Készült: 2024.09.23.12:03:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2019.03.19.), 44. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:30


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Asszony! Az egyértelmű, hogy mindig üdvözlendő, amikor a családok támogatásával kapcsolatban bármilyen pozitív intézkedés történik. Éppen ezért szeretném a vitában előrebocsátani, hogy az LMP frakciója támogatni fogja a benyújtott javaslatokat. Viszont azt szeretném kiemelni, hogy egy rendkívül fontos témáról beszélünk. A családok jövőjével kapcsolatos intézkedések ténylegesen generációk jövőjét határozhatják meg és nagyon fontos gazdaságpolitikai relevanciával is bírhatnak. Éppen ezért számomra az például egy kérdés, hogy államtitkár asszony itt négy pontot vázolt, és lényegében ezt látjuk a javaslatcsomagban is, holott egyébként hét pontról beszéltek. Tehát kérdés, hogy ez miért nem kerül egyben benyújtásra, illetve pontosan a javaslat fontosságára való tekintettel furcsálljuk, hogy lényegében végrehajtási rendeletekben szabályoznak olyan dolgokat, amelyeket egyébként adott esetben még törvényben is érdemes lenne deklarálni. Ez azért érdekes, mert nagyon sokszor egy fordított gyakorlatot látunk a kormányzattól: sok mindent szabályoznak törvényben, amit nem kellene, most meg előfordulhat, hogy amit kellene, az nem kerül be a törvényjavaslatba. Tehát úgy érezzük, hogy kicsit kapkodtak ezzel a dologgal. Pontosan ezért nagyobb körültekintésre lenne szükség, hiszen ténylegesen fontos dologról beszélünk, hiszen a magyar családok jövőjéről van szó.

Az is egyértelmű, hogy demográfiai növekedésre is feltétlenül szüksége van országunknak. Az is tény, hogy az aktuális kormányzat mindenkori feladata az, hogy kellően előremozdítsa a népesedési folyamatokat, és hogy biztonságot adjon érdemben a családoknak. Éppen ezért olyan intézkedésekre van szükség, amelyek tényleg ezeket a célokat helyezik a középpontba, és az egy nagyon fontos elem, hogy ne a propagandára reflektáljanak ezek a javaslatok, hanem ténylegesen a magyar családok mindennapi élethelyzetére adjanak válaszokat, és a kitűzött terveket ezek alapján valósítsák meg, tehát lényegében a valóságra szükséges reflektálni.

Nagyon fontos az, hogy a családot alapító, illetve családban élő emberek érezzék, egy tartósan támogató és hosszú távon kiszámítható jövőképet kapnak. Itt is a fenntarthatóság, a perspektíva, a kiszámíthatóság érdemben határozza meg, hogy egy országban milyenek a demográfiai folyamatok. Éppen ezért fontos, hogy olyan csomagok lássanak napvilágot, amelyek kellően kidolgozottak, és tényleg nem menet közben ad hoc módosításokat tartalmaznak, bizonytalanságban tartva a családokat, hanem ténylegesen egy kiszámítható perspektívát.

Fontos azt látni, hogy milyen környezetben valósul meg ez a csomag, amit a Ház elé hoztak, és amiről ismét szeretném elmondani, hogy alapvetően üdvözlendő. Az is tény viszont, hogy sokan kimaradnak ezekből az intézkedésekből. Éppen ezért az LMP is benyújtja a saját javaslatcsomagját, amely kifejezetten arra reflektál, hogy melyek azok a társadalmi csoportok, melyek azok a mindennapos problémák a magyar családok életében, amelyek feltétlenül sürgős intézkedéseket kívánnak, és szeretném kérni, hogy támogassák majd ezeket a javaslatokat.

Egyértelmű, hogy valódi védelemre van szüksége a magyar családoknak és emellett minőségi egészségügyre, hiszen az alapvető feltétele a biztonságnak, megfelelő színvonalú oktatásra és szociális hálóra, amire biztosan alapozhatják a jövőjüket. Azt világosan látjuk, hogy az önök kormánya egy nagyon is tudatos társadalompolitikát folytat. Ez is egy lehetőség. Mi ezzel alapvetően, komplexen nem értünk egyet. Annak örülünk, amikor ilyen jellegű pozitív javaslatokat letesznek az asztalra, amiket most megismerhettünk, bár, mondom, egy kicsit részletesebben kellett volna kifejteni minden javaslatot. Mi egy sokkal komplexebb gazdaságpolitikában és társadalompolitikában gondolkodunk, amely jóval igazságosabb, és a társadalom sokkal több csoportjának kínál fenntartható lehetőséget és hosszú távú megoldási javaslatokat.

Tehát alapvetően itt két nagyon különböző vízióról van szó, nagyon különböző gazdaság- és társadalompolitikáról. Az LMP az ökopolitikai megoldásokat képviseli ebben az ügyben. Az viszont, azt gondolom, egy hiba, hogy az elmúlt kilenc évben önöknek lehetőségük lett volna arra, hogy nekilássanak az érdemi, nagy ellátórendszerek átalakításához, reformjához, mert erre égető szükség lett volna. Ezek az intézkedések elmaradtak, és azt gondolom, ez hatalmas hiba. Itt érdemi átalakításokra lenne szükség, és ezekkel az átalakításokkal lenne biztosítható egy ténylegesen fenntartható családtámogatási rendszer.

Éppen ezért a javaslatunkban benne foglaltatik majd  amihez kérjük egyébként az önök támogatását, pontosan a téma fontosságára tekintettel, ahogy államtitkár asszony is ezt helyesen elmondta , hogy a családorvosi és gyermekorvosi hálózatot át kell alakítani, hiszen elképesztő szakemberhiány van most ezen a területen is. Jelenleg több mint 350 a betöltetlen felnőtt- és gyermekorvosi praxisok száma országszerte, tehát ennyi körzetben nincs  maximum helyettesítéssel  megoldva az alap orvosi ellátás. Azt gondolom, nem lehet köztünk abban vita, hogy a gyermekvállalás, a családalapítás szempontjából létkérdés az, hogy megfelelő egészségügyi ellátásban tudjanak részesülni a gyermekek is és természetesen a szülők is. A vidéki, de a fővárosi kórházak is egyértelműen szakemberhiánytól szenvednek, erről is szót kell ejteni, és vidéken is nagyon sok osztály bezár szakemberhiány miatt. Éppen ezért sok olyan család van, akiknek akár órákat kell utazni azért, hogy megkapják a szükséges egészségügyi ellátást.

Arról is szót kell ejtenünk, hogy lényegében mára egy gondoskodási válság alakult ki, és annak nagyon örültünk, hogy mind a civilek, mind pedig a képviselők és a társadalom nyomására történtek előrelépések például az otthonápolási díjjal kapcsolatban, de az is tény, hogy még mindig nem fenntartható az a megoldás, amit önök vázoltak, még mindig nagyon sokan kimaradnak ebből a támogatásból. Éppen ezért az otthonápolókat érdemben meg kellene becsülni, az intézményeket megfelelő minőségre kell fejleszteni, a szükséges férőhelyeket biztosítani és a hozzátartozókról igenis le kell venni a terhet. Számos ponton beadtuk a javaslatunkat az otthonápolási díj emelésével kapcsolatban és a pontozási rendszer átalakításáról. Kérjük, hogy ezeket a javaslatokat ne csak megfontolják, de támogassák is.

A konkrét csomaggal, például a gépjárművásárlással kapcsolatban meglehetősen furcsa az, hogy százalékos arányban határozzák meg az autóvásárlási támogatást. Sokkal fenntarthatóbb és igazságosabb lenne, többeket tudnának kedvezményezni akkor, ha egy fix összegben állapítanák meg ezt a támogatást, illetve akár egy maximum kétéves használt gépjárművet is lehetne vásárolni. Így már akkor a valóságra reflektálna az a javaslat, amelyet benyújtottak.

(13.10)

Emellett a mai fiataloknak hatalmas probléma az, hogy hogyan juthatnak lakáshoz, és ennek egy része az, hogy bérlakásprogramra van szükség, amely egyrészt szociálisbérlakásprogram-elemeket is tartalmaz, és az albérletáraknak a kordában tartását: mind a főbérlőknek, mind az albérlőknek a megfelelő jogbiztonság biztosítását tartalmaznia kell. Ám legalább ennyire fontos elem egy érdemi béremelés végrehajtása, amely egyrészt vonatkozik a piaci bérekre, tehát a multinacionális cégek kedvezményezése és a túlóra kiterjesztése helyett érdemi béremelésre van szükség, illetve a közszférában dolgozók esetében számtalanszor elmondtuk, hogy a köztisztviselői illetményalapot 38 650 forintról 60 ezer forintra szükséges emelni. Ez is több százezer család jövőjét határozza meg.

Itt szeretnék szót ejteni az egyszülős családokról. Őket a kormány érdemben nem kedvezményezi. Létrehozásra került egy egyszülős központ, de azon túl, hogy ott valamennyi jogi tanácsadáshoz juthatnak esetleg az érintettek, vagy egymással talán könnyebben kommunikálhatnak, érdemi előrelépés nem történt. Arra van szükség, hogy a családi pótlékot, amely tíz éve nem emelkedett, 45 százalékkal, azaz 20 ezer forintra emeljék meg az egyszülős családok esetében, emellett pedig a nem egyszülős családok esetében is egy 30 százalékos emelést javasolunk. Szükséges továbbá a családi adókedvezmény igénybevételének a biztosítása az egyszülős családokra is, hiszen ők jóval kisebb jövedelemmel rendelkeznek, és nem tudják úgy kihasználni ezt az adókedvezményt, mint mások, illetve, hogy részesüljenek az összes nagycsaládos támogatásban.

Most, jelen pillanatban Magyarországon 1,3 millió embert érint ez a kérdés. Ők élnek egyszülős családban, több mint 500 ezer gyermekről beszélünk, és azt gondolom, hogy ezt az élethelyzetet senki nem jókedvében választja. Ráadásul óriási szegénységi kockázat fenyegeti az egyszülős családokat, és nagyon sokszor beszélünk az egyedül álló édesanyákról, de itt meg kell említsük azt is, hogy sok édesapa is egyedül neveli a gyermekét. 70 ezer család érintett ilyenformán. Tehát szükséges akár a tartásdíjak megállapításának a rendszerét újragondolni, illetve egyébként akár az igazságügyi eljárások tekintetében is, akár a gyermekelhelyezésekkel kapcsolatban is sokszor segítségre és iránymutatásra lenne szükségük.

Egy dolgot engedjenek meg még, hogy kiemeljek: ez pedig a lombikprogram, ahol igen, adott a kormányzat valamivel több pénzt erre, közel 5 milliárd forinttal, de egyáltalán nem foglalkoztak a mentálhigiénés felkészítéssel és segítségnyújtással, a családterápiával; és ami rendkívül fontos lenne még, az pedig a szűrővizsgálatok megerősítése. Tehát mi mindezt a javaslatot be fogjuk nyújtani a Ház elé, mi támogatni fogjuk azt, amit önök idehoztak, hiszen a magyar családokról van szó, viszont sokan kimaradtak ebből a támogatási csomagból és abból, hogy érdemi perspektívát kínáljanak számukra. Mi ezt meg fogjuk tenni, és ehhez kérjük majd az önök támogatását.




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai