Készült: 2024.09.19.09:29:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2018.10.02.),  125-144. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 35:47


Felszólalások:   93-124   125-144   145-151      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Kaderják Péter államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségünk.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország és a Thaiföldi Királyság között a Mahachulalongkornrajavidyalaya…  megismétlem, ha valaki nem jegyezte meg az egyetem nevét (Derültség.), 12 szótagból áll: Mahachulalongkornrajavidyalaya  Egyetemnek a Tan Kapuja Buddhista Főiskolával Együttműködésben való magyarországi működéséről szóló Megállapodás kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1657. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Bódis József államtitkár úrnak, az Emberi Erőforrások Minisztériuma államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének, 30 perces időkeretben.

BÓDIS JÓZSEF, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszonyok és Urak! Tisztelettel köszöntöm önöket a Magyarország és a Thaiföldi Királyság között a Mahachulalongkornrajavidyalaya Egyetemnek a Tan Kapuja Buddhista Főiskolával együttműködésben való magyarországi működéséről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló T/1657. számú törvényjavaslat általános vitája alkalmából. Kérem, engedjék meg, hogy néhány mondatban ismertessem a tisztelt Országgyűlés plénuma előtt lévő törvényjavaslat főbb tartalmi elemeit. A törvényjavaslat a Mahachulalongkornrajavidyalaya Egyetem mint a Thaiföldi Királyságban bejegyzett, Magyarországon engedéllyel működő külföldi felsőoktatási intézmény további magyarországi működéséhez szükséges jogi alapot adó, vagyis a magyarországi működés elvi támogatásáról szóló megállapodás kihirdetéséről és kötelező hatályának elismeréséről szól. A megállapodást 2018. június 14-én írta alá Jakab Péter nagykövet úr és Champatong Suph, a Thaiföldi Királyság Felsőoktatási Bizottsága Hivatalának főtitkára Bangkokban. A jelen törvényjavaslat célja a megállapodás kihirdetése. A megállapodás megkötését az Oktatási Hivatal 2016-ban lefolytatott vizsgálata indokolja.

A felsőoktatási intézmények működését áttekintő vizsgálat a külföldi felsőoktatási intézmények tekintetében kimutatta, hogy több intézmény szabálytalanul működik Magyarországon. A vizsgálat tapasztalatai révén módosításra került a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény. A törvény 7. § (1) bekezdés a) pontja kimondja, hogy az Európai Unión, illetve az Európai Gazdasági Térségen kívül székhellyel rendelkező és Magyarországon oktatási tevékenységet folytató külföldi felsőoktatási intézmények esetében Magyarország Kormánya és a székhely szerinti állam kormánya között nemzetközi szerződés megkötése szükséges a magyarországi működés elvi támogatásáról.

Ezen módosításnak megfelelően szükségessé vált egy nemzetközi szerződés megkötése a Thaiföldi Királysággal. A megállapodás létrehozására vonatkozó egyeztetések 2017 szeptemberében kezdődtek meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Thaiföldi Királyság oktatási minisztériuma között. Azonban végleges kialakítása előtt a thai fél jelezte, hogy a dokumentum szövegében jelentős módosításokat kíván eszközölni, így annak októberre tervezett aláírása elmaradt.

2018 áprilisában a Külgazdasági és Külügyminisztérium arról tájékoztatta tárcánkat, hogy a thai féllel közösen kidolgozta a megállapodás szövegét. A tárgyalási folyamat lezárását követően a megállapodás szövegét az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az Igazságügyi Minisztérium a miniszterelnök elé terjesztette, aki felhatalmazta a külgazdasági és külügyminisztert a megállapodás szövegének végleges megállapítására.

A törvénytervezetben szereplő megállapodás lefekteti az egyetem thaiföldi királyságbeli jogállását és magyarországi működésének feltételeit, úgymint jogi státusz, tevékenység, a felek által alkalmazott jogszabályok és rendelkezések; valamint rendelkezik a megállapodás érvényességéről, és kijelöli a megállapodás végrehajtásáért felelős szerveket, amely magyar részről az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.

A megállapodás (5) bekezdése szerint a felek vállalják azoknak a belső jogi eljárásoknak a lefolytatását, amelyek a jelen megállapodás 2018. november 15-ig való hatálybalépéséhez szükségesek. A jelen megállapodás azon diplomáciai csatornákon keresztül megküldött utolsó írásos értesítés kézhezvételét követő 30. napon lép hatályba, amelyben a felek értesítik egymást a jelen megállapodás hatálybalépéséhez szükséges belső jogi eljárások lefolytatásáról.

A 2015-ben elfogadott „Fokozatváltás a felsőoktatásban” stratégiai dokumentummal összhangban a megállapodásnak hosszú távon javító hatása van a magyar oktatás versenyképességére, a nemzetköziesítésre a Tan Kapuja Buddhista Főiskola és thaiföldi partnere közötti együttműködés jogi feltételeinek biztosításával.

Költségvetési hatások, kötelezettségek a megállapodással kapcsolatban nem merülnek fel. A törvény végrehajtásához szükséges intézkedésekről az oktatásért felelős miniszterként az emberi erőforrások minisztere gondoskodik.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényt fogadja el. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Bódis József államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként megadom a szót Zsigmond Barna Pál képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

(17.20)

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország és a Thaiföldi Királyság remek kulturális és oktatási kapcsolatai már a kétezres években kiemelkedők voltak, már 2003-ban a Magyar Állami Operaház társulata több sikeres előadással vett részt a bangkoki nemzetközi tánc- és zenei fesztiválon. 2011-ben került sor Bartók Béla „A kékszakállú herceg vára” című operájának thaiföldi ősbemutatójára. További fontos kulturális eseményként könyvelhetjük el a „Fehér isten” című magyar film thaiföldi bemutatását, amire 2017. március 11-én került sor a thaiföldi tudásparkban. De nem csak zenei téren kiválóak a kapcsolatok. Az AFS tanulmányi csereprogram keretében  együttműködve a Rotary Clubbal  magyar és thaiföldi középiskolásoknak adatik meg a csereprogramokban való részvétel lehetősége, amelynek köszönhetően évente körülbelül 30-35 thaiföldi diák utazhat egy évre Magyarországra.

A magyar kormány által biztosított Stipendium Hungaricum-ösztöndíjnak köszönhetően immár thaiföldi hallgatók is pályázhatnak magyarországi felsőoktatási tanulmányokra, amelyekre 2018 óta van lehetőség. Több magyar egyetem, mint például a Corvinus, a Kodolányi János Főiskola vagy a Budapesti Gazdasági Főiskola remek kapcsolatokat tart fenn thaiföldi felsőoktatási intézményekkel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat, amely rövidebb nevén MCU és A Tan Kapuja Buddhista Főiskola közötti magyarországi együttműködésre vonatkozik, azt a célt szolgálja, hogy Magyarország és a Thaiföldi Királyság fenntartsák, illetve tovább bővítsék mind az oktatási, mind pedig a tudományos együttműködést.

E megállapodás olyan pontokat szabályoz, mint például a diplomák kölcsönös elismerését, vagy egy, az oktatási tevékenységgel kapcsolatos kérdések támogatását szolgáló szakmai kapcsolattartó pont kijelölését.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Zsigmond Barna Pál képviselő úr. Most megadom a szót Brenner Kolomannak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának. Öné a szó, képviselő úr.

DR. BRENNER KOLOMAN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm szépen a szót, és hadd adózzak először is nagy tisztelettel mind elnök úrnak, mind államtitkár úrnak, hogy nekifogtak a feladatnak, hogy kimondják ennek az egyetemnek a nevét. Én ezzel  az előttem szólóhoz hasonlóan  nem próbálkoznék meg, de a Jobbik vezérszónokaként szeretném azt mindenképpen kifejteni, hogy nagyon örülök államtitkár úr részletes beszámolójának a szerződés előkészítéséről, és természetesen ezt a szerződést a Jobbik-frakció nevében támogatni tudjuk. Én egyetlenegy gondolatot szeretnék hozzáfűzni az egész kérdéskörhöz, hiszen az, hogy a magyar felsőoktatásban a jóváhagyott stratégia szempontjából a nemzetköziesítésnek kiemelt szerepe van, ebben teljes mértékben egyetértünk. Ez nyilvánvalóan azért is rendkívül fontos, hiszen az elmúlt években  és tendenciaképpen a közeljövőben is  a magyar hallgatók száma rohamosan csökkent. Tehát ha belevágnánk egyszer abba a vitába államtitkár úrral, hogy a magyar felsőoktatás szerkezete és a hallgatók aránya, illetve az egyes intézményeknek a struktúrája hogyan néz ki, akkor, azt gondolom, hogy ennek a nemzetköziesítésnek kiemelkedő és kulcsfontosságú szerepe lesz ennek a vitának a lefolytatásában is.

Egyetlenegy gondolatot szeretnék hozzáfűzni kicsit tágabb értelemben ehhez a kérdéshez: a nemzetközi képzések akkreditációjához szeretnék nagyon röviden hozzászólni, a korábbi életemből fakadó tapasztalatokra hivatkozva, amikor is jómagam is egy egyetemi vezetőként elég sokat próbálkoztam azzal, hogyan lehet akár double degree-ket, akár más diplomákat a különböző bürokráciákon átverekedni, és jómagam is igyekeztem néha jó bürokrata lenni egyetemi vezetőként, néha viszont rugalmasan a tudományos és az oktatási együttműködést szívemen viselni. Én nagy tisztelettel ez ügyben is szeretném csak a támogatásomról biztosítani a felsőoktatási kormányzatot, és szeretném tisztelettel jelezni, hogy a bolognai folyamat óta is ez egy olyan kérdés, ahol még mindig az egyes nemzeti akkreditációs szereplőknek nagy szerepe van, és itt nagyon nehéz néha úgy összehozni a két felet, ahogy ez így az előttünk lévő esetben, úgy tűnik, a jó előkészítés révén sikerült.

Én köszönöm szépen a tisztelt Ház figyelmét, és támogatni fogjuk a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Brenner Koloman képviselő úr. A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Most megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, jegyző úrnak, DK.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Rektor Úr, Államtitkár Úr! Az a helyzet, hogy természetesen mi magunk is nagy hívei vagyunk mind a magyar-thai kulturális kapcsolatoknak, mind pedig nagyra értékeljük A Tan Kapuja Főiskola működését, de azért afölött nehezen hunyunk szemet, hogy ez a javaslat persze nem erről szól, hogy erre a javaslatra nem azért van szükség, mert ezek a kulturális kapcsolatok most hirtelen szintet léptek, hanem azért, mert, tisztelt képviselőtársaim, a kormány szórakozni óhajtott a CEU-val. Ezért aztán hoztak egy olyan törvényt, aminek egyetlen érdemi célja a CEU vegzálása, lehetőség szerint elüldözése. De ebbe a szórásba aztán belekerültek más intézmények is, amelyeknek ugyanúgy meg kell ugorniuk azokat az egyébként abszurd és fölösleges feltételeket, amelyeket önök szabtak, egy egyébként működő, létező rendszert szétrúgva.Nehéz afölött szemet hunyni, hogy miközben valóban ez a szerződés megérkezett ide, hogy, hogy nem, valahogy a CEU működésére vonatkozó szerződés nem tud megérkezni ide az Országgyűlés elé, miközben úgy tudjuk, hogy készen van, de a kormány ezt nem írja alá, nem tud ideérkezni. Kiküldtek egy delegációt New York államba, hogy egyenként megszámolják a vörös téglákat a befogadó egyetem falán, hogy az megvan-e, meg megnézzék, hogy tudnak-e Amerikában felsőoktatási képzést tartani, de ennek ellenére nem kerül ide a szerződés. Nyilván azért  és ebben nincs kétség , mert az önök szándéka nem az, hogy rendeződjenek ezek a kapcsolatok, hanem az, hogy ne rendeződjenek. És e mögött nem szakmai indokok vannak, hanem kizárólag politikai indokok.

