Készült: 2024.04.27.19:31:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2021.06.08.), 57. felszólalás
Felszólaló Hadházy Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HADHÁZY SÁNDOR, a Gazdasági bizottság alelnöke, a határozati javaslat előterjesztője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés Gazdasági bizottsága a 2021. május 17-én tartott ülésén meghallgatta Holman Magdolna, az Állami Számvevőszék alelnökének tájékoztatóját, valamint megtárgyalta az Állami Számvevőszék 2020. évi szakmai tevékenységéről és az intézmény működéséről szóló B/15275. számú beszámolóját. A Gazdasági bizottság „Tájékoztató az Állami Számvevőszék 2020. évi szakmai tevékenységéről és beszámoló az intézmény működéséről az Országgyűlés részére” című beszámoló elfogadásáról H/16286. irományszámon nyújtott be határozati javaslatot az Országgyűlésnek, amelyet a bizottság 10 igen szavazattal, 4 nem szavazat ellenében fogadott el, és döntött a benyújtásról.

(13.40)

Tisztelt Ház! Mint ahogy elnök úr is kiemelte, kihívásokkal teli esztendő volt a tavalyi év mindannyiunk számára. Az Állami Számvevőszékre is új kihívások vártak a koronavírus-világjárvány miatt megváltozott környezetben. Megnyugtató volt hallani elnök úr felszólalását, amelyben arról tájékoztatta az Országgyűlést, hogy a Számvevőszék a megváltozott környezetben is maradéktalanul ellátta törvényben meghatározott feladatait.

A Számvevőszék törvényben meghatározott feladatkörében ellenőrzi a központi költségvetés végrehajtását, az államháztartás gazdálkodását, az államháztartásból származó források felhasználását és a nemzeti vagyon kezelését. Ezenfelül az Állami Számvevőszék stratégiájában vállalt küldetése, hogy szilárd szakmai alapon álló értékteremtő ellenőrzéseivel előmozdítsa a közpénzügyek átláthatóságát, rendezettségét, és járuljon hozzá a jól irányított államhoz, beleértve a felhasználás célszerűségét, törvényességét és az integritás követelményeinek való megfelelését egyaránt. Mindez arra világít rá, hogy az Állami Számvevőszék legfőbb alkotmányos küldetése, hogy támogassa az Alaptörvény közpénzügyi fejezetében lefektetett, iránytűként szolgáló elvárások  úgymint törvényesség, átláthatóság, célszerűség, eredményesség, a közélet tisztaságának elve  gyakorlati érvényesülését, fejlesztését a közpénzügyi rendszerben.

Az Állami Számvevőszék célja az, hogy az ellenőrzések mellett, valamint azoktól elválasztva széles körű oktatótevékenységével, elemzéseivel, tanulmányaival, véleményalkotásával és javaslataival átláthatóbbá és eredményesebbé tegye a közpénzek felhasználását, és hozzájáruljon a közszolgáltatásokat biztosító intézmények és rendszerek hatékony, a közjót szolgáló működéséhez.

Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy az a típusú elemző, tanácsadó tevékenység, amelyet az Állami Számvevőszék 2020-ban az ellenőrzöttek és a mi jogalkotási munkánk támogatása érdekében kifejtett, segítette az országot a gazdasági stabilitás megőrzésében a pandémia legnehezebb hónapjai során. Az elemzések szerepének előtérbe helyezésével az Állami Számvevőszék már nem csupán pénzügyi-gazdasági ellenőrző szerve, közpénzügyi garantőre az Országgyűlésnek, hanem  ahogy elnök úr is fogalmazott  egyfajta szakmai, elemző háttértámogatást is nyújt a jogalkotási munkánkhoz. Különösen hasznos, hogy a Számvevőszék szakértői kiemelten fókuszálnak a Covid-19-világjárvány gazdasági és társadalmi hatásainak bemutatására, illetve törekednek arra, hogy feltárják azokat a területeket, amelyek hozzájárulhatnak Magyarország gyors kilábalásához a világjárvány okozta válságból.

