Készült: 2024.04.27.08:47:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2019.03.19.), 56. felszólalás
Felszólaló Dunai Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:10


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A felszólalásom elején engedjék meg, hogy két reakciót tegyek. Nem kértem kétpercest, hiszen tudtam, hogy én fogok most következni.Nagyon különleges volt az a megnyilvánulása Bősz Anettnek a Liberális Párt részéről  és ezt vissza is kell utasítanom , amely bármiféle kontextusban összefüggésbe hozza az antiszemitizmussal azt a szemléletet, amely ebben az akciótervben, ebben a törvényjavaslatban megfogalmazódik. Ellenben azért is különleges volt a hozzászólása, mert mondja ezt az a liberális párti képviselő, aki egyébként nyíltan antiszemita kijelentéseket tevő politikusokkal áll egy színpadon a magyar politikai életben.

A másik pedig, amit az isztambuli egyezménnyel kapcsolatban elmondott: ezt mágikus kifejezésnek gondolják ellenzéki képviselőtársaim, hogy úgy lehet és csak úgy lehet az önök állítása szerint az erőszak minden formája ellen küzdeni, és úgy tudjuk védeni a gyermekeket és a nőket, a családokat, ha az isztambuli egyezményt ratifikáljuk. Ma körül lehet nézni Európában, hogy kik ratifikálták az isztambuli egyezményt, és meg lehet nézni, hogy ott milyen a nők helyzete, mert ezen országok többségében naponta erőszakolnak nőket és gyermekeket.

Mi az elmúlt években meghoztuk Európa legszigorúbb büntető törvénykönyvét, és azt azóta is tovább szigorítjuk. Ezek azok a törvények, ezek azok a jogszabályok, amelyek még szigorúbbak is nagyon sok esetben, mint amit az isztambuli egyezmény kínál. De mivel most nem ez a vita zajlott, ezért ennek a részletezésébe most nem szeretnék belemenni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A családvédelmi akcióterv a 2010 óta megtett lépések után újabb jelentős támogatásokkal segíti a gyermekvállalást és a gyermeknevelést Magyarországon. Az akcióterv és a jelen törvényjavaslat a nemzeti konzultáció eredményeit szem előtt tartva készült. Azt  ez elhangzott ma is nemegyszer  nem tekintjük lezárt folyamatnak. A támogatásokat is évről évre szeretnénk bővíteni. Mi a Fidesz-KDNP-ben magyar gyermekekkel képzeljük el Magyarország jövőjét, és nem bevándorlók betelepítésével.

Tudom, hogy erre nagyon sok megjegyzés és reakció született és fog is születni az ellenzéki képviselők részéről. Mi ezt nemcsak úgy mondjuk, hanem mi ennek az elvnek a mentén politizálunk, és ennek az elvnek a mentén születnek törvényjavaslatok. Ennek az elvnek a mentén cselekszünk.

(13.50)

Ez az akcióterv is, az a törvényjavaslat, amelyet most tárgyalunk, ennek a szerves része.

A családvédelmi akciótervvel egyebek mellett azt üzenjük, hogy a gyermeknevelés olyan teljesítmény, amely közösségi szinten is elismerendő, és minden lehetséges szinten támogatandó, segítendő. Mi hiszünk abban, hogy lehet jó családpolitikát folytatni itt, Magyarországon, és abban is hiszünk, hogy ez jó példa és jó modell lehet Európa többi országa számára is.

A családvédelmi akcióterv a nemzeti konzultáció alapján a magyar emberek véleményét tükrözi. Ez a vélemény megegyezik azzal, amit a Fidesz-KDNP-ben mi is gondolunk a magyar népesedési helyzetről, amit mi is gondolunk a magyar családpolitikáról. A parlamentben ennek a törvénynek a vitája során, illetve majd a végszavazásnál az ellenzéknek is bőven lesz lehetősége arra, hogy eldöntse, végre a magyar családok és a magyar gyermekek, a magyar nép és a magyar nemzet mellett áll vagy sem.

A vitában nagyon sok minden elhangzott a vezérszónoki felszólalások között. Bevallom  engedjenek meg egy személyes megjegyzést , sokszor úgy éreztem, mintha jó néhány képviselőtársam a Holdon élne, annak is a túloldalán, a sötét oldalán, ugyanis onnan nem látja, hogy mi történik itt a világban, nem látja, hogy mi történik Európában, és azt sem látja, hogy mi történik Magyarországon. Nem látják azt, és nem képesek beismerni, hogy Európában Magyarország fordítja a legtöbb pénzt a családok támogatására: 2010-hez képest már kétszer nagyobb összeget, 2000 milliárd forintot, ami a GDP 4,8 százaléka. Azt sem látják, vagy nem akarják látni onnan, a Hold túloldaláról, hogy 2012 óta a gyermekvállalási kedv jelentősen, mint ahogy államtitkár asszony is elmondta az expozéjában, 21 százalékkal emelkedett.

S akkor itt engedjenek meg egy megjegyzést: többen operáltak itt olyan statisztikai számokkal, amelyekbe ha valaki belegondol, akkor világosan láthatja, még egy ötödikes gyermek is, hogy ha kevesebb, sokkal kevesebb szülőképes nő van, akkor nem várhatjuk el azt, hogy ők több gyermeket hozzanak világra adott időszakban. Ezért beszélünk mi is, ezért beszél a miniszterelnök úr is, ezért beszél miniszter úr és államtitkár asszony is a termékenységi rátáról, ami egy arányszám, a termékenységi arányszám. S valóban örvendetes az a tény, hogy ez 21 százalékkal emelkedett. Tényleg nem tartunk még a folyamat végén, de azt lehet látni, hogy nem stagnál és nem csökken, hanem a születési arányszám növekszik, vagyis a gyermekvállalási kedv szerencsére nem tűnt el még a magyar fiatalok, a magyar édesapák és édesanyák életéből.

Azt sem veszik észre, hogy a családvédelmi lépéseket, azokat is, amelyek most ebben a törvényben foglaltatnak, az emberek túlnyomó többsége támogatja. A családok támogatásának ügyében ma Magyarországon, ki kell mondanunk és el kell ismernünk, s önöknek is el kellene ismerniük, nemzeti egység van.

A vitában olyan felszólalások is elhangoztak, amelyeket, bár politikai jellegűek, nem lehet szó nélkül hagyni. Az MSZP vezérszónoka egész egyszerűen alku tárgyává szeretné tenni a magyar gyermekek és a magyar családok jelenét és jövőjét. Olyan megjegyzést tett, hogy az MSZP akkor fogja támogatni ezt az egyébként előremutató törvénycsomagot, ha ennek ellentételezéseképpen a Fidesz-KDNP is bizonyos javaslatokat támogat. Azt gondolom, ez elképesztő, de láttunk már ilyet az ellenzék padsoraiból.

Emlegettek itt emberiességi kérdéseket, kilakoltatásokat. Én azt gondolom, a legnagyobb embertelenség az volt, amikor elhitették emberek százezreivel, millióival, hogy devizahiteleket kell felvenniük. (Dr. Varga-Damm Andrea: Járai Zsigmond!) És amikor felvették a devizahiteleket 2002 és 2010 között, amikor felvették ezeket a kölcsönöket a családok, akkor utána a fejük fölül ment el sok esetben a ház, s váltak volna teljesen földönfutókká, ha 2010 után nem tesz a Fidesz-KDNP-kormány olyan lépéseket több lépcsőben, amelyek megsegítik a devizahiteleseket és kivezetik a devizahiteleket.

Említették az ápolási díjat. Kedves képviselőtársaim, ne legyenek álszentek vagy ennyire rövid emlékezetűek! Talán akkor is a Hold túlsó oldalán voltak, amikor itt voltak a parlamentben december 12-én? Lehet, hogy az elméjük igen, a testük valóban itt volt, ugyanis szavaztunk az ápolási díj jelentős emeléséről, és önök nem szavazták meg, pedig itt voltak az ülésteremben. (Gréczy Zsolt: Mert mi többet akartunk adni!)

Aztán az önök javaslatai közül hogyan hihetünk annak a javaslatnak, hogy bizonyos közüzemi tételeket finanszírozzon az állam, amikor önök háromszorosára emelték a gáz árát? Hogyan hihetünk az ilyen javaslatoknak?

Volt még egy valóban érdemi felvetés, amire nem bírálólag szeretnék reagálni. Bősz Anettnek volt egy felvetése, amit a Liberális Párt valóban régóta emleget és szorgalmaz, hogy a férfi és a nő a gyes-gyed évei alatt egyenlő arányban vegyen részt. Tudjuk jól, hogy erre ma is van lehetőség, hiszen dönthet úgy a család, hogy az édesapa marad otthon, vagy felváltva, sőt tudjuk, hogy januártól már a nagyszülők is igénybe vehetik ezt a lehetőséget. A különbség ott van a két álláspont között, hogy önök azt szeretnék, hogy ez kötelező jellegű legyen. (Bősz Anett: Nem szeretnénk!) Akkor ez már változott ezek szerint. Akkor a válaszom csak annyi, hogy lehetőség most is van az édesapa, az édesanya, sőt január 1-jétől már a nagyszülők gyeden maradására is.

A női- és a férfibér-különbségekről pedig érdemes azt megjegyezni, hogy itt még van teendője minden országnak, de mi Magyarországon elmondhatjuk azt, hogy Európa legjobbjai között vagyunk a női- és a férfibér-különbségek tekintetében, Svédországgal vagyunk egy szinten. A többi országban, még jelentős nyugati társadalmakban is ez a különbség lényegesen nagyobb.

Emlékezzünk azokra az időkre, amikor a DK és a szocialisták mindig csak elvettek a családoktól. Az MSZP és a DK meghatározott politikusai kormányon és ellenzékben egyaránt mindig, minden egyes lépésükkel a családok ellen szavaztak. Amikor ők kormányoztak, a családok voltak a megszorítások első számú célpontjai. Ha valahol valamin spórolni kellett, akkor mindig a családok és a gyermeknevelés volt az első számú kárvallott. Emlékezzünk rá, hogy elvették az egy- és kétgyermekesek családi adókedvezményét, megszüntették a hároméves gyest, elvették az otthonteremtési programot, továbbá bölcsőde-, óvoda- és iskolabezárásokkal, valamint folyamatos adóemelésekkel nehezítették a gyermeket nevelő családok életét. S az elmúlt években sem támogatták a családokat segítő intézkedéseket, a költségvetést és a családi adórendszer bevezetését sem. A kétgyermekesek családi adókedvezményének a további emelését sem támogatták, nem támogatták a gyed extrát, nem támogatták a hároméves gyes visszaállítását és a családi otthonteremtési program bevezetését sem. Folyamatosan támadták a családvédelmi nemzeti konzultációt is. Ma már arról is megemlékeztünk, ahogy a szocialista képviselőtársam összetépte a konzultációs ívet, mások pedig nyíltan kimondják, ahogy azt a Gyurcsány-párti Bauer Tamás is tette, hogy ők Magyarország jövőjét a migránsokban látják, és nem a magyar családok támogatásában. Lehet, hogy önök most mást mondanak, de az önök elvtársai és párttársai más állásponton vannak. Ezt beszéljék meg maguk között!

(Szilágyi Györgyöt a jegyzői székben dr. Lukács László György váltja fel.)

Önök azt is mondták, hogy csak üres ígérgetések azok, amelyeket a családi akcióvédelmi tervben bejelentett a miniszterelnök. Nos, a mai törvényjavaslat az első bizonyítéka annak, hogy ez az akcióterv elfogadása esetén már július 1-jétől  mi biztosítjuk, hogy a Fidesz-KDNP el fogja fogadni, tehát ez már biztosra vehető  életbe fog lépni.

(14.00)

A további lépései pedig, ahogy itt államtitkár asszony elmondta, január elsejével életbe tudnak lépni. Ennek erős bizonyítéka az is, hogy kormánydöntés már született a meglévő bölcsődei férőhelyek bővítéséről, a négygyermekes édesanyák szja-mentességéről és a nagyszülői gyedről is. Tehát ez sem csak a levegőbe beszélés.

Az egyszülős családokra sem igaz, hogy nem gondolunk, hiszen a CSOK-ot, a kamattámogatott hitelt, a jelzáloghitelekhez nyújtott támogatásokat, az adókedvezményeket mind-mind igénybe vehetik az egyszülős családok is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A július 1-jével életbe lépő négy új intézkedéssel, a babaváró támogatással, a nagycsaládosok autóvásárlási támogatásával, a családi otthonteremtési kedvezményhez kapcsolódó hitelek bővítésével és az ingatlanfedezetű jelzáloghitelek mérséklésével az a célunk, hogy Magyarországon tovább növekedjen a gyermekvállalási kedv. Ezt pedig azért szorgalmazzuk, mert igenis eltökéltek, elszántak vagyunk az irányban, hogy Magyarországon a népességi folyamatokat pozitív irányba fordítsuk. Ez nem egy-két éves munka, hanem ennél lényegesen több. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai