Készült: 2024.09.26.22:11:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2019.03.19.), 80. felszólalás
Felszólaló Dr. Vinnai Győző (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:52


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VINNAI GYŐZŐ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt a felszólalásomhoz hozzákezdenék, nem akarom tovább dicsérni Z. Kárpát Dánielt, nehogy kizárják a frakcióból (Z. Kárpát Dániel: Ne rúgassanak már ki!), de én is látom a konstruktív vitát, és ez már egy jó pálya véleményem szerint, ha arról beszélgetünk, hogy mit lehetne még hozzátenni ehhez a családvédelmi akciótervhez, mit lehetne még támogatásban megfogalmazni. A család a legtartósabb kötelék a történelemben, valódi érték, a társadalom alapja, hazánk jövőjének záloga. A családok megerősítése, támogatása, a vágyott gyerekek megszületése előtti akadályok lebontása, a fiatalok életkezdésének támogatása, a nagycsaládosok erőfeszítéseinek elismerése, a családbarát szemlélet megerősítése közös felelősségünk.

Kedves képviselőtársaim, hadd utaljak egy közel száz évvel ezelőtti mondásra! Az első világháború után is nehéz helyzetben voltunk, Trianon után vagyunk, és akkor volt egy ilyen mondás, hogy „egyet az anyának, egyet az apának, egyet a hazának”. Ez volt akkor a háromgyerekes családmodell kiindulópontja, mert nagyon nehéz gazdasági, társadalmi helyzetben volt Magyarország, talpra kellett állni. Azt gondolom, ha a demográfiát nézzük, akkor a második világháború után is először a ’70-es évek végén, a ’80-as évek elején Fekete Gyula írásai hívták fel a figyelmet erre. Éppen erről képviselőtársammal, Lezsák Sándorral beszélgettünk, tőle kaptam meg kis gyűjteményes formában ezeket az írásokat. Ajánlom minden, nem csak ellenzéki, kormánypárti képviselőtársamnak is, hogy milyen felelősséggel írt erről a demográfiai problémáról Fekete Gyula. Nem akarom azt mondani, de hogy mondjam: érdemes elolvasni.

És akkor itt vagyok a hozzászólásom lényegénél, hogy mentalitásban, ahogy államtitkár asszony is mondta, a magyar fiatalok családközpontúak: életre szóló döntéseket hoznak, amikor elkezdik az életüket, megházasodnak vagy férjhez mennek a hölgyek, akkor hoznak egy döntést. Nekünk vagy a kormánynak és a kormánypárti képviselőknek a legfontosabb az, hogy elősegítsük ezt a döntést, elősegítsük a pozitív döntést, és a vágyott gyerekek megszülessenek. Minden felmérés azt mutatja, hogy szeretnének két gyereket vagy urambocsá, akár több, három-négy gyereket is, de valahogy nem születnek meg ezek a gyerekek; sok összetevője van ennek. Tehát szerintem a kormány teszi a dolgát, és elősegíti azt, hogy ezek a gyermekek megszülethessenek.

Sok vita volt a termékenységi rátáról vagy mutatóról, de senki nem mondta még, hogy az uniós átlag mennyi, és mi honnan jöttünk fel. 2011-ben 1,23 volt, és most 1,5 körül vagyunk, ahogy államtitkár asszony is elmondta, de azt még senki nem mondta, hogy körülbelül ennyi, 1,58 az uniós átlag. Tehát vannak az Unióban, akik persze jobban teljesítenek, Magyarország is már jobban teljesít, és vannak, akik kevésbé jól teljesítenek.

Tehát mire jó ez a családpolitika? Mire jó a kiszámítható és következetes, állandóan bővülő családpolitika, konkrétan ez a családvédelmi akcióterv? Arra jó, hogy elősegítse azt a döntést, hogy a magyar fiatalok, a magyar fiatal családok, házasok jó döntést hozzanak, életre szóló döntést hozzanak: biztosítva legyen a lakhatásuk, ha dolgoznak, akkor családi adókedvezményük legyen; ez is állandóan bővül, tehát otthonteremtés után családi adókedvezmény. A munkavállalás elősegítése, a nők esetében a gyed extra például ezt jelenti, és Európában, de talán a világon is követendő példa, hogy a főállású anyaság bevezetésére is kísérletet teszünk, vagy ha valaki négy gyermeket nevel, az a hölgy szja-mentességet kap élete végéig.

(15.10)

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy két területről szóljak csak röviden, mert már annyi mindenről volt szó. Az egyik a nagycsaládosok számára a kedvezményes autóvásárlási program. Miért fontos ez? Hiszen, ahol sok gyerek van és a sok gyerek ott van körülöttünk, az az öröm forrása, de akkor nehezebb a mozgás, a mobilitás. Ezért fontos, hogy legyen olyan személygépkocsijuk, autójuk a nagycsaládosoknak, hogy mindannyian el tudjanak menni, akár együtt közös programra, és ezért a három- vagy többgyermekes nagycsaládosok számára igénybe vehető az a támogatás, amiről ma már volt szó. 2,5 millió forintot lehet igénybe venni, de legfeljebb az autó bruttó vételárának felét, mert azért van olyan olcsóbb autó, amely esetleg ennek nem felel meg. De ha valaki drágábbat akar venni, akkor megteheti, mert felső határ nincs.

Az igénylés menete pedig nagyon egyszerű. Nem kell kifizetni ezt a 2,5 millió forintot, hiszen az Államkincstár ügyfélszolgálatainál vagy a kormányablakoknál benyújtott kérelemmel történik, és a jogosultsági feltételek megállapítása után az Államkincstár kiállítja a támogatást megállapító határozatot, így csak a fennmaradó összeget kell a nagycsaládosoknak kifizetniük. És  talán még erről nem volt szó  jogosítvány azért szükséges hozzá. De ha az igénylőnek nincs jogosítványa, de a házastársának van, akkor is benyújthatják az igényt. Ez nagyon fontos. Eladni három éven belül nem lehet, tehát nem idegeníthető el. Új autó, ha nem mondtam volna, és igényelhetik egyszülős családok is ezt a hétszemélyes autót.

Tisztelt Képviselőtársaim! Röviden még egy dologról beszélnék, amit a saját választókerületemben  vidéki választókerületről van szó, Északkelet-Magyarországról  érzékelek. Nagyon jó volt az óvodafejlesztési program. Nagyon jó volt, hogy ’15-ben hároméves kortól kötelezővé vált az óvodáztatás. Ez nem pénzben mérhető. Vannak olyan gyerekek, hátrányos helyzetű családoknál nevelkedő gyerekek, akiknek hároméves korban az óvodai programok magatartásbeli, kulturális ugrást is jelentenek, mert olyat látnak ott, amit esetleg a családban még nem láttak. Nem a családokat bírálom ezzel, hanem a hátrányos helyzetre szeretném felhívni a figyelmet.

Ugyanez a családvédelmi akciótervben a bölcsődefejlesztési program, amelyre nagyon nagy igény van, legalábbis több település polgármesterével egyeztetve szeretnének bővíteni bölcsődét vagy építeni új bölcsődét. Egyébként még nem futott le ez az óvodafejlesztési program sem, de a bölcsődénél az, hogy van közel 50 ezer bölcsődei férőhely, és ezt szeretnénk 10 ezerrel növelni egy évben belül, 2022-re pedig 70 ezer főre növelni, véleményem szerint könnyebbé teszi a nők munkavállalását, visszajutását a munkába.

Befejezésül hadd utaljak egy mondásra, amely mifelénk járja, a mi megyénkben, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében  és most véletlenül nézek csak az ellenzék irányába -: beszélni fekve is lehet, cselekedni, az más. Cselekedni kell, ez a családvédelmi akcióterv a kormány cselekvőképességét bizonyítja, nem egy lezárt folyamatról van szó, hanem bővítendő programról. Azt gondolom, hogy az ellenzéknek is tudomásul kell venni, hogy ez az egyik legsikeresebb programja a kormánynak. Gratulálok! (Taps a kormánypártok padsoraiból.  Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Bravó! Bravó!)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai