Készült: 2024.09.19.18:23:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2005.06.01.), 88. felszólalás
Felszólaló Szabados Ákos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:06


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABADOS ÁKOS (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt három évben a szociális ellátások területén számos lépést tettünk. A három év alatt több mint 8000 milliárd forinttal költött többet az állam a közszolgáltatásokra, jóléti és gazdasági feladataira. Eddigi lépéseinkkel azokon is segíteni kívántunk, akik a 2002 előtti években nem kaptak elegendő figyelmet. Megpróbáltunk a leginkább veszélyeztetett csoportokra összpontosítani, így bővítettük az ingyenes, illetve kedvezményes étkeztetésben, valamint ingyenes tankönyvellátásban részesülő gyermekek körét. Míg 2002-ben 3,5 milliárd, addig már 2003-ban 7,5 milliárd forintot fordítottunk ezekre a feladatokra. Ez legalább 500 ezer gyermeket érintett.

Természetesen tudjuk, hogy egy összetartó társadalomban nem csak egy rétegre kell gondolnunk, éppen ezért is tettünk annyi lépést a családi pótlék emeléséért, melyet minden gyermeket nevelő család megkaphat. Összességében a 2001. évhez képest 43 százalékkal emelkedett a családi pótlék összege, ami 61 milliárd forint többletjuttatást jelent a gyermekes családok részére. A gyermeket vállaló családok kiemelt támogatására emeltük meg közel 50 százalékkal az anyasági támogatást.

A jogszabályalkotás során igyekeztünk mindvégig előbbre helyezni a szegénységben élő emberek, családok támogatására irányuló javaslatokat.

 

(12.50)

Figyelembe vettük, hogy a családok jelentős részének mekkora terhei halmozódtak fel az évek során, ezért indítottuk el az adósságkezelési szolgáltatást, mely idén áprilistól kezdve még magasabb szinten képes támogatást nyújtani az eladósodott családoknak. Azok érdekében, akik 1989 előtti hiteleikből adódóan kerültek adósságcsapdába, 1100 millió forintos hitelkonszolidációs programot indítottunk el. De hogy megelőzzük a problémát, ennek érdekében 2004-ben bevezetésre került a normatív lakásfenntartási támogatás, melyre mindenki jogosult, aki az adott feltételeknek megfelel. A növekvő lakásrezsi-kiadások miatt 2005. január 1-jétől úgy módosultak az ellátás feltételei, hogy szélesebb körben és nagyobb összegben kaphassanak támogatást.

Itt kell megemlíteni, hogy a Fészekrakó-programmal olyan lakáspolitikát indítottunk el, mellyel a korábbinál szélesebb rétegekre kiterjedő támogatást tudtunk biztosítani. Azok, akik számára a lakbér terhei nehezen elviselhetőek, lakbértámogatást kaphatnak. Azoknak a fiataloknak, akiknek első lakásuk megszerzése gondot okoz, adhat segítséget az otthonteremtési támogatás. Ahogyan azt a szociális tárca államtitkára mondta a legutóbbi vitanapon, a lakásvásárlás megkönnyítése és az elérhető árú bérlakáspiac kialakulása a foglalkoztatás növeléséhez szükséges mobilitásnak is elengedhetetlen feltétele. Tudjuk tehát, hogy ezzel összefüggő probléma a munkahely kérdése is. Ezért adtunk kedvezményeket azoknak a munkaadóknak, akik korábban tartósan munkanélkülieket, pályakezdőket, illetve a gyesről, gyedről, ápolási díjról újra munkába állókat támogatták, illetve támogatják.

A munkavállalás megkönnyítéséhez a gyermekek napközbeni ellátására is többet szánunk, hiszen megemeltük a családi napközik és bölcsődék normatíváját is a legutóbbi költségvetés során. Sok intézkedést hoztunk azok számára is, akik már nyugdíjba vonultak. Bevezettük a 13. havi nyugdíjat, megemeltük az özvegyi nyugdíjakat. Három év alatt 1700 milliárd forinttal jutott több erre a feladatra.

Mindezek mellett kiemelten foglalkoztunk a cigányság helyzetével, hiszen több olyan program is elindult, ami közvetlenül vagy közvetve kíván segíteni helyzetükön. Az egyik ilyen a társadalmi összetartozásért nevű program, mellyel az előítéletek csökkentése a cél, valamint elindult a telepfelszámolási program is. 2004-ben elfogadta a parlament a szociális törvény módosítását. Ezt a folyamatot a száz lépés programja még inkább fokozza, igazságosabbá és hatékonyabbá kívánjuk tenni a szociális ellátórendszert.

A kormány a lassú korrekciók helyett most határozott lépésekre szánta el magát, amelyek, ha nem is tudnak orvosolni minden gondot, de alapvetően változtatják meg a családtámogatás mai rendszerét, átláthatóbb és igazságosabb támogatást nyújtanak a gyermeket nevelő családoknak. Nyolc lépésben kialakítjuk az új családtámogatási rendszert, így létrehozzuk a mindenkinek egyformán járó, azaz alanyi jogú családi pótlék rendszerét, mely során közel kétszeresére emeljük a családi pótlék összegét. Emelt összegű családi pótlékot kapnak a gyermekeiket egyedül nevelő szülők, a rendszeres gyermekvédelmi támogatás beépül az új, egységes családtámogatásba. A szociális segélyezési rendszer átalakításával szolgáljuk leginkább a rászorultak felzárkóztatását. A gyermek egyéves korától az édesanya a gyes teljes összegének megtartása mellett is teljes munkaidős állást vállalhat. A teljes munkaidőben munkát vállaló édesanyák jövedelmének adóztatása során a gyest a mai szabályoknak megfelelően adóterhet nem viselő járandóságként kell majd figyelembe venni.

Mi három év alatt a szociálpolitika területén is egy olyan társadalom irányába tettünk lépéseket, amely nem szorít ki embereket a támogatásokból csak azért, mert nem jutnak munkához, amely elismeri azt, hogy minden gyermek egyformán fontos, amelyben az előítéletek csökkentése közös ügyünk.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai