Készült: 2024.04.28.20:14:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2020.06.09.), 198. felszólalás
Felszólaló Hadházy Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HADHÁZY SÁNDOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Elöljáróban szeretném megköszönni Kósa Lajosnak a nagyon részletes, mindenre kiterjedő és útmutató előterjesztés ismertetését. Azt gondolom, hogy okulhattunk a Bérgarancia Alapról szóló törvény tárgyalásából, itt most nagyon pontosan, világosan megfogalmazásra került, hogy miről szól az előterjesztett törvény. Ahogy képviselőtársunktól az expozéban már hallhattuk, az előttünk fekvő T/10864. számú iromány, a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. számú törvény módosításáról szóló törvényjavaslat célja, hogy egyértelmű helyzetet teremtsen a víziközmű-szolgáltatás területén az ellátásért felelősök és a felhasználók számára. Felszólalásomban szeretném röviden összefoglalni a javaslat legfontosabb elemeit és rávilágítani a javaslat lényegére. Tisztelt Ház! Magyarországon a víziközmű-ellátás, a víziközmű-szolgáltatás, úgymint vízellátás, csatornázás kérdései hazánk Európai Unióhoz történt csatlakozásával összefüggésben az elmúlt években fokozottan előtérbe kerültek. A víziközmű-ellátás, -szolgáltatás aktuális és jövőbeni feladatai közül a legjelentősebbek között említhető az üzemelő és távlati vízbázisok biztonságba helyezése, valamint a szennyvízelvezetés, szennyvíztisztítás folyamatos fejlesztése. Az ország különleges, az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait is figyelembe vevő, feltétlenül megőrzendő adottsága, hogy közüzemi ivóvízellátása meghatározó módon felszín alatti vízkészletekre telepített vízbázison alapul. Ez az adottság egyúttal kiemelt feladatokat is jelent, hiszen az említett vízbázisok jelentős része sérülékeny földtani környezetben található. Fontos megjegyeznünk, hogy hazánk minden települése rendelkezik közüzemi vízművel, a településeken belül a vízellátó hálózat közel teljeskörűen kiépített.

Tisztelt Országgyűlés! A víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény meghatározza a vízi közmű fogalmát mint a szolgáltatási tevékenységnek az infrastrukturális eszközét.

(18.50)

A meghatározás alá tartozó vízi közművek a törvény szerint kizárólag az állam vagy települési önkormányzat tulajdonában állhatnak, mely az ellátás biztonságát hivatott garantálni. A gyakorlati tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy számos olyan, a szennyvíz elvezetését, gyűjtését, ivóvízzel való ellátását szolgáló, a víziközmű-rendszerbe bekapcsolt vízi létesítmény van nem állami vagy önkormányzati tulajdonban, amelyik funkcióját tekintve egyértelműen azt a szerepet tölti be, amely a vízi közművek vonatkozásában a törvényi definícióból kiolvasható, és amelynek nyomvonala nagyobbrészt állami vagy önkormányzati tulajdonú ingatlanon húzódik.

A javaslat értelmében, amennyiben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal valamely nem állami vagy önkormányzati tulajdonú vízi létesítményt vízi közműnek minősít, megnyílik az ellátásért felelősnek joga és kötelezettsége, hogy a víziközmű-szolgáltatás infrastrukturális feltételeinek megteremtése körében a nem állami vagy önkormányzati tulajdonban álló vízi közmű tulajdonjogát megszerezze. A tulajdonjog megszerzése a polgári jog általános szabályai vagy a jelen módosításban foglalt vízi közmű tulajdonjogának közcélú megváltozása szabályai szerint történhet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat véleményem szerint előremutató, hiszen rendezésre kerül a törvényjavaslattal az említett vízi létesítmények helyzete. A Fidesz-frakció támogatja, kérem, önök is támogassák. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai