Készült: 2024.04.29.19:11:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.),  184-191. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:35


Felszólalások:   176-183   184-191   192-195      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Cseresnyés államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely és Vadai Ágnes, a DK képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak: „Tisztelet a bátraknak!” címmel. A miniszter úr Orbán Balázs András államtitkár urat jelölte ki a válaszadásra. Kérdezem Arató képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Igen. Arató Gergely képviselő urat illeti a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Demokratikus Koalíció képviselői meglepve fedezték fel a jövő évi országgyűlési költségvetésben a Vértanúk terének átalakítására vonatkozó terveket.

(18.50)

Amikor rákérdeztünk arra, hogy mit jelent ez az átalakítás, tudniillik jelentie ez azt, hogy eltávolítják onnan Nagy Imre szobrát, mint ezt házelnök úr korábban már javasolta, akkor erre nem kaptunk egyenes választ egyetlen alkalommal sem.

Mint ahogy ugyan Orbán Viktor miniszterelnök úr itt a parlamentben megvédte a Jobbikkal szemben Nagy Imrét, ez alkalommal kivételesen igen helyénvaló módon, azonban Szakály Sándor úr, a jelentős kormányforrásokból működő történeti intézet vezetője és a kormány egyébként ilyen ügyekben illetékes tanácsadója, éppen evvel ellentétes nézetet fogalmazott meg, ő arról beszélt, hogy el kell távolítani a Nagy Imre-szobrot, ennek nincs helye az Országgyűlés közelében, a forradalom mártír miniszterelnöke nem méltó arra, hogy az ország reprezentatív tere mellett neki szobra legyen. Úgy tűnik tehát, hogy vannak sokan a kormány közelében is, akik azzal a nézettel értenek egyet, hogy nem számít a mártírsors, nem számít az, hogy 1956 jelképe nagyon sok magyar ember szemében és szívében Nagy Imre miniszterelnök, hanem csak a régmúlthoz való visszatérés számít.

Az tehát a kérdésem, hogy a kormány támogatjae a Fidesz-Jobbik-koalíciót, szándékukban álle az, hogy meggyalázzák Nagy Imre emlékét. Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm, Arató képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Orbán Balázs András államtitkár úrnak.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Képviselő Úr! Rátérve a képviselő úr konkrét kérdésére, önök írásban is feltették az erre vonatkozó kérdésüket, ami elutasításra került az Országgyűlés által azért, mert a kormány feladat- és hatáskörébe nem tartozó kérdésről van szó. Tekintettel arra, hogy az érintett terület az Országgyűlés kezelésében van, így ezzel összefüggésben én nem fogok tudni nyilatkozni.Amit viszont el fogok tudni önnek mondani, az az, hogy a Kossuth tér és környékének rendezésével a 2010 után regnáló kormány és az Országgyűlés vezetése régi adósságát törlesztette. Azt lehet látni, hogy ha akár a tér átalakításával, akár az Országház felújításával kapcsolatban politikai döntésekre került sor, akkor mindig azt tapasztalta a kormányoldal és mindig azt tapasztalták a kormánypártok is, hogy az ellenzék részéről semmilyen támogatás e tekintetben nem volt az osztályrészük, de ennek ellenére  mint ahogy azt a végeredmény mutatja, ha a képviselő úr is elhagyja az épületet, akkor nagyon-nagyon jól látja  egy minőségi, a magyar történelmi hagyományoknak megfelelő, és azt lehet mondani, hogy konszenzusos térrendezés történt.

Ezért én bátran arra merem kérni a képviselő urat, hogy ha bármilyen ez irányú átalakítási szándék van, azt nagy tisztelettel támogassák az önök pártjának részéről is, azért, mert az elmúlt években megvalósított fejlesztések minden ezzel ellentétes vagy negatív riadalmat megcáfoltak, és tulajdonképpen ezeknek csak pozitív hatása volt. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszonválaszra van lehetősége a képviselő úrnak.

ARATÓ GERGELY (DK): Nem kétséges, és ezt valóban láttuk, hogy a kormány osztja a Jobbik véleményét a ’44-es állapotok legalábbis szimbolikus visszaállításának igényéről (Zaj.), azonban azt kell mondanom mégiscsak államtitkár úrnak, hogy azt nehezen tudom elfogadni, amikor önök ebben az ügyben mindig az Országgyűlés területe és az Országgyűlés hatóköre mögé bújnak, hiszen azért mégiscsak együtt ül a miniszterelnök úr és a házelnök úr a Fidesz elnökségében. Csak odafordulhat a miniszterelnök úr a házelnök úrhoz, hogy kedves Laci  mert ugye, ők így beszélnek; nem vagyok tiszteletlen házelnök úrral, de ők egymás közt így beszélnek , kedves Laci, hát ne tedd már ezt, hát én mondtam beszédet Nagy Imre koporsója előtt, így váltam a rendszerváltás egyik jelképes alakjává. Én tehát azt szeretném kérni önöktől, hogy ha egy csöppnyit is tisztelik a magyar történelmet, akkor ebben foglaljanak világosan állást, és lépjenek fel ’56, Nagy Imre és ’56 hőseinek védelmében. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszonválaszra van lehetősége az államtitkár úrnak.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Képviselő Úr! Csak egy rövid kiegészítés. Nem hiszem, hogy egyperces időkeretben emlékezetpolitikai küzdelmekbe kellene belemennünk egyik oldalról sem. Azt hiszem, hogy sem Nagy Imre, sem a jobboldal számára fontosabb történelmi személyiségek nem voltak úgy kezelve az elmúlt nyolc évben, hogy az bármiféle kritikára adhatna alapot.Még egyszer mondanám önnek, hogy mégiscsak arról van szó tehát, hogy a hatályos jogszabályok és a hatályos ingatlan-nyilvántartás alapján ez a kérdés a parlament, az Országgyűlés hatáskörébe tartozik, ebből következően a hatalmi ágak elválasztása miatt a végrehajtó hatalom e tekintetben korlátozottan tudja a befolyását érvényesíteni. Úgyhogy azt javaslom önnek nagy tisztelettel, hogy a parlament elnökét szíveskedjék ez ügyben újra és újra megkeresni, ha ezt fontosnak gondolja. Köszönöm szépen a szót és a lehetőséget.




Felszólalások:   176-183   184-191   192-195      Ülésnap adatai