Készült: 2024.09.21.21:42:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  69-75. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:05


Felszólalások:   63-69   69-75   75-80      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 115 igen szavazattal, 36 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Mellár Tamás, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Mi lesz az MTA kutatóintézeteivel?” címmel. Mellár Tamás képviselő urat illeti a szó.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Tudományos Akadémia elnöksége október 30-ai ülésén elfogadott egy határozatot, amely azt hangsúlyozza, hogy az intézmény jelentős átalakítása szükségtelen, a kutatóhálózatnak pedig nincs szüksége túlzott centralizációra.A határozat lényege azt mondja ki, hogy ezt a kutatóhálózatot, amely Európa élvonalába tartozik, nem szabad veszélyeztetni, hanem közvetlenebb és hatékony csatornákat kell kialakítani, kiépíteni ahhoz, hogy a társadalomtudományi kutatások és a politikai döntéshozók között a szakpolitikai jelentőségű kutatási eredmények minél teljesebben, torzítás nélkül jussanak el a döntéshozókhoz.

Az elnökség szerint egy akadémiai kutatóközpontnak az alapkutatásokat, az alkalmazott kutatásokat és a társadalmi célú szolgáltatásokat egy közös műhelyben kell összefoglalni, szükség esetén akár eltérő finanszírozási rendszerben is.

Idén nyáron, a költségvetési vita során derült ki mindannyiunk számára, hogy a kormányzatnak az a célja, hogy szétzúzza az akadémiai kutatóhálózatot, hiszen 20 milliárd forintot, az akadémiai kutatóhálózat pénzét átutalta a Palkovics László által vezetett minisztériumnak, és rábízta ennek a szétosztását. Mind az Akadémia tagjai, mind pedig a felsőoktatásban dolgozó szakemberek szerint ez a világszínvonalú hazai alapkutatások szó szerinti kivégzését jelentené.

A tanítás és a tanulás szabadsága, a tudomány szabadsága nem lehet ideológiai és politikai viták tárgya. Egy ország felemelkedésének kulcsa a minél szélesebb alapokon álló tudományos élet, az innováció biztosítása. Éppen ezért azt szeretném kérdezni az államtitkár úrtól, három kérdést szeretnék föltenni.

Hajlandó-e a minisztérium elfogadni az MTA azon javaslatát, hogy az intézményi alapfinanszírozásra szánt forrásoknak vissza kell kerülniük az MTA költségvetési fejezetébe?

A második: milyen szakmai vizsgálatok alapján hozta meg az ITM azt a döntését, hogy a kutatóhálózat jelentős átalakítására van szükség?

Végül harmadrészt pedig: elfogadja-e a minisztérium az MTA azon javaslatát, hogy a tervezett átvilágításokat az akadémiai kutatóintézeteken túl az állami kutatóintézetekre és az innovációban részt vevő gazdasági vállalkozásra is ki kellene terjeszteni? Köszönöm szépen. (Taps az LMP, a DK, az MSZP és a Párbeszéd padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Cseresnyés Péter államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

(15.30)

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Rendkívül sajnálatosnak tartom, hogy egy tudományos életpályát maga mögött tudó képviselőtársamat arra kell emlékeztetni, hogy bármiféle vita eredményes lefolytatásának előfeltétele az annak tárgyával kapcsolatos fogalmak megfelelő alkalmazása, ön ugyanis a felszólalásában már a fogalmak szintjén is messze járt a valóságtól. A képviselő úr ugyanis arról beszél, mintha az ellenőrizhetőség, a szabadság és a hatékonyság egymást kizáró értékek lennének, és úgy érvel, mintha az eredményesség és az autonómia nem lennének teljesen összeegyeztethetők egymással. Amennyiben ön valóban úgy gondolja, hogy ezen értékek együttes fennállása például a tudományos intézményrendszerben nem lehetséges, úgy javaslom, hogy tanulmányozza át azokat a nyugat-európai modelleket, bevált gyakorlatokat, amelyeket a kutatás-fejlesztést érintő javaslataink előkészítése során mi magunk is alapul vettünk és figyelembe is veszünk folyamatosan. (Tordai Bence közbeszól.)Tisztelt Képviselő Úr! A kormány a magyar emberek által befizetett adóforintok és lehívható uniós források felhasználásával nemcsak az állami szféra közigazgatási, egészségügyi, oktatási intézményei tekintetében tartozik elszámolással, hanem felelős a tudományos intézményrendszer egyes szereplőinek hatékony és eredményes működésének biztosításáért is; másfelől pedig éppígy felelős azért is, hogy megteremtse Magyarország jelenlegi és hosszú távú versenyképességének feltételeit, amelyek egyik legfontosabb területe a tudományos és az innovációs teljesítmény fokozása.

Éppen ezért történt meg vagy történik meg az állami kutatóintézetek működésének átvilágítása, választ keresve arra a kérdésre, hogy milyen hatékonysággal működnek ezek az intézmények. Ezt várja el ugyanis a társadalom a szintén költségvetési forrásból finanszírozott Magyar Tudományos Akadémiától is, hiszen szemben a gazdálkodó szervezetekkel, az állami intézmények esetében is érvényesül az emberek irányában viselt kormányzati felelősség. Meg kell jegyezni: hasonló önvizsgálatot egyébként maga az Akadémia is szükségesnek látott 2012-ben. (Kunhalmi Ágnes közbeszól.)

Tisztelt Képviselő Úr! Ezen a ponton fel kell tenni azt a kérdést: amennyiben a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteire valóban igaz, hogy messzemenőkig kiválóan teljesítenek, nemzetközi szinten is kiemelkedő kutatási eredményeket tesznek le az asztalra, akkor ön vagy önök miért féltik az Akadémiát egy ilyen átvilágítás eredményeitől? (Tordai Bence közbeszól.)

És fel kell tenni egy másik kérdést is: amennyiben ön szerint a kutatás-fejlesztés és az innováció jelenlegi struktúrája az ágazat egészét tekintve hatékony, erőforrás-pazarlástól, párhuzamosságoktól és túlzott széttagoltságtól mentes működést biztosít, akkor miért félti az Akadémiát egy olyan kormányzati forráskoordinációtól, amelynek egyetlen célja az imént felsorolt esetleges anomáliák kezelése az eredményesség fejlesztése érdekében?

Tisztelt Képviselő Úr! Az ön szempontjai, elvárásai ettől eltérhetnek  remélem, nem , de az állam, a kormány ma az emberek képviselete, életminőségük javítása érdekében működik. Nincs ez másképp a tudományban sem, ahol a versenyképes, fejlődő, gyarapodó Magyarország érdekében egyetlen célunk a hatékonyságot és eredményességet segítő, nemzetközileg versenyképes keretrendszer kialakítása. Éppen ezért, mert ez a célunk, és ennek érdekében mindent megteszünk, kérem, hogy a válaszomat fogadja el. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem Mellár Tamás képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ. Öné a szó, képviselő úr.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Sajnos nem tudom elfogadni a választ, azért nem tudom elfogadni a választ, mert arra a kérdésre nem válaszolt az államtitkár úr, hogy milyen szakmai vizsgálatok alapján hozta meg ezt a döntést. Tehát, ugye, a pénzek elvonása már a költségvetési törvényben megtörtént, tehát először kellett volna talán az átvilágítást megvalósítani, majd amikor ez megtörtént, akkor ez alapján hozni egy olyan döntést, hogy akkor milyen módon kerül átstrukturálásra az egész dolog. Tehát fordítva ültünk fel a lóra. Egyébként a harmadik kérdésemre szintén nem válaszolt az államtitkár úr, pedig abban világosan benne van, hogy az MTA nem azt mondja, hogy ellene van bármilyen átvilágításnak; legyen további átvilágítás, de azért arra is utal, hogy ez az átvilágítás ne csak az akadémiai kutatóintézeteket érintse, hanem érintse az állami kutatóintézeteket is és az innovációban részt vevő gazdasági vállalkozásokat is, mert azt gondolom, hogy ez mind-mind része a versenyképes innovációnak.

És még egyetlenegy mondat: hogy a legversenyképesebb országokban a tudományos szabadság a legerőteljesebb, tehát azt gondolom, hogy ha mi előre szeretnénk menni (Az elnök csenget.), akkor a tudományos szabadságot kellene biztosítani. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 113 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Simon Róbert Balázs, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti vagyonkezelésért felelős tárca nélküli miniszterhez: „Milyen érdeksérelem fűti az indulatokat?” címmel. (Néhány képviselő távozni készül.  Zaj.) Mielőtt megadom a szót Simon Róbert képviselő úrnak, kérem képviselőtársaimat, lehetőleg csendben hagyja el az üléstermet, aki távozik. Képviselő úr, öné a szó.




Felszólalások:   63-69   69-75   75-80      Ülésnap adatai