Készült: 2024.05.18.16:00:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2018.12.03.),  111-118. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:30


Felszólalások:   109-110   111-118   119-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gyöngyösi képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence… (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból: Jobbik! Jobbik!  Gulyás Gergely: Még nem jobbikos! Nincs már messze ettől.) Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Brenner képviselő úr jelzi, hogy igen. Öné a szó, képviselő úr.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ahogy néhány perce kiderült, a CEU megy  de mi jön helyette? Isten látja lelkemet, szívesen elvitatkoznék azon, mint olyan volt egyetemi vezető, akinek kilenc évig az volt a feladata, hogy többek között nemzetközi képzéseket akkreditáljon, hogy a CEU és a Közép-európai Egyetem milyen joggal adott ki két diplomát eddig? De azt gondolom, hogy különösen a mai nap fényében ez az ügy már régen nem erről szól. Ez a fajta szakmai vita, amit egyébként a Velencei Bizottság, az Európa Tanács szakértői testülete is állásfoglalásában leszögezett, miszerint maga a lex CEU megfelel a jogszabályoknak, de annak a bevezetési módja a külföldi egyetemeket Magyarországon hátrányosan sújtja, azt gondolom, mutatja azt, hogy milyen irányba fordult a harmadik kétharmados Orbán-rezsim, amely most az egyetemi világot és a kutatás szabadságát próbálja visszaszorítani és megszállni.

Ahogy Navracsics Tibor fideszes EU-biztos is nyilatkozta, a mai naptól, ha bármely magyar állampolgár Európában bemutatkozik, akkor az a kérdés várja, hogy milyen országból jöttél te, ahonnan egyetemeket üldöznek el. Jó-e ez így, tisztelt államtitkár úr?

A Jobbik mint nemzeti néppárt kiáll az olyan konzervatív és valóban polgári értékek mellett, mint az akadémiai szabadság és az egyetemek autonómiája. Ez ügyben a héten terjesztem az Európa Tanács kulturális, oktatási és médiabizottsága elé azt a jelentéstervezetet, amelynek a jelentéstevője én vagyok, amely pontosan erről a témáról szól: az akadémiai szabadságról és az egyetemek autonómiájáról. Érdekes kérdéseket kell majd hazám képviseletében és védelmében megválaszolnom. A magyar kormány nem nagyon segíti ezt a munkát, mint ahogy látjuk.

Mi nem ijedünk meg attól, ha valakinek más a véleménye, semmilyen formában nem támogatjuk a Soros György által képviselt nyitott társadalom ideáját, de egy igazi hazafi meg tudja győzni vitapartnereit arról, hogy mi a jó és mi a rossz. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Egyetemet elüldözni rossz. És mi jön helyette, tisztelt államtitkár úr? (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Emlékeztetem a képviselő urat is, hogy az azonnali kérdések kettő percben kell hogy megfogalmazódjanak. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Úgy látszik, a Jobbik számára a Rubicon átlépése az volt, amikor Simicska Lajost kezdték el védeni. Ehhez képest Soros György védése itt a parlamentben már csak egy következő lépés. Várjuk majd a harmadikat is. Tisztelt Képviselő Úr! Egy egyetem maga dönti el, hogy hol, hogyan működik, milyen képzéseket folytat. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Ne légy már ilyen cinikus!) A magyar kormány egyetlenegy dolgot tesz és tett: egyenlő feltételeket szab a működésre minden Magyarországon működő felsőoktatási intézménynek. (Közbeszólások a Jobbik padsoraiban.)

Egyenlő feltételek mellett működhetnek a magyarországi magyar egyetemek, és egyenlő feltételek mellett működhetnek a külföldi egyetemek Magyarországon. Több külföldi egyetem volt, amely meg akart felelni ezeknek az elvárásoknak, teljesítette azt, amit a felsőoktatási törvény előír. Ebből látható, hogy nem teljesíthetetlen feltételek vannak, hanem teljesíthető feltételek, hiszen itt a parlament is döntött már több kérdésben, amikor a törvényt betartani akaró külföldi felsőoktatási intézmények tovább folytatták magyarországi működésüket.

De vannak olyan intézmények vagy van olyan intézmény, úgy látszik, amely nem tudja vagy nem akarja betartani ezt, hanem a konfliktusban, a politikai botránykeltésben és a politikai blöffölésben érdekelt. Ez pedig, úgy látszik, a Soros-egyetem, amely nem hozott létre olyan valós képzést Amerikában, a honos országában, mint amit a törvény előír és mint amit az összes többi, külföldről érkező, Magyarországon képzést folytató egyetem betartott. Ő nem akarta valószínűleg betartani, mert politikai botrányt akart, ahogy politikai botrányt akar a Helsinki Bizottság is vagy a TASZ, vagy bármelyik más Soros-szervezet, amikor arról beszélünk, hogy a külföldi finanszírozásokat tegyék átláthatóvá.

Direkt nem teszik átláthatóvá, pontosan azért, hogy konfliktust szítsanak, és Magyarországot megpróbálják minél inkább nemzetközi téren ellehetetleníteni, hogy a fő céljukat, a bevándorlás támogatását el tudják érni Brüsszelben. Ennek a széles körű politikai játszmának a része az is, amit ön a Soros-egyetem kapcsán láthatott. Ha betartaná a törvényeket, tovább működhetne Magyarországon. (Az elnök a csengő többszöri megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ha nem tartja be, akkor természetesen a törvények rájuk is vonatkoznak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Brenner képviselő úrnak egypereces viszonválaszra van lehetősége.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Ahogy említettem a felszólalásom első felében, ezt a fajta szakmai vitát nagyon szívesen lefolytatnám, hogy mi számít valós „double degree”-nek, és hogyan, mit teljesített a CEU, amit itt államtitkár úr elmondott, hogy ezt nem teljesítette a magyar kormány megítélése szerint. Én arra a folyamatra utaltam, amit nem lehet ebből az összefüggő környezetből kiragadni, miszerint, még egyszer mondom, egész Európában a mai naptól minden magyar polgárt ezzel a hírrel fognak fogadni. Én azt elfogadom, hogy egyenlő eséllyel kell minden magyar egyetemnek és minden olyan egyetemnek, amely kettős diplomát kíván kiadni, működnie, de egy olyan országban, ahol már a konzervatív értelmiséget is egyenként vadásszák le, azt gondolom, hogy nagyon rossz üzenete van ennek a lépésnek. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége államtitkár úrnak is.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, hogy egy polgári kormányzásnak más működési alapfeltétele nem lehet, mint hogy mindenkivel szemben ugyanazokat a törvényi feltételeket támasztja. És bár Soros György Magyar Bálintnak írt levelében anno, amikor még Magyar Bálint oktatásért felelős miniszter volt, megköszönte a lex CEU elfogadását, tehát a Soros-egyetemnek lehettek más működési feltételei, egy polgári kormányzás alatt mindenkinek, minden magyar és külföldről idejövő egyetemnek ugyanazoknak a törvényi feltételeknek kell megfelelni. Senki kedvéért nem tehetünk kivételt; sem azért, mert nagyon gazdag, sem azért, mert nagyon liberális, sem azért, mert Amerikában él. Mindenki számára egyenlő törvényi feltételeket kívánunk szabni. Ebben, azt hiszem, vita nem lehet.

És mindemellett pedig igyekszünk a magyar felsőoktatásért sokat tenni. Ön is tudja: az elmúlt években a felsőoktatásban dolgozó oktatók 27 százalékos béremelést kaptak, a következő két évben pedig 40 százalékkal növeljük a hallgatói normatívát, ezáltal is erősítve a magyar felsőoktatást. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Nem abból vonnék le végzetes következtetéseket, hogy a több százezer hallgatóból 1700 hallgatóval és főként külföldi hallgatóval rendelkező Soros-egyetem most éppen be akarja tartani a magyar törvényeket vagy pedig nem. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   109-110   111-118   119-126      Ülésnap adatai