Az Állami Számvevőszék 2020-ban minden eddiginél nagyobb számú, több mint 1500 szervezetet ért el ellenőrzéseivel, emellett pedig a teljes önkormányzati rendszer iránymutatást kapott az integritási kontrollpontok megerősítéséhez. Meggyőződésem, hogy ezek az eredmények nem lettek volna elérhetők a digitalizációs fejlesztések nélkül. Minden állami intézmény számára példaként szolgálhat az a rugalmas reagálás, ahogyan az Állami Számvevőszék reflektált a pandémia nyomán megváltozott körülményekre. A teljes szervezeti és módszertani megújulás, majd a munkakörnyezet digitalizációja különösen felértékelődött a Covid-járvány nyomán kialakult új helyzetben, nem csupán azért, mert az ellenőrzöttek kisebb leterheltsége mellett több szervezetet értek el ellenőrzéseikkel, hanem azért is, mert a fejlesztések hatására sikerült lekövetniük a megváltozott munkakörnyezeti igényeket. Úgy gondolom, minden állami intézménynek hasonlóan kellene reagálnia, hogy a kor kihívásainak és a váratlan helyzetek által támasztott elvárásainak képesek legyenek megfelelni, miközben szakmai eredményeik íve is töretlen marad.

Tisztelt Országgyűlés! Az elemzések, tanulmányok, tájékoztató anyagok és felvetések, amelyekről elnök úr beszámolt, úgy gondolom, valóban megalapozzák, hogy az ellenőrzöttek az Állami Számvevőszékre ne csupán ellenőrként, hanem a törvényes működést támogató partnerként tekintsenek. Ez a jelenlegi helyzetben különösen fontos. Várakozással tekintek az elé, hogy az önkormányzatoknál alkalmazott, tanácsadással összekapcsolt, rendszerszintű monitoringértékelést, amelyet egyfajta pilotprogramként definiált, a közeli jövőben más területen, más ágazatban is alkalmazza a Számvevőszék, hiszen az eredményekből világosan kitűnik, hogy az ellenőrzések és a támogatás átfogó rendszere valóban minden korábbinál nagyobb hatást gyakorolt az önkormányzati rendszer működésére és gazdálkodására.

Fontos, a számvevőszéki munka társadalmi megítélését meghatározó üzenet, hogy a szervezet célja nem az elmarasztalás, hanem a fejlődés elősegítése, amelyet elnök úr szintén kiemelt expozéjában. A Számvevőszék támogató eszköztárához pedig nem csupán az elemzések, tanulmányok, felvetések tartoznak, hanem a tájékoztatóban is kiemelt, folyamatosan fejlesztett és aktualizált öntesztrendszer, illetve a rendszeresen megszervezett vezetőképzések is. Ilyen például a most indult online képzési program az önkormányzati hivatalok élén dolgozó jegyzők számára. Az öntesztek kitöltése pedig a potenciális ellenőrzöttek még ennél is szélesebb rétege számára ad lehetőséget, hogy saját hatáskörben javítsák, fejlesszék működésük szabályszerűségét.

A beszámolóban olvasható ellenőrzési fókuszterületek közül kiemelném a pártok és kampánypénzek ellenőrzését, amelyben az Állami Számvevőszék kiemelkedő előrelépést ért el az elmúlt évek folyamán. A közelgő országgyűlési választás okán különös aktualitása és jelentősége van annak, hogy a törvényi előírásokon túlmenően megkezdték 180 olyan bejegyzett párt ellenőrzését is, amelyek nem kapnak rendszeres költségvetési támogatást. Mivel ezek a pártok is állíthatnak jelölteket, listákat, alapvető elvárás, hogy mire a jövő évi választást megelőző jelöltállítás időszaka elérkezik, minden Magyarországon bejegyzett pártról tudni lehessen majd, teljesítie azokat az alapvető feltételeket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy közpénzt kaphassanak. Ezzel az Állami Számvevőszék fontos garanciákat és transzparenciát biztosít minden adófizető állampolgár számára.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 2020. év működéséről szóló beszámolót áttekintve egyértelműen megállapítható, hogy az Állami Számvevőszék továbbra is megfelelően látja el feladatát, támogatja és segíti az Országgyűlés munkáját, és olyan kiadványokat készít, valamint konferenciákat szervez, amelyek támogatják a jó állam működésének megerősítését. Az Állami Számvevőszék 2020. évről szóló tájékoztatóját olvasva és elnök úr expozéját meghallgatva úgy vélem, egyértelműen kijelenthető, az a cél, hogy az Állami Számvevőszék működési folyamatait áthassa a közpénzfelhasználók gyakorlatának fejlesztését célzó valódi tanácsadó szemlélet, megvalósult.

A tavalyi év talán legnagyobb eredménye, hogy ennyi elemzéssel, önteszttel, képzéssel és tudásmegosztással járultak hozzá az ellenőrzöttek szabályszerű, minél hatékonyabb, gazdaságosabb és eredményesebb működéséhez. Ez irányú törekvéseiket megköszönve javaslom a tisztelt Háznak az Állami Számvevőszék tájékoztatójának és beszámolójának elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai