Készült: 2024.04.29.19:04:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.),  200-203. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:   196-199   200-203   204-207      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Orbán Balázs államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! László Imre, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Miért mennek szembe a saját államtitkárukkal?” címmel. László Imre képviselő urat illeti a szó.

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány most arra készül, hogy kancellárokat vagy  ahogy Varga Mihály fogalmazott  költségvetési felügyelőket ültessen a kórházak nyakára. A kórházak 70-80 milliárd forint adósságot halmoznak fel minden évben, és önök most úgy tesznek, mintha ez a kórházak felelőtlen gazdálkodásának lenne az eredménye, holott ez éppen fordítva igaz. Mivel önök kevesebb pénzt adnak a gyógyítás valós költségeinél, a kórházaknak adósságba kell verniük magukat, hogy a betegeket elláthassák. Nem a kórházak felelőtlenek, hanem az a kormány, amely nem biztosít elegendő pénzt a költségvetésben. Kérdezem hát a kormányt, mégis mi értelme van ebben a helyzetben kancellárokat küldeni a kórházakba pénz helyett. Ők majd eldöntik, hogy kit lássanak el, és kit nem? Majd meghatározzák, hogy egyes embereket ne gyógyíthassanak, nehogy adósság keletkezzen?Tisztelt Ház! Én 16 éven át voltam kórházigazgató, tehát pontosan tudom, hogy miről beszélek. De ha nekem nem hisznek, legalább hallgassák meg a saját egészségügyi államtitkárukat, aki szintén kórházigazgató volt. Nagy Anikó nem véletlenül nyilatkozta azt a Magyar Hírlapnak, hogy károsnak tartaná a kórházi kancellárok rendszerét, mert ő is tudja, én is tudom, de önök is tudják, hogy nem újabb pártkatonák kellenek az egészségügybe, hanem pénz. De hadd idézzem önöknek a Magyar Nemzeti Bank egészségügyi finanszírozási rendszerével kapcsolatos csomag, javaslat megállapítás 1. pontját: valós költségekre épülő állami finanszírozási rendszer kialakítása. Tehát még Matolcsy György is elismeri, hogy a kormány jelenleg nem fizeti meg a kórházaknak a gyógyítás valós költségeit.

Kérdezem tehát (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy miért mennek szembe a szakmával, az MNB javaslatával, sőt a saját államtitkárukkal is. Miért akarnak továbbra is kancellárokat küldeni a kórházakba? Érdeklődéssel várom a válaszát. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, László Imre képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Úgy látom, itt a DK-MSZP-konfliktus teljes mértékben átalakította az önök gondolkodását, és mivel önök szembementek az egykori pártjukkal, amiből kiszakadtak mint Demokratikus Koalíció, itt is már mindenhol ilyeneket vizionálnak. Megnyugtatom tisztelt képviselő urat, itt semmi ilyesmiről nincs szó. Mi a patkónak ezen az oldalán egyeztetünk egymással, és majd akkor hozunk végső döntéseket, ha mindenki azokban egyetért. Ezek csupa feltételezések, amelyekről ön beszélt. Ami pedig a riogatás része, azt pedig természetesen el is utasítom.Ön azt mondta, hogy több pénzre van szükség az egészségügyben. Nyilván a világ minden országában bárhol ön feláll az ottani parlamentben, országgyűlésben és azt mondja, hogy több pénz kell az egészségügyben, akkor nagyon sokan ezzel egyetértenek, csak nézzük meg, hogy ki az, aki több pénzt tett az egészségügybe, és ki az, aki kevesebbet tett az egészségügybe.

Talán már önnek is idéztem, az OECD kimutatása szerint 2003-2009 között az összes OECD-tagállam közül csak az önök kormánya, az akkori MSZP-SZDSZ-kormány volt az, amely csökkentette az egészségügy forrásait. Minden más országnál plusz, egyedül Magyarországnál mínusz. 2010-2016 között viszont Magyarországon már nemcsak hogy pluszba mentünk át, hanem a hetedik legnagyobb volt az egészségügyre fordított kiadások növekedése, tehát nemcsak hogy megfordítottuk, nem csökkentjük, illetve növeljük, hanem a hetedik legnagyobb mértékben növeltük.

Ha megnézzük, hogy ön itt felszólal a parlamentben és azt mondja, hogy növelni kell az egészségügy forrásait, amikor kormányon voltak, 2016-ban (sic!) az Egészségbiztosítási Alap összege 1691 milliárd forint volt, 2010-ben 1424, több mint 200 milliárd forintot kivettek az Egészségbiztosítási Alap előirányzatából. Ezt mi most már 2000 milliárd forint fölé növeltük, csak az ön hitelességét, az ön pártjának a hitelességét igencsak kétségbe vonja. Több forrásról beszél, és bárhol megnézzük, hogy mit csináltak, mindenhol forrást vontak ki GDP-arányosan is, abszolút értékben is, az Egészségbiztosítási Alapból és a teljes egészségügyi kasszából is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), összesen 600 milliárd forintot vontak ki. Köszönöm szépen.

(19.10)




Felszólalások:   196-199   200-203   204-207      Ülésnap adatai