Készült: 2024.04.26.07:28:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2021.06.14.),  73-78. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:26


Felszólalások:   67-72   73-78   79-84      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Mi garantálja a Magyar Természettudományi Múzeum jövőjét?” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere Rétvári Bence államtitkár urat kérte föl. Brenner Koloman képviselő urat illeti a szó.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Természettudományi Múzeum jövője szempontjából már akkor nagyon komoly aggodalmakat fejtettem ki, amikor felröppent a hír, hogy esetleg Debrecenbe akarják költöztetni ezt a teljes intézményt. Az ott dolgozó kutatók, dolgozók és a munkatársak rengeteg problémát vetettek fel, nemcsak az egzisztenciális problémáikat és a szakmai megbecsültségüket, hanem azt is, hogy egy ilyen költözés nagyon komolyan veszélyeztetné a múzeum állományának egy jelentős részét, hogy csak egy példát mondjak, mondjuk, egy rovargyűjteményt átköltöztetni Debrecenbe nagy veszélyekkel jár.

Nem mintha Debrecen nem érdemelne meg egyébként egy jó természettudományi múzeumot, jómagam egyetemi vezetőként kiváló kapcsolatot ápolok az ottani kollégákkal, ők nagyon is megérdemelnének egy természettudományi múzeumot  no de ne a budapestit költöztessük Debrecenbe!

Ráadásul a múzeumi dolgozók is beleestek abba a szórásba, amit a tudás- és kultúraellenes Fidesz politikája a közalkalmazotti jogviszony megvonásával fejezett ki. Hiszen azt lássuk be, hogy a béremeléseknek nem a közalkalmazotti bértábla az akadálya, hiszen az csak egy minimális összeget szab meg, és igen, ezen a területen is még mindig megalázóan alacsonyak a bérek a mi véleményünk szerint, hiszen mi, a Jobbik részéről a magyar tudományt és kultúrát hagyományos nemzeti értéknek tekintjük.

Ráadásul Bernert Zsolt főigazgató úr tevékenykedése egyre jobban olyan problémákat okozott, ami nagyon kiemelkedő fluktuációhoz vezetett, ami már a normális működést veszélyezteti. A szakemberek egyenesen menekülnek, ki lehet jelenteni, ebből a múzeumból. Például olyan döntéseket hozott a főigazgató úr, hogy mondjuk, képzett biológusokat, akik jelentkeznek, beosztják a marketingosztályra, a kurátori helyeket pedig, ahova egy normálisan, szakmailag működő múzeumban több éven át tartó képzés után, tudományos fokozattal neveznek ki, mondjuk, feltöltik preparátor végzettségű kollégákkal. Tehát látnivalóan a szakmaiság még csak nyomokban sem fedezhető fel a főigazgató úr tevékenységében, és ráadásul a munkahelyi légkör is olyan, hogy rajtaütés-szerűen menekültek el a legjobb szakemberek a múzeumból. Ráadásul ez, azért lássuk be, hogy olyan körülményeket teremtett ebben a múzeumban, amely az egész múzeum tekintélyét és a színvonalának a fennmaradását veszélyezteti.

A múzeumok ügyében pedig a legutóbbi hír, hogy biztosnak nevezték ki L. Simon Lászlót. Na, amikor a Fidesz-kormány kinevez egy biztost, akkor biztosan rosszul működik valami, aminek egy normálisan működő közigazgatásban úgy kellene lennie, ahogy az egy normálisan működő országban van. Mi garantálja tehát, államtitkár úr, az intézmény jövőjét? Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ez egy valóban fontos kérdés, akár a Nemzeti Múzeum, akár a Természettudományi Múzeum ügye. De még mielőtt erre a rátérnék, hadd idézzem önnek saját padtársát, Z. Kárpát Dánielt egypár évvel ezelőttről: a Gyurcsány-Bajnai-korszak alatt egy szőnyegbombázás ment végbe a magyar kulturális kincsek, értékek tekintetében: ami még mozdítható volt, azt elprivatizálták, de jellemző volt az is, hogy bezárták a hasonló intézményeket, hagyták őket lerohadni, és nyomott áron adták el külföldiek kezébe.

Így beszélt Z. Kárpát Dániel arról a baloldali közgyűjteményi kultúrpolitikáról, amelybe most önök becsatlakoztak (Schanda Tamás János: Kínos!), hiszen a baloldal szövetségeseivé váltak, úgyhogy ezek szerint szőnyegbombázásra készülnek önök is, hiszen a szőnyegbombázóknak a szövetségeseivé, inkább azt mondom, fiókszervezetévé, kiszolgáló szervezetévé váltak.

Az idei évben, pontosabban a tavalyi évben is, pontosan azért, mert járvány is volt, és azért is, mert jogviszonyváltás is volt, 5 milliárd forint többletforrásból egy 6 százalékos béremelést hajtottunk végre a kulturális szférában, és nem kell tőlünk félteni a kulturális intézményeket, a kulturális életet.

(15.40)

Amikor a szőnyegbombázás véget ért, hogy az ön párttársainak szavaival éljek, akkor a magyar kulturális életre 172 milliárd forintot fordított a kormány. A jövő évi költségvetés, amit önök nem fognak támogatni, nem 172 milliárdot, hanem 490 milliárd forintot fordít ugyanerre, tehát a nemzeti kultúra erősödéséről beszélhetünk.

Európában is másodlagosan van kezelve a kultúra Magyarországhoz képest; ott az európai átlag a GDP 0,4 százaléka, nálunk a magyar GDP 1,1 százaléka megy kulturális célokra. De valóban egy fontos átalakulás van, tisztelt képviselő úr, egy belvárosi múzeumi negyed jöhet létre. Van a Városligetben egy részben meglévő, részben épülő múzeumi negyed, és emellett a belvárosban is a Nemzeti Múzeum, a Természettudományi Múzeum, az Iparművészeti Múzeum integrációjából létrejöhet egy másik intézmény. Nem idegen ez más országoktól: ha megnézi, Franciaországban a nemzeti múzeum együttese 34 múzeumot foglal magába. Sok ország van, ahol a természettudományi múzeum és a nemzeti múzeum egy intézményben van. Magyarország is ilyen volt három évtizeddel ezelőtt, míg egy intézmény volt a Természettudományi és a Nemzeti Múzeum.

A Nemzeti Múzeumnak most is számtalan filiáléja van: Sárospatakon a Rákóczi Múzeum, Visegrádon a Mátyás Király Múzeum, Esztergomban a Vármúzeum, Balassagyarmaton a Palócmúzeum, a Villa Romana vagy a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum is hamarosan a Nemzeti Múzeum része lesz, ezért gondolkodunk abban, hogy minél inkább hatékonyabban, tényleg a kor kihívásainak megfelelően, hiszen a múzeumi élet is generációról generációra azért megújítandó, ezért fontos a Természettudományi Múzeum, a Nemzeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum fejlesztése, hiszen ezek azért nagyon nagy szerepet játszanak a nemzeti önazonosságunk megőrzésében vagy megélésében is.

Emlékezhet ön is arra, hogy voltak hasonló időszakok; volt, amikor persze több részre darabolták ezeket a múzeumokat, de mondjuk, Klebelsberg volt az, aki az Országos Magyar Gyűjteményegyetem létrehozásával integrálta ezeket a gyűjteményeket, hogy minél inkább egy kézben, egy irányítás alatt legyenek.

És az is jól látható, hogy ennek a példája egy szűk évtizeddel ezelőtt a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria integrációja, egy siker, egy eredmény  láthatjuk a kígyózó sorokban, a nagyon népszerű kiállításokban, az idehozott világszínvonalú darabok bemutatásában is, tehát ez egy jó példa. Ennek a példáján, a városligeti múzeumi negyed példáján keresztül lehet továbbmenni egy belvárosi múzeumi negyedhez, aminél valóban képviselőtársunk az integráció miniszteri biztosa, így bízunk benne, hogy valóban egy, a kor elvárásainak jobban megfelelő, nagyobb igényeket kielégíteni tudó belvárosi múzeumi együttes is létrejön, amellett, hogy a szépművészeti és a nemzeti galéria bizonyította, hogy valóban tudott magasabb minőséget produkálni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Megkérdezem Brenner Koloman képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Válaszát sajnos nem áll módomban elfogadni, hiszen az interpellációban feltett kérdésemre semmilyen formában nem reagált. Az, hogy L. Simon László milyen koncepció mentén fog múzeumokat összevonni vagy integrálni, nem képezte az interpellációm tárgyát, és azt gondolom, nincsenek is olyan tervek, hogy erről most szakmai vitát folytassunk.

A konkrét kérdésem a Természettudományi Múzeum jövőjére vonatkozott, és erre semmilyen érdemi választ nem adott. A belpolitikai helyzetre való utalását pedig hadd tegyem azzal rendbe, hogy a Fidesz egypárti túlhatalmával szemben természetesen az önök választási törvénye alapján kényszerültünk közös listára azokkal az erőkkel, amelyekkel most jó együttműködésben le fogjuk önöket váltani.

A Jobbik pedig az ellenzék egyetlen jobboldali, keresztényszociális alapon álló néppártjaként ebben hangsúlyos szerepet fog játszani, mert nekünk a kultúra nemzeti alap. (Szilágyi György: Így van.) Válaszát nem fogadom el. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   67-72   73-78   79-84      Ülésnap adatai