Készült: 2024.05.10.16:54:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2019.06.03.),  63-66. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:   59-62   63-66   67-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, államtitkár úr. László Imre, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Hogyan gondoskodnak a vendégmunkások egészségügyi ellátásáról?” címmel. Képviselő urat illeti a szó.

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Egyre több a külföldi vendégmunkás hazánkban. Az Eurostat kimutatása szerint csak 2017-ben Magyarország 117 ezer külföldinek adott ki tartózkodási engedélyt. Az ideiglenesen hazánkban állomásozó vendégmunkásoknak természetesen az egészségügyi ellátásáról is gondoskodni kellene, ám az intézményrendszer, az önök állításával ellentétben, már így is roskadozik. A minap beszéltem egy háziorvossal  XI. kerület, ezt önnek mondom , aki a háziorvosi hiány miatt máris 2 ezres praxist kénytelen fenntartani. Nagyjából 1400 fős az a praxis, amit egy háziorvos lelkiismeretesen, felelősséggel el tud látni. Az egy páciens után járó fejkvóta éppen ezért 1400 fő fölött csökkenni kezd, és 2 ezer fő fölött már kész ráfizetés újabb pácienst vállalni. Nos, a kollégának most több száz szerb és ukrán vendégmunkás ellátását kell  utasítás alapján  biztosítani. Ez számára nem csak anyagi veszteséget okoz; a legfőbb gondja az, hogy hogyan tudja a rá bízott magyar emberek gyógyítását biztosítani.

600 ezer magyar távozott külföldre, az egészségügyre nehezedő nyomás azonban ezzel párhuzamosan nem csökkent, hiszen az eltávozottak között jelentősen felülreprezentáltak az orvosok és az egészségügyi dolgozók. Önök milliárdok tucatjaiért keltik a hisztériát a bevándorlás ellen, ám mégis maguk szervezik a tömeges bevándorlást, ami önazonosságunkat és keresztény kultúránkat ugyan nem veszélyezteti, de az egyébként is romokban heverő egészségügy maradék működőképességét annál inkább. Hogyan kívánnak önök ezen a helyzeten változtatni? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a DK és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót a válaszra.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Jól láthatóan önök is ott az ellenzéki oldalon a többi párttal együtt összevissza beszélnek a bevándorlásról és hasonló kérdésekről, főleg ha a határon túli magyarokat is belekeverik. Hiszen emlékezhetünk, hogy amit önök a határon túli magyaroknak nem akartak és nem akarnak megadni, azt a migránsoknak Röszkénél az első pillanatban megadnák. Ebből is látszik, hogy önöknek az, aki a törvényeket betartja, nincs előrébb, mint az, aki a törvényeket megszegi, és a magyar emberek iránt nem éreznek nagyobb felelősséget, mint bárki más iránt, aki akár illegálisan érkezik ide, Magyarországra. S mindemellett, amikor a migráció kiinduló országaiban valóban sok-sok milliárd forintos összegből akár egészségügyi fejlesztéseket is végrehajtunk, mert mondjuk, a Szent József Kórháznak Erbílbe Magyarországról küldjük a gyógyszerszállítmányát, vagy Észak-Afrikában az olasz és a francia kórházban már Magyarországról vannak műszerek és gyógyszerek, hogy ne induljanak el azok az emberek, akkor önök felállnak és hangosan tiltakoznak, hogy miért akarjuk ezzel az egészségügyi segítséggel is megállítani a migrációt a kiinduló országokban.

S amikor Magyarországról beszélünk, tisztelt képviselő úr, akkor ön elfelejti a háziorvosok kapcsán elmondani, hogy míg 2010-ben, az önök kormányzásának a végén egy praxis átlagos bevétele 867 ezer forint volt, most 1 millió 630 ezer forint. Eléggé nagy a különbség. S tudja, az a különbség a migránsok és a vendégmunkások között, hogy a vendégmunkások a törvényeket betartva határozott időre, amíg azt a munkát el kell végezni, és a saját költségeik fedezése mellett érkeznek, szemben a migrációval, mely teljes mértékben kontrollálhatatlan. Láthatjuk, hogy nem a munkavállalók számának emelkedéséhez vezet Nyugat-Európában, és minden költségét a többi polgárnak kell állni.

Azért azonban, hogy a magyar háziorvoslást, a magyar alapellátást tovább tudjuk segíteni, a „Magyar falu” programban is 11 milliárd forintos többlettámogatást biztosítunk idén, 5 milliárd forintot szolgálati lakások építésére, 4 milliárd forintot orvosi rendelők felújítására, és további 2 milliárd forintot orvosi eszközök beszerzésére. Ez is közrejátszik abban, hogy most már töredékére zsugorodott az elvándorló orvosok száma, szemben az önök kormányzását követő időszakkal. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   59-62   63-66   67-70      Ülésnap adatai