Így hát azt tudjuk mondani, tisztelt képviselőtársaim, hogy persze ezzel a javaslattal tulajdonképpen semmi probléma nincsen, de méltatlan az, ami miatt idekerült, és méltatlan az, ahogy önök bánnak egyébként a nemzetközi felsőoktatási intézményekkel. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Arató Gergely képviselő úr, jegyző úr. Most megadom a szót Szabó Szabolcs képviselő úrnak, Lehet Más a Politika.

SZABÓ SZABOLCS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr, Rektor Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem először vagyunk itt valóban úgy a plenáris ülésen, hogy egy olyan nemzetközi megállapodás ratifikálásáról, törvénybe iktatásáról tárgyalunk, amit a nemzeti felsőoktatási törvény módosítása ír elő bizonyos intézménytípusok számára. Én is ugyanazzal tudom kezdeni, mint amit a legelső alkalommal, például még a Maryland állammal kötött szerződés kapcsán elmondtam, hogy én egyébként az ilyen szerződéseknek végül is örülök, mint ahogy Marylanddel is az volt az első alkalom, hogy nemzetközi megállapodást kötöttünk. Thaifölddel sem sok van, néhány legalább Thaifölddel már van, például a kettős adóztatás elkerüléséről szóló 1990. évi megállapodásunk.

És ugyanúgy, mint Maryland, nyilván Thaiföld is egy szép ország, sok magyar turista jár oda; kevésbé fejlett, mint Maryland. Tehát hosszasan tudnék erről beszélni, csak az a probléma, hogy a valóságban nem erről beszélünk. Itt Arató Gergely képviselőtársam már elkezdte feszegetni, hogy mi van ennek a hátterében. De mondom, önmagában ezzel a szerződéssel nincsen probléma.

Ráadásul A Tan Kapuja Főiskola bár pici, de azért fontos eleme a magyar felsőoktatásnak, mégis ugye buddhista tanokat oktatnak, egyébként meg különleges, ritka nyelveket oktatnak  mármint Magyarországon ritkán beszélik , szanszkritet például. A másik oldalról pedig ez a bizonyos egyetem  csatlakoznék fideszes vezérszónok képviselőtársamhoz, én is kigugliztam, hogy MCU rövidítésként használják ők maguk is, mert valószínűleg ők sem tudják kimondani, használjuk akkor ezt , ez az MCU nevű egyetem a thai egyetemi rangsorban, direkt megnéztem, az első harmadának valahol a vége felé van. Tehát ez azt jelenti, hogy a jó thai egyetemek közé tartozik. Ráadásul évszámokat tekintve van egy kapcsolódás a magyar történelemhez is, mert 1896-ban indult meg az oktatás ezen az egyetemen; ugye pont a magyar millennium idején. Úgyhogy ilyen értelemben, mondom, ez rendben van.

A probléma az előzményekkel van, mert valójában arról van természetesen szó, hogy azért írták elő annak idején  amikor még rektor úr nem volt államtitkár  ezeket a nemzetközi megállapodásokat, mert teljesen nyilvánvaló volt, hogy a CEU-t próbálják meg körbelődözni.

Olyan feltételrendszert alakítottak ki, hogy a CEU a végén semmiféleképpen ne tudja azt teljesíteni. Azt a rektor úr is tudja, idéznék a rektor úrtól is, amiket még rektorként és a Rektori Konferencia elnökeként mondott: jó, hogy 25 évvel ezelőtt létrejött Magyarországon a CEU? Igen. Termelt értéket az elmúlt 25 évben a CEU? Igen. Akarjuk-e, hogy maradjon az egyetem Magyarországon? Igen. Akarjuk-e, hogy mindenki betartsa Magyarországon a törvényeket? Igen.

(17.30)

Meg aztán elmondta azt is, amit persze mindannyian tudunk, akik felsőoktatásban dolgoztunk, dolgozunk, hogy egyébként tényleg nagyon sokat ártott ez az egész ügy a magyar felsőoktatásnak, amit a rektor úr korábban mindig mondott, hogy elmegyünk egy nemzetközi konferenciára, ez az első kérdés: mi van nálatok? És aztán nagyon nehéz persze külföldi kollégákat rávenni arra, hogy Magyarországra jöjjenek, mondjuk oktatni, mert ha ez a hír, akkor, ugye, ott valami nincs rendben.

Persze, a rektor úr is nyilván pontosan tudja, hogy nem teljesen igaz, amit mondott, amikor megemlítette, hogy azért kell ezeket a megállapodásokat létrehozni, és azért kellett a felsőoktatásról szóló törvényt módosítani annak idején, merthogy szabálytalanságok voltak. Tételesen a CEU-val kapcsolatban ez biztos hogy nem igaz, de a többi esetében sem igaz. Például, ha megnézzük a CEU-val szembeni vagy a CEU-t érintő vizsgálatokat, voltaképpen adminisztratív, adminisztrációs hiányosságokat tártak fel, amelyek ráadásul  ismerve a magyar felsőoktatási intézmények működési struktúráját, meg egyáltalán ahogy ezek működnek  nem nagy hiányosságok, tényleg adminisztratív hiányok. Tehát olyan például nem volt, mint mondjuk, a Pécsi Tudományegyetemen, hogy komplett doktori iskolára mondta azt ama belső körben, hogy nem akkreditálják, mert nem felel meg a feltételnek a felülvizsgálatnál, például a Földtudományi Doktori Iskola is sajnos első körben így járt, de aztán szerencsére ők kaptak lehetőséget, nagyon helyesen, hogy pótolják a hiányosságokat, és működik továbbra is a Földtudományi Doktori Iskola. Például az én témavezetőm is, Dövényi Zoltán  ott is volt a születésnapi rendezvényén a rektor úr  ott dolgozott, és a mai napig is ott van, és csinálják ezt a doktori programot. A történeti hűség kedvéért elmondom, hogy én egyébként az ELTE Földtudományi Doktori Iskolába jártam, csak a témavezetőm volt Dövényi Zoltán. A lényeg tehát az, hogy tételesen nem igaz, hogy itt a szabálytalanságok miatt volt erre szükség, merthogy nem nagyon voltak ilyen szabálytalanságok.

Aztán persze mondták azt az ön elődjei, hogy privilégiumokat élvez a CEU. Hát, nincs olyan ülésszak itt a parlamentben, amikor ne módosítanánk a felsőoktatásról szóló törvényt a Közszolgálati Egyetem miatt, állandóan, már tényleg, most már felsorolni nem tudom, hogy milyen kiváltságokat kap az NKE, ha privilégiumokat kap egyetem Magyarországon, az a Közszolgálati Egyetem. Úgyhogy akkor ezt is, azt gondolom, helyére tettük.

A másik, hogy az ön elődei gyakran elmondták  és elnézést, hogy önnek mondom, de ön az államtitkár, úgyhogy innentől kezdve a felelősség nyilván az öné , az ön elődei gyakran elmondták azt is, hogy csalás, el is hangzott szó szerint, csalás, hogy egyszerre adnak magyar meg angol, illetve amerikai diplomát, tehát angol nyelvű diplomát. Az a helyzet, hogy érdekes módon amikor mondjuk, Orbán Viktor lányáról meg Áder úrnak a gyerekéről van szó, akik ugyanilyen intézménybe jártak Svájcban meg Londonban, akkor érdekes módon ez nem merül fel. Tehát természetesen ez egy normál, bevett eljárás volt, tehát ezt is csak azért tisztázzuk, hogy nem csalás, hogy így működik és így működött korábban a CEU.

Nyilván azt is nagyon jól tudja a rektor úr, hogy egy nagyon jó minőségű egyetemről van szó. Nyilván persze azokon az egyetemi rangsorokon nem szokott szerepelni, amelyek olyan egyetemeket értékelnek, ahol a teljes képzési ciklus jelen van, mert a CEU-n nincs BA, BSc, tehát alapképzés nincs, innentől kezdve ő a szakági, tehát a CEU az ilyen szaktudományi listákon szokott szerepelni, ott nagyon jól szerepel, ezt el kell ismernünk. Ráadásul nemcsak oktatási szempontból van kiemelkedő presztízse nemzetközileg  és ezzel a magyar felsőoktatás presztízsét emeli, ezt tudjuk jól , hanem kutatási szempontból is. Pont most, ebben az évben adta be az MTA a 2015-16. évi beszámolóját a magyar tudományos élet általános helyzetéről és az MTA 2015-16-os tevékenységéről, és abban is szó szerint az van leírva, hogy annak köszönhető, hogy Magyarország az Európai Kutatási Tanács pályázatai tekintetében az újonnan csatlakozó uniós országok közül ezeknek a pályázatoknak a 40 százalékát ide tudtuk hozni Magyarországra, az két intézménynek köszönhető: az MTA-nak az kutatóintézmény-hálózatával meg a CEU-nak.

Na most, hogyha arra fogjuk kényszeríteni a CEU-t, hogy elmenjen innen, mert hogyha nem kötik meg ugyanezt a szerződést vele, akkor össze fog pakolni, és át fog menni Bécsbe, ezt világosan megmondták, akkor a magyar felsőoktatás minősége romlani fog, a presztízse romlani fog, sokat vesztünk. Tehát magyar nemzeti érdek, hogy maradjon itt, és ezért lenne fontos az, hogy pontosan ugyanezt a szerződést, amit egyébként több helyről megerősített információink szerint kidolgoztak szó szerint, a magyar félnek egy problémája volt egy vita kapcsán, hogy a ratifikálásnak a dátuma kerüljön későbbre, de abban is megállapodtak, amikor ott volt Palkovics László meg Altusz Krisztián (sic!) tavasszal, több helyről megerősített információink szerint semmiféle kifogást nem fogalmaztak meg, elismerték, hogy az rendben van. Itt van a kezemben, többek között ezen kívül New York állam oktatási hivatalától a levél, amit Leslie E. Templeman igazgató írt 2018. június 20-án Kásler Miklósnak, Altusz Kristófnak  bocsánat, lehet, hogy az előbb Krisztiánt mondtam, bocsánatot kérek tőle! , Gloviczki Zoltánnak és Vanó Renátának, és igazolja, hogy folytat oktatási tevékenységet a CEU New York államban.

Majd még  biztos, ami biztos  augusztus 24-én, 2018. augusztus 24-én önnek is, Kásler Miklósnak és Gulyás Gergelynek is, Palkovics Lászlónak is meg Horváth Zitának küldött egy másik levelet, hogy még egy új ilyen képzési programmal, ilyen certificate programmal kiegészítette a tevékenységét a CEU.

Tehát minden feltételnek megfelel, le van tárgyalva, ugyanúgy be kéne hozni ezt az előterjesztést ide a Ház elé. És azért beszélek erről hosszan, és címeztem folyamatosan önnek a mondanivalómat, mert azt gondolom, hogy ön lett az államtitkár, pontosan tudja, hogy mi ennek a háttere, miért van erre szükség. Arra kérném, hogy érje el, hogy pont ugyanúgy kerüljön be ide az a szerződés, ami ki van dolgozva. Szerencsétlen New York-i kormányzó már minden létező kommunikációs csatornán elküldte önök felé az információt, hogy rendben van, aláírhatjuk, mikor írja alá, csak vegyék fel a telefont, válaszoljanak e-mailben, vagy valamit csináljanak, hozzák be. És még egyszer hangsúlyozom: ez azért fontos, mert hogyha ezt nem csináljuk meg, akkor arra fogják kényszeríteni a CEU-t, hogy elmenjen.

És csak azért felhívnám a figyelmet egy párhuzamosságra. Annak idején nem az ön, hanem Orbán Viktor nagy haverja, Putyin elvtárs esett neki ugyanilyen logikával a szentpétervári egyetemnek, ami szintén egy ilyen alapítványi konstrukcióban működött, működik, Európa Egyetem, azt hiszem, ez a neve, ha magyarra lefordítjuk. Ott két évig nem is működhettek. Érdekes módon most már ők is eljutottak oda, az orosz hatóságok, hogy jobb, ha hagyják, hogy működjön, és idén szeptembertől engedélyezték neki újra a képzési tevékenységet. Úgyhogy ezt nem is annyira önnek, inkább csak az itt nem tartózkodó Orbán Viktornak mondom, hogy egyébként ha a nagy haverja is hajlandó volt már belátni, hogy ez rossz döntés volt (Az elnök csenget.), akkor lehet, hogy ő is ezt…

ELNÖK: Képviselő úr, legyen olyan kedves rátérni a törvényjavaslatra, hogyha szabad kérnem.

SZABÓ SZABOLCS (LMP): Ez a törvényjavaslat része. (Derültség a kormánypárti padsorokban.) Ugyanis pontosan ugyanaz a kiváltó oka mind a kettőnek. Azért beszélünk csak és kizárólag erről a szerződésről, ami teljesen felesleges lenne, mert a CEU miatt beletették a nemzeti felsőoktatásról szóló törvénybe. Ez a valóság. Ezt nem lehet letagadni. Éppen ezért.Egyébként pont a végére is értem a felszólalásomnak, ilyen értelemben biztos, hogy tovább nem fogom zavarni az elnök úrnak a nyugalmát sem, de azt határozottan kérném a rektor úrtól, nem mint államtitkártól, akkor mint rektortól, mint a Magyar Rektori Konferencia volt elnökétől, hogy járjon közben, hogy ugyanez a szerződés bekerüljön a CEU kapcsán is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Szabó Szabolcs képviselő úr. Az én nyugalmamat nem zavarja, engem inkább az zavart, hogy LMP-s képviselőnek tituláltam, de közben megérkezett a papír, hogy ön már független képviselő. Köszönöm szépen. Megadom a szót két percre Pósán László képviselő úrnak.

(17.40)

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Csak azt szerettem volna mondani, amit részben már elnök úr is megtett, hogy előttünk van egy konkrét törvényjavaslat, erről kellene beszélni. Az, hogy a baloldalnak mindenről a CEU jut eszébe, én erről nem tehetek, ez valami súlyos kór lehet. De egy dolog biztos, hogy van egy törvény, a törvénnyel összefüggésben van egy eljárási rend, itt ebből a szempontból az előterjesztés megfelel mindennek, és én nem is értem, hogy merre kalandozgatunk szerte a nagyvilágban.Én azt látom, hogy más külföldi egyetem is kötött már ilyen szerződést Magyarországgal a nyár folyamán, tudunk róla. Tehát azt gondolom, ahol a dolgok rendben mennek, azok rendben végig is tudnak futni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Zsigmond Barna Pál képviselő úrnak, Fidesz-képviselőcsoport.

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én is nagyon röviden reagálnék. Az előttünk lévő jogszabálytervezet egy megállapodás Magyarország és a Thaiföldi Királyság között egy Thaiföldi Királyságban működő egyetem és egy Magyarországon működő egyetem közötti együttműködésről. Mind a két egyetem a saját hazájában jogszerűen működik, és mind a két egyetem a saját hazájában jogszerűen ad ki oklevelet.A magyar egyetemek álláspontom szerint rosszul járnak a CEU-val, hiszen az nem fair, hogy míg a magyar egyetemek egy magyar diplomát adnak ki, addig a CEU egy magyar és egy amerikai diplomát is kiad egyszerre. A jelen megállapodásban arról van szó, hogy egy, a Thaiföldi Királyságban működő egyetem és egy magyarországi egyetem működik együtt, és ráadásul a két külön diplomát adott esetben a két ország elismeri egymás között. Tehát mindenképpen gazdagítja a magyar egyetemi közösséget ez az előterjesztés.

Én is sajnálom, hogy önöknek mindenről a CEU jut az eszébe, már vártam, hogy a Liget is előkerül, esetleg Paksról is szót ejtenek, ahogy ez a nap során több vitában elhangzott. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Zsigmond Barna Pál képviselő úr. Két percre megadom a szót Szabó Szabolcs képviselő úrnak.

SZABÓ SZABOLCS (LMP): Ilyen live-ban frakcióból való kilépést még nem közvetítettek. (Derültség.) Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Csak akkor még egyszer, hogy tisztázzuk. A CEU törvényesen működik, nem csal, nem lop, nem hamisít, nem tisztességtelen. Csak így megint elmondom: Orbán Viktor gyereke, Áder János gyereke pont ugyanilyen intézménybe járt Svájcban meg az Egyesült Királyságban. Ugyanígy, dupla diplomát adó intézmény. Tehát akkor ők is tisztességtelenül eljáró intézménybe jártak? Szóljon akkor a főnökének, kérjék vissza a diplomájukat! Szóval, azért ne állítsunk már olyat, ami nem igaz! Igenis, a CEU a magyar felsőoktatás fontos része, az a mi presztízsünket emeli. Nekem mint ELTE-s oktatónak is az egy pluszpresztízst ad, hogy van egy ilyen intézmény a magyar felsőoktatás keretén belül. Ezt higgye el, ez így van!

Természetesen lehet ilyeneket mondani, hogy mindenről ez jut az eszünkbe, csak akkor még egyszer elmondom: azért kellenek ilyen szerződések, mert önök ezt előírták, teljesen feleslegesen. És az, amit Pósán képviselő úr mond, hogy aki akar, az meg tud állapodni, ez nem a CEU-n múlik. Az a helyzet, hogy két államnak kell megállapodni. Jelen esetben New York államnak meg a magyar kormánynak. A magyar kormány nem akar megállapodni, nem írja alá a kidolgozott szöveget. Erre nehéz lenne azt mondani, hogy akkor erről a CEU tehet, ugye? Tehát ilyet ne csináljunk már! (Dr. Pósán László közbeszólására:) Szóljon a New York-i kormányzónak, oda fogja adni, higgye el! Kérje el tőle! Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, Szabó Szabolcs képviselő úr. Mielőtt a Lehet Más a Politika képviselőcsoportja tiltakozna, tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy Szél Bernadett és Szabó Szabolcs képviselők 14 óra 28 perckor arról tájékoztatták házelnök urat, hogy a mai nappal kiléptek a Lehet Más a Politika képviselőcsoportjából. Ez azt jelenti, hogy az ülésnap további részében felszólalásuk esetén e két képviselő az álláspontját független képviselőként ismerteti.Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, hogy van-e még valakinek hozzászólásra jelentkezése. (Nincs jelzés.) Nem látok ilyet.

Tisztelt Országgyűlés! Mivel további felszólalásra senki nem jelentkezett, az általános vitát lezárom. Amennyiben államtitkár úr hozzá kíván szólni, akkor megadom a szót az előterjesztőnek, Bódis József államtitkár úrnak, aki válaszolni kíván az elhangzottakra.

BÓDIS JÓZSEF, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Hölgyek, Urak! Mindenekelőtt szeretném megköszönni azt a pozitív reakciót, ami konkrétan az előterjesztést illeti. Azt látom, hogy a konkrét előterjesztéssel kapcsolatban nincs nézeteltérés. Más ügyben természetesen igen, sok mindenben különbözünk, egy dologban biztosan: én nem vagyok politikus. Én a politikai vitákban elég hátrányos helyzetű tudnék lenni, ezért az ilyen politikai polémiákba nem folynék bele.A CEU-val kapcsolatban korábbi pozíciómból kifolyólag elég határozott véleménnyel voltam. A véleményem nem változott, a helyzetem igen. Azt viszont mindenki fogadja el, hogy államtitkárként vannak főnökeim, van irányadó politikai nézet, amihez nekem illik, nemhogy illik, kötelező lojálisnak lenni.

CEU-ügyben azt gondolom, számomra és mindenki számára legyen az irányadó, amit miniszterelnök úr mondott egy interjújában: nem gyors döntés kell, hanem jó döntés. Ezzel kapcsolatban nem tudok mást, újat mondani.

Én szeretném megköszönni mindenkinek a pozitív hozzáállást és az aktivitást. Tisztelt elnök úr, köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   93-124   125-144   145-151      Ülésnap adatai