Készült: 2024.09.21.05:28:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2018.06.28.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Kállai Mária (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:14


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÁLLAI MÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ma már hallottuk ezt, hogy a kormány által előterjesztett 2019-es költségvetés  igenis ki kell mondani  a biztonságos növekedés költségvetése, a tervezéskor a nemzeti kormány a biztonság megőrzését, a gazdaság növekedését  amit a számok, tények igazolnak -, a gazdaság növekedésének fenntartását, a családok támogatását és a foglalkoztatás teljes elérését tartotta szem előtt, amelyre, azt gondolom, az utóbbi esztendők eredményei mindenféleképpen fel is jogosítják.Én most ebben a vitában az oktatásról és a kultúra néhány területéről szeretnék néhány csomópontot kiemelni. Először a közneveléssel kezdeném. A köznevelés területén számunkra nagyon fontos az, hogy mindenki számára elérhetővé váljon a minőségi oktatás. Természetesen  reményeim szerint ebben a teremben mindannyian tudjuk  kiemelt feladat, hogy segítse a gazdaság jövőbeni szereplőinek fejlődését, valamint maguknak a rendszerben lévőknek, úgy a tanulóknak, úgy a pedagógusoknak és a pályán lévőknek bármilyen foglalkoztatásban az életminősége javulását.

(12.30)

Nagyon komoly, meghatározó közpolitikai cél az állam felelősségvállalása és felelősségének további növekedése az oktatásban. A költségvetés tervezete alapján a kormány, ahogyan látjuk a tervezetben, továbbra is folytatni kívánja a pedagógus II. és a mesterpedagógus fokozatba lépők minősítését, illetve a pedagógus szakképesítéssel rendelkező, nevelő- és oktatómunkát közvetlenül segítő foglalkoztatottak minősítését.

Annak idején a baloldali kormányok majdnem ezer óvodát és több mint ezer iskolát zártak be, és óriási különbségek alakultak ki az iskolák között attól függően, hogy adott esetben egy helyi település, egy helyi önkormányzat  én magam is dolgoztam iskolában  hogyan tudta finanszírozni az adott intézményt. Eközben, hogy csak egyet emeljek ki, természetesen a tankönyvek árai is emelkedtek.

Ha megnézzük a 2019-es költségvetést, akkor láthatjuk azt a számok nyelvén  azt gondolom, hogy a számok, tények egész markáns mutatók -, hogy az óvodák működtetési támogatását a jelenlegