges évi minimum 500 szülés ahhoz, hogy valahol biztonságos legyen a szülészet-nőgyógyászat, hiszen így szerzik meg az ott dolgozó orvosok és ápolók a szükséges rutint, a szükséges tapasztalatot ahhoz, hogy adott esetben, ha valamilyen szövődmény van, szakszerűen tudjanak fellépni, és mind az édesanya, mind pedig a gyermek biztonságban legyen. Amikor tehát azt nézzük, hogy hol és hogyan épülhetnek fel vagy maradhatnak meg szülészetek, szülészet-nőgyógyászatok, akkor a gyermekek és az édesanyák szempontját kell figyelembe venni, és egyértelműen a szakmai kollégiumnak ez az iránymutatása az, amely mindnyájunk számára irányadó kell hogy legyen. Magyarországon van, ahol épül új szülészet-nőgyógyászat, itt az esetszámnak, a szülések számának csökkenése az, ami ezt a problémát okozza.

Itt 2011-ben volt, mondjuk, 364 szülés, 2012-ben 166, volt olyan év, amikor 294, de mindegyik évben messze elmaradt attól az 500-as minimumszámtól, ami az anyák és a babák biztonságát szavatolná. Ugyanakkor mindemellett a marcali kórházban voltak fejlesztések is, pontosan azért, mert szeretnénk, ha minden kórház a lehető legmagasabb szakmai színvonalon tudna működni. A dolgozók szakképzése és továbbképzése a marcali kórházban 79 millió forintból valósult meg, és közel száz ott dolgozó orvost, ápolót tudtak továbbképezni ebből.

(17.40)

A marcali kórház integrált infrastruktúra-fejlesztésére másfél milliárd forintot fordítottunk, 1,5 milliárd forintot közel, 1 milliárd 491 millió forintot. Ebből a műtéti tömb rekonstrukciójának megvalósult a befejező üteme, a progresszivitási szinteknek megfelelő ellátási fejlesztés valósult meg. Volt ebben a másfél milliárd forintban építés, felújítás, orvosi gépek, műszerek beszerzése, a gyógyításhoz szükséges eszközöknek a beszerzése, de a gyógyítók mindennapjaihoz szükséges eszközöket is beszerezték, és informatikai eszközöket is beszereztek.

De van még tovább is, hiszen a pszichiátriai és addiktológiai gondozóhálózatnak a fejlesztésére is közel 12 millió forintot kapott a marcali kórház. Érkezett 61 millió forint diagnosztikai és orvosi laboratóriumi hálózat infrastrukturális fejlesztésének, feltételeinek javítása céljából. És továbbra is működik a fekvőbeteg-ellátásból általános belgyógyászati osztály, intenzív osztály, krónikus belgyógyászati osztály, sebészeti osztály, sürgősségi betegellátó osztály. Ott, ahol tehát volt lehetőség arra, hogy fejlesztések valósuljanak meg, milliárdos értékben valósultak meg fejlesztések a marcali kórházban, de ott, ahol a betegbiztonság szempontjai azt mondták, hogy a betegek számára, mondjuk, a szülészeten természetesen nem betegekről beszélünk elsősorban, de az ott szülő édesanyák és a gyermekek számára nem ez a legbiztonságosabb mód, hanem az, ha Kaposváron hozzák világra a gyermeküket, ott van a gyermek a legnagyobb biztonságban, ezért született abban az esetben más döntés.

Úgyhogy, tisztelt képviselő úr, ezt a választ tudom önnek adni, hogy amiben lehetett, ahol fejlesztési lehetőség nyílt, azt a marcali kórházban a kormányzat milliárdos összegekkel támogatta.

Ha pedig arra kíváncsi, hogy hol vannak azok az orvosok, akiket ön esetleg hiányol egyik vagy másik kórházból, forduljon képviselőtársához, ő orvosokat és ápolókat vitt ki Magyarországról, ön legalább aranyérmeket hozott Magyarországnak, amiért elismerés illeti, de vannak olyan jobbikosok, akik inkább kivitték az orvosokat az országból. (Dr. Vadai Ágnes: Ez nagyon kínos! Ez nagyon kínos!) Vele érdemes erről konzultálnia. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DR. STEINMETZ ÁDÁM (Jobbik): A marcali kórház ügye számomra nem kampánytéma, hanem megoldandó feladat, talán a legsúlyosabb. Az integráció kudarcot vallott, bizonyossá vált a kulcskérdés, az önállóság. Az adósság ugyan eltűnt, de vele együtt jó néhány ellátási forma és ezzel a biztonságérzetünk is. Hát, ebben tökéletesen egyetértek Móring József Attilával, a térség kormánypárti képviselőjével, ezek ugyanis az ő szavai. Államtitkár úr, köszönöm a felkészültségét, de a mai nap nem kaptam választ a kérdésére, és azt tapasztalhatjuk, hogy az ígéretekkel és a mellébeszéléssel tele a padlás. A 2014-es választások előtt önök például sürgősségi centrumot ígértek CT-berendezéssel, és még helikopterleszállót is. Hát, egyik sem valósult meg. Az idei kampányban pedig méltányolták a gyermekosztály valamilyen formában történő újraindításának igényét.

Ha jól értem, akkor a kórház nem kapja vissza az önállóságát, és továbbra sem születhetnek gyermekek Marcaliban, ezért a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a DK, az LMP, az MSZP és a Párbeszéd soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 105 igen szavazattal, 32 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem képviselőtársaimat, még maradjanak, még folytatjuk. Az utolsó interpelláció következik a mostani ülésünkön, a mai ülésnapon. Tisztelt Országgyűlés! Móring József Attila, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Milyen eredményt sikerült elérni a V4 magyar elnökség idején a migrációt érintő kérdésekben?” címmel. (Az elnök csenget.) Képviselőtársaim, lehet, hogy nehéz, de most arra kérem önöket, próbálják meg. (Dr. Vadai Ágnes: Megpróbáltuk, de nem megy!) Móring József Attila képviselő urat illeti a szó. Akik pedig elhagyják az üléstermet, kérem, csendben tegyék. Öné a szó, képviselő úr. (Több képviselő távozik az ülésteremből.)




Felszólalások:   90-95   96-102   102-107      Ülésnap adatai