Készült: 2024.09.20.18:44:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2019.06.03.),  159-170. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:46


Felszólalások:   149-158   159-170   171-180      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Böröcz László, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Hogyan lehet meggátolni, hogy az ellenzék útját állja az elkövetők felelősségre vonásának?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Völner Pál államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Jelzi, hogy igen. Böröcz László képviselő urat illeti a szó.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagy felháborodást keltett országszerte, hogy május 7-én nem függesztette fel Czeglédy Csaba EP-képviselőjelölt mentelmi jogát a Nemzeti Választási Bizottság, az ellenzék által delegált tagok együttműködésének köszönhetően. Mint ismert, Czeglédy Csabával, az MSZP-DK ügyvédjével, volt önkormányzati képviselőjével szemben vádat emelt az ügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt. A vád szerint Czeglédy Csaba 6,2 milliárd forinttal rövidítette meg a magyar költségvetést. Fontos kiemelni, hogy Czeglédyt egyszer már hasonló bűncselekmények elkövetése miatt 2003-ban jogerősen elítélték, tehát az áldozati szerepben történő tetszelgése kicsit sántít. Mindezek ismeretében a DK mégis feltette saját listájára a bűnözői múlttal rendelkező, vádemelés alatt álló Czeglédyt. Kizárólag a törvények kijátszásának szándékára utal az is, hogy Czeglédy a lista utolsó helyén szerepelt, tehát reális esélye egyáltalán nem volt a mandátumszerzésre. Tisztelt Képviselőtársaim! 29 éven keresztül íratlan szabályként működött a közéletben az a helyes és elvárt gyakorlat, hogy a közvádas bűncselekményekkel megvádolt személyek esetében a jelölteket megillető mentelmi jog felfüggesztésre kerül. Ezt az erkölcsi minimumot közel három évtized után az ellenzéknek sikerült felrúgnia. Szégyen és gyalázat, hogy egy közpénzeket megcsapoló bűnöző mellett cinkosként sorakozik fel az egész ellenzék. Ezt nem lehet szó nélkül hagyni!

Az elhangzottakra tekintettel kérdezem tisztelettel államtitkár urat: hogyan lehet meggátolni, hogy az ellenzék útját állja az elkövetők felelősségre vonásának? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Völner Pál államtitkár úrnak.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Ha Czeglédy Csaba DK-MSZP-viszonyrendszerére gondolunk, az iskolaszövetkezetekre, az ott eltűnt több mint 6 milliárd forintra, akkor láthatjuk azt, hogy nagyon mély az a kapcsolat, ami összeköti Gyurcsány Ferencet, a feleségét és Czeglédy Csabát abban az ügyben (Arató Gergely: Nem tudom, miket hord itt összevissza!), ahol az Altus még kölcsönt is nyújtott ennek a kétes jogügyletnek a során. S az is látszik, hogy a viszony már régi keletű, lehet, hogy már 2003-ból ered vagy korábbról, hiszen a tavalyi országgyűlési választásokon ugyanezt a provokációt elkövette a baloldal, amikor szintén jelölte Czeglédy Csabát országgyűlési képviselőnek, csak az akkori Nemzeti Választási Bizottság joggyakorlatba illő bölcs döntésének köszönhető, hogy akkor felfüggesztették a mentelmi jogát, és tovább tudott folytatódni az eljárás, nem szűnt meg, mint az idei év folyamán. Az idei évben, amikor az európai parlamenti választásokra került sor, szintén jött ez a provokatív lépés, nyilván a 36. vagy nem tudom, milyen hely rengeteg húzóerőt jelentett a DK listájának, és valószínűleg Czeglédy Csabának is az ő szemszögükből reális esélye volt a kijutásra, és kezdeményezték, hogy képviselő lehessen. Láthatjuk, hogy nem küldik ki őt Brüsszelbe, tehát az egész csak egy színjáték volt, s arról szólt, hogy a Nemzeti Választási Bizottságban többségbe került ellenzéki delegáltak gyakorlatilag a jog írott és íratlan szabályait figyelembe véve a mentelmi jogát fenntartották a képviselőjelöltnek.

Megjegyzem egyébként, hogy a parlamenti gyakorlat valóban töretlen az elmúlt időszakban, ’90 óta, köztörvényes ügyekben minden esetben kiadják a képviselőket, hogy az eljárást le lehessen ellenük folytatni. Ezt az ellenzéki delegáltak a Nemzeti Választási Bizottságban nem tudták mint szakmai kérdést megugrani. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszonválaszra van lehetősége a képviselő úrnak.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azért felhívnám Arató képviselő úr figyelmét arra, hogy ha már ennyire védelmezik Czeglédy Csabát, akkor miért nem vették a bátorságot ahhoz, hogy összegyűjtsék azt a pénzt, amit a magyar állam fizetett ki annak a sok száz diáknak és nehéz sorsú nyugdíjasnak, akiknek Czeglédy Csaba a cégén keresztül ellopta a pénzét. (Arató Gergely: Azért, mert nem volt ilyen, drága képviselő úr. Beszéltek erről, de elmaradtak az eredmények ebben az ügyben.  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Tessék folytatni, képviselő úr!

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Képviselő úr, én nagyon bízom benne, hogy a kormány meg fogja találni, s meg fogjuk találni közösen annak a lehetőségét, hogy ilyen esetekben ne bújhasson senki a mentelmi joga mögé, és ne tudják kijátszani az ellenzéki pártokkal összefogva önök azt a lehetőséget, hogy megvédjék Czeglédy Csabát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Arató Gergely: Erdoğan büszke lehet rátok!)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Ennek az ügynek az orvoslására a Fidesz-frakcióból törvényjavaslat került benyújtásra, melyet az Igazságügyi bizottság napirendre is vett. Megjegyzem egyébként, a jegyzőkönyvekből kivehető, hogy sem a DK, sem a Jobbik nem szavazta meg ezt a törvénymódosítást, az MSZP pedig látványosan kivonult erről az ülésről. Miről szól ez a történet? A mentelmi jog egyértelműen arra szolgál, hogy a képviselő és a képviselőjelölt a politikai tevékenységével összefüggésben ne kerülhessen büntetőeljárás alá és ne lehessen akadályozni ebben a tevékenységében. (Arató Gergely: Ezt akarják maguk megakadályozni! Ez a maguk célja!) Abból, hogy a DK és a baloldal ilyen élesen kiáll ebben a köztörvényes ügyben Czeglédy Csaba mellett, egyértelmű, hogy náluk a politikai tevékenység körébe tartozik a köztörvényes bűncselekmények elkövetése is. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   149-158   159-170   171-180      Ülésnap adatai