Készült: 2024.04.27.18:43:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2020.10.20.), 58. felszólalás
Felszólaló Hadházy Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:25


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HADHÁZY SÁNDOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Izer Norbert államtitkár úr rendkívül részletesen, tulajdonképpen a módosító javaslat minden egyes elemére vonatkozóan tájékoztatta a tisztelt Házat arról, hogy a törvényjavaslat mit tartalmaz. Ez a törvényjavaslat a T/13258. számot viseli, és két fő csoportra bontható a javaslat: az egyik az európai uniós jogharmonizációval kapcsolatos csomag, a másik pedig a hazai törvényt módosító csomag. Vezérszónoki felszólásomban szeretnék rávilágítani a törvényjavaslat néhány olyan részére, amelyek az indítvány legfontosabb alappilléreit képezik.Tisztelt Ház! A törvényjavaslat módosításokat tartalmaz többek között az általános forgalmi adóval, a jövedéki adóval, a társasági adóval és a személyi jövedelemadóval kapcsolatban is, illetve magában foglal szakpolitikai módosításokat. A társasági adóval kapcsolatban az Európai Unió feketelistáján szereplő országokkal szemben ellenintézkedés kerül bevezetésre 2021. január 1-jei hatállyal annak érdekében, hogy a szabály a lehető legkisebb adminisztrációt jelentse a magyarországi vállalatok számára. Az ellenőrzött külföldi társaságokra vonatkozó rendelkezések szigorodnak kisebb mértékben.

(12.30)

A módosítás szerint abban az esetben, ha a feketelistán szereplő államban lévő vállalkozás kapcsán merül fel az ellenőrzött külföldi társaságként való minősítés, akkor nem lehet alkalmazni az összegszerű kivitelekre vonatkozó rendelkezéseket. Ezzel eleget teszünk az uniós előírásoknak, de nem okozunk szükségtelen többletkötelezettséget a magyar vállalkozásoknak.

Az általános forgalmi adóban a legnagyobb horderejű jogharmonizációs változás az e-kereskedelmi csomag átültetése, amely összességében jelentős változásokat eredményez, ugyanakkor Magyarország számára az új szabályok kedvezőek, azoktól a magyar vállalkozások versenyképességének növekedését és az adóbevételek növekedését várjuk. A módosítások 2021. július 1-jétől alkalmazhatók.

Tisztelt Országgyűlés! Fontos megemlítenem, hogy az áfabevallás terén a tervek szerint 2021 második felétől az adóhatóság készítené el a hozzá beérkező online pénztárgép- és számlaadatok birtokában a vállalkozások számára az áfabevallás tervezetét  eáfa , tovább csökkentve ezáltal a vállalkozások adminisztratív terheit. Az e-áfa a kisvállalkozások számára érdemi, érezhető segítséget fog jelenteni, ösztönzi az informatikai fejlesztéseket és az automatizálást. A tervezet tartalmazza azokat a módosításokat, amelyek szükségesek az e-áfa megvalósításához. A számlaadat-szolgáltatásra vonatkozó új szabályok 2021. január 1-je helyett 2021 első munkanapján lépnek hatályba.

A törvényjavaslat egyik fontos alappillére a járványügyi szűrővizsgálatok személyijövedelemadó-mentessége. A kialakult járványhelyzetre tekintettel a javaslat személyijövedelemadó-mentes bevételként nevesíti azt az esetet is, amikor a kifizető bármilyen formában járványügyi szűrővizsgálatot biztosít a magánszemély számára. A javaslat a vizsgálat elvégzésének időpontjától függetlenül rögzíti az adómentességet, tehát akkor sem kell adóköteles jövedelmet megállapítani, ha az új típusú koronavírus-járvány első hullámának időszakában végeztek a kifizető finanszírozása mellett szűrővizsgálatot a magánszemélyek körében. A munkáltatók által a munkavállalóknak fizetett teszt jelenleg is adómentes.

A törvényjavaslatban láthatjuk, hogy egységesítésre kerül a rekreációs keretösszeg a béren kívüli juttatások esetében. A hatályos személyijövedelemadó-szabályok szerint a költségvetési szervek legfeljebb nettó 200 ezer forint összegig biztosíthatnak munkavállalóiknak kedvezményes adózási feltételek mellett béren kívüli juttatást, míg más munkáltatók nettó 450 ezer forint összeg erejéig. A javaslat megszünteti a költségvetési szervek és az egyéb munkáltatók által biztosított béren kívüli juttatás adókötelezettségével összefüggésben meghatározott úgynevezett rekreációs keretösszegek közötti különbséget. 2021. január 1-jétől minden munkáltató esetében egységesen a nettó 450 ezer forint feletti összegben adott juttatás keretösszeg feletti része minősül egyes meghatározott juttatásnak.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindösszesen néhány elemét emeltem ki a törvényjavaslatnak, amelyek fontos és előremutató rendelkezéseket tartalmaznak.

Az előttünk fekvő törvényjavaslatot a Fidesz-frakció támogatni fogja, hiszen a javaslat a magyar emberek érdekét szolgálja, ezért kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai