Készült: 2024.09.19.02:00:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2019.03.19.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:18


Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Dömötör Csaba államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Korózs Lajos képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából: „Mi történik az egészségügyben?” címmel.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ez egy szemelvény az elmúlt két és fél hónap történéseiből. 2020-ra egymillió ember maradhat háziorvos nélkül Magyarországon. A háziorvosok 11 százaléka elmúlt 60 éves, 11 százaléka pedig már 70 felett jár, de hiába próbálják eladni a praxisukat, nincs elég érdeklődő. Egy friss kormányzati kutatás szerint a 60 év feletti háziorvosok 67,5 százaléka arra készül, hogy öt éven belül piacra dobja a praxisát.Más: a honvédelmi miniszter szerint fölösleges pánikolni, mert csak 54-en mondtak fel a Honvédkórházban.

Megint más: a belgyógyászatokról hiányzik a legtöbb orvos, de gyermekgyógyászatban is sok állás betöltetlen.

Más: Gulyás miniszter egy olyan vizsgálat megállapításaira hivatkozott a parlamentben, ami még nem is létezett. Ősszel a parlamentben Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter kioktatta az őt kérdező szocialista politikust, hogy miért nem olvastak el egy jelentést, amely szerint minden rendben megy a budapesti szívkórházban. Megjegyzem, én voltam ez a politikus. Az is kiderült, hogy súlyos problémák kijavítására kötelezték a vizsgálat végén a kórházat, például arra, hogy a valóságnak megfelelően dokumentálják a kezeléseket.

Más: menesztették a János Kórház főigazgatóját, a kórházzal nagy tervei vannak a kormánynak, a Semmelweis Egyetem ott működő egységei elvileg elköltöznek, és létre fog jönni az észak-közép-budai centrumkórház, az épületeket felújítják, a feladatok módosulnak, az ágyszám csökkenni fog. Megjegyzem, hogy egy egész napot töltöttem ebben az intézményben: inkább disznóólra hasonlított, mint kórházra.

Más: Kásler: „Rövidültek a várólisták, már csak 28 ezren várnak tervezhető egészségügyi beavatkozásokra.” Megjegyzem, hogy sosem volt igaz a 70-80 ezer fős várólista.

Más: MNB-elemzés: legalább 26 ezer olyan munkavállaló hiányzik az alapellátásból, a járó- és fekvőbeteg-ellátásból, akivel kiegyensúlyozottabb egészségügyi rendszert lehetne biztosítani. A szakdolgozóhiány még jelentősebb, mint az orvoshiány.

Más: Póta György egy csütörtöki háttérbeszélgetésen elmondta, a házi gyermekorvosok fele 60 évesnél idősebb, 20 százaléka pedig már a 70-es éveiben jár, így várhatóan sok orvos fog kiesni a rendszerből, és őket lehetetlenség lesz pótolni rövid időn belül.

Más: az is gyakran előfordul, hogy ugyanabban a műtőben operálnak meg két beteget. Így lehet ez például a Borsod megyei kórházban is, ahol pár éve összevonták a miskolci Semmelweis kórház és a megyei kórház általános sebészetét és urológiai osztályát úgy, hogy az intenzív osztályos kapacitást nem bővítették ennek megfelelően, jelenleg is csak 16 intenzíves ágy működik a 24-ből.

Más: fél óra alatt ért ki az első mentőegység a mentőközponttól 3 percnyire, a Nyugati-aluljáróban haldokló 17 éves fiúhoz, aki segítségnyújtás elmaradása miatt meghalt. Már csak én kérdezem: vajon miért?

(9.20)

Más: csütörtökön a Budapesten és Pest megyében működő 11 stroke-centrumból négy mondta le a betegek fogadását különböző indokokkal.

Megint más: mintha mi sem történt volna, egy beteg halála után is törvénytelenül működik tovább a Honvédkórház, annak ellenére, hogy óriási felháborodást váltott ki egy beteg halála, amelyben szerepe lehetett a Honvédkórház szervezetlen és jogszabálysértő működésének. A mai napig minden úgy megy, mint eddig. Elhibázott személyi döntésekkel, rossz HR-politikával többször is működőképessége határára taszította a Honvédkórházat a menedzsment, amelynek legmagasabb szintű vezetője egy gépész.

A Heim Pál Kórház mellett a Debreceni Egyetem gyermekklinikája sem engedi használni az éjszakát a gyerekük mellett a kórházban töltő szülőknek azokat az összecsukható ágyakat, amelyeket adományként kaptak a kórházak civilektől. Helyette egy pihenésre, alvásra tökéletesen alkalmatlan, 45 centiméter széles kozmetikai széket kínál fel a kórház a szülőknek.

Megint más: onkoturizmus Kelet-Közép-Európában. Biztosítási játszmák és harc a túlélésért. Rendelési időben mentünk a tanárhoz időpontra, de minden alkalommal órákat kellett várnom. Nem is lett volna ezzel semmi baj, de nem volt olyan, hogy a bejutásra várók legalább fele ne román lett volna, de úgy román, hogy egy szót sem beszéltek magyarul. Gondolom, valaki tolmácsolt nekik odabent, és mindegyiknek volt tajkártyája, pedig nyilvánvalóan semmi közük nem volt Magyarországhoz.

Megint más: bezárták a budapesti, a Pest megyei oltóközpontot, a Fejér megyei Csákváron megszüntették az aktív osztályokat, bezárt a Péterfy Kórház érsebészeti ügyelete, egyelőre csak három hónapra, valamint felmondott a hatvani Albert Schweitzer Kórház minden betegszállítója.

Ezt önök tették. Na, ezért hal meg 24 ezer ember indokolatlanul Magyarországon, még a miniszter szerint is. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Korózs Lajos képviselő úr. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol az elhangzottakra.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Két dolgot mindenképpen a többi mondandóm előtt visszautasítanék abból, amit ön mondott, tisztelt képviselő úr. Egyrészt azt, hogy a János Kórház orvosairól és ápolóiról úgy beszél ön, hogy az egy disznóól. Ezt a legmesszebbmenőkig visszautasítom a kórház dolgozói nevében. Nem lehet így beszélni azokról az emberekről, akik az ápolásra, a gyógyításra tették fel az életüket, és ott dolgoznak a kórházban. Arról pedig már leszokhatna a Magyar Szocialista Párt és az ellenzéki pártok, hogy az erdélyi székelyeket szeretik lerománozni. Azt is visszautasítjuk a magunk részéről, hogy ön ilyen kijelentéseket tesz itt az Országgyűlésben.

Hadd mondjam el az önök intézkedéseit, amit tettek, tisztelt képviselő úr. Az önök számára az egészségügy csak üzlet volt, ami üzletileg nem értelmezhető, ami nem privatizálható, azt önök hagyták, hogy leromoljon, alulfinanszírozták, pénzt vontak el tőle. Ezen pénzelvonás keretében önök nem kórházakat fejlesztettek, hanem kórházakat zártak be. A svábhegyi gyermekkórházat bezárták, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet bezárták, a Szabolcs Utcai Kórházat bezárták, a Schöpf-Merei Kórházat bezárták. Amely kórházat nem zártak be, ott megszüntettek 16 ezer aktív ágyat. Most aggódnak, hogy lesze elég egészségügyi dolgozó, amikor pedig kormányon voltak, 6 ezer egészségügyi dolgozót elbocsátottak. Önök, akik még ott maradtak az egészségügyben, azoktól elvettek egyhavi bért. Nem arról volt szó, hogy a béremelés hogyan viszonyul a rendvédelmi dolgozók béremeléséhez vagy a tanárok béremeléséhez, hanem elvettek bért ezektől az emberektől, csökkentették a fizetésüket.

Önök úgy próbálták a kórházak vagy a rendelők túlterheltségét csökkenteni, hogy vizitdíjat és kórházi napidíjat fizettettek az emberekkel, hogy ha fizetnek, hátha kevésbé mennek kórházakba és rendelőkbe, és kevésbé veszik igénybe ezt az ellátást. Éppen ezért Magyarország szégyenpadra került, az OECD-tagállamok közül az önök kormányzása alatt Magyarország volt az egyetlen ország, az egyetlenegy olyan ország az összes fejlett gazdaság közül, amelynek csökkentek az egy főre jutó egészségügyi kiadásai. Minden más ország esetében növekedtek, csak Magyarországon csökkentek az OECD kimutatása szerint. Csak önök csökkentették az emberek gyógyítására fordítandó összegeket. (Nagy moraj az ellenzéki oldalon.  Dr. Harangozó Tamás: Már kilenc éve kormányoztok!)

Ezzel szemben 2010 óta ugyanezen OECD-kimutatás szerint a hetedik legnagyobb mértékben nőtt. Ha tehát a különbséget akarjuk megmutatni az önök egészségügyi kormányzása és a miénk között, az önöké volt az egyetlen, amelyik csökkent, a miénk pedig a hetedik legnagyobb mértékben nőtt. És hogy hol látható ez, tisztelt képviselő úr? Hol vannak azok a pluszforrások, az a 647 milliárd forint, amit többletként tettünk? (Dr. Harangozó Tamás: Kilenc éve kormányoztok!) Kilenc évre kíváncsi, Harangozó képviselő úr. Önök hány kórházat újítottak föl részben vagy egészben? (Gréczy Zsolt: Százat!  Dr. Fónagy János: Ne beszélj hülyeségeket! Egyet sem!  Gréczy Zsolt: Te ne beszélj hülyeségeket!) Mi hetvenhetet. Szerintem mind a két képviselői bekiabálás pontosan mutatja, hogy valójában mennyire veszik komolyan ezt a kérdést  mert bármilyen számot bekiabálnak.

Tisztelt Képviselő Úr! Mi 500 milliárd forintból 77 kórházat újítottunk föl részben vagy egészben, 54 rendelőintézetet újítottunk föl részben vagy egészben, 104 mentőállomást korszerűsítettünk, 23 teljesen új rendelőintézetet építettünk, 31 teljesen új mentőállomást építettünk, és ezt folytatjuk Budapesten 700 milliárd forintból az „Egészséges Budapest” program keretében.

És szeretnék még pár tényt önnek elmondani a béremelés keretében. Míg önök csökkentették az orvosok és az ápolók bérét (Dr. Harangozó Tamás: Miért hazudsz?), mi az elmúlt két évben az orvosok bérét emeltük. Önök voltak az egyetlen kormány, képviselő úr (Nagy zaj az ellenzéki oldalon.), a rendszerváltás óta az egyetlen magyar kormány önök voltak, akik csökkentették az egészségügyben dolgozók bérét. (Dr. Harangozó Tamás: Elnök Úr! Azért, mert államtitkár, nem kötelessége hazudni!) Minden közszférában dolgozók bérét csökkentették. Nem volt más olyan kormány Magyarországon a rendszerváltás óta, aki az orvosoktól és ápolóktól elvett volna bért, aki csökkentette volna a jövedelmüket. (Gréczy Zsolt: 50 százalékos béremelés volt a mi időnkben.) Csak és kizárólag önök, tisztelt képviselő úr, bármennyit is kiabál. 2012-ben 27 százalékkal emeltük az egészségügyben dolgozó ápolók és orvosok bérét, az elmúlt két esztendőben pedig 207 ezer forinttal emeltük az orvosok bérét. Az elmúlt négy évben 65,5 százalékkal emeltük az ápolók bérét. (Gréczy Zsolt: Akkor miért megy el annyi orvos és ápoló külföldre?) Ha pedig az idei évhez képest nem az előző, hanem a következő négy évet nézi, képviselő úr, akkor 72 százalékos ápolói béremelést láthatunk.

Az orvosutánpótlás keretében 1040-ről 1521-re, másfélszeresére növekedett az orvosi egyetemen végzősök száma. A rezidenstámogatási programra 9 milliárd forintot fordítottunk, amire önök nullát. Az ápolótanulók részére pályaválasztási ösztöndíjra 4,4 milliárd forintot fordítunk, amire önök nullát. A felsőfokú végzettség megszerzéséhez az ápolók számára a félévenkénti 320 ezertől 640 ezer forintos ösztöndíjat garantálunk 1,8 milliárd forint értékben, amire önök nullát. (Gréczy Zsolt: Akkor miért mennek el külföldre? A mi időnkben miért voltak itt, és most miért mennek el?) A nővérszállók építésére 8,5 milliárd forintot szánunk, amire önök nullát. A mi időnkben, tisztelt képviselő úr, ha megnézik az orvosok számát, amikor önök átadták a kormányzást, a magyar hivatalos nyilvántartásokban 33 943 orvos szerepelt, most meg bekiabálják, hogy kevesebb. Ebből látszik, hogy totálisan nem tudják, mi történik. Most az akkori 33 943 helyett 39 132 orvos szerepel. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai