Készült: 2024.09.24.18:40:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2005.06.20.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Pap János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Emlékszik-e még arra, amire az egyik legnagyobb magyar vállalat dolgozói emlékeznek: “A köztársaság csak akkor lehet erős, ha polgárai bíznak a demokratikus intézményekben, biztonságban érzik magukat, és úgy érzik, az állam és hivatala van őértük, és nem fordítva.ö Vagy: “A cselekvő kormány aktív ott, ahol a különböző érdekeket képviselő csoportok között születő méltányos megállapodáshoz a gyengébbek oldalán szükséges beavatkozni.ö

Tudja-e azt, miniszter úr, hogy ennek a nagyvállalatnak a dolgozói nem bízhatnak a demokratikus intézményekben, de a cselekvő kormány beavatkozásában sem a gyengébbek oldalán. Ezért nem merik adni a nevüket, félnek a retorziótól a modern Magyar Köztársaság idején. Pedig csak azt szeretnék szóvá tenni, hogy egy, 15 éve érvényben lévő rendelet ellenére a munkáltató önkényesen áttért a 36 órás munkahétről a 40 órásra. Kérelmük alapján arra lehet következtetni, hogy ez a jogellenes magatartás, figyelembe véve az Országos Munkaügyi Főfelügyelőség 2003-ban kelt jogerős határozatát és bírságát, még ma is tart.

Retorziótól kell félniük, miközben ugyanabban a veszélyes üzemben dolgoznak, mint korábban, de ezt rendelet nem módosította, helyette egy ÁNTSZ által kiadott, veszélyes üzem megszüntetését hoznak fel indokul. Az önkényes átsorolással kevesebb járulékot kell fizetni a tb felé, a munkavállalóknak pedig, mondják, úgyis mindegy. Ha elolvasták Gyurcsány Ferencnek a hazafias kormányzás harmadik évében elhangzott megnyilatkozását, akkor nem félnének, vagy talán éppen azért. Mit is mondott? “A munkaügyi ellenőrzés egész rendszerének átalakításával azt kell elérni, hogy ne a papírokat vizsgálja a munkaügyi ellenőrzés, hanem a papírok mögött lévő valóságos folyamatot.ö Ebben az esetben vajon ez miért nem érvényesül?

De továbbmegy Gyurcsány úr: “Nem kell visszariadni a büntetőjogi fenyegetettségtől sem, hiszen az, aki elveszi a biztosítás lehetőségét, a jogszerzés lehetőségét az alkalmazottjától, aki közös költségvetésünkhöz, kasszánkhoz nem járul hozzá, mások versenypozícióját is rombolja, és rombolja Magyarország egészének hitelét, becsületét, tisztességét, és visszaél túlhatalmával.ö

Tisztelt Miniszter Úr! A modern Magyar Köztársaságban hogyan módosíthatja egy vállalat a heti munkarendet törvény, illetve rendelet ellenében önhatalmúlag, a dolgozói rovására? Van-e joga ma Magyarországon bármelyik cégvezetőnek arra, hogy annak ellenére foglalkoztassa munkavállalóit 40 órás munkarendben, hogy a jogszabályok heti 36 órás munkaidőt írnak elő? Mikor számíthat a kormányfő által említett büntetőjogi fenyegetettségre az a cégvezető, aki fittyet hányva a jogszabályra, valamint az Országos Munkaügyi Főfelügyelőség határozatára, tovább folytatja jogellenes tevékenységét? Ön szerint visszaél-e a túlhatalmával az a cégvezető, aki politikai kapcsolatait felhasználva megpróbálja annak a jogszabálynak a felülvizsgálatát kezdeményezni, amely számára nem megfelelő?

Köszönöm szépen, és várom válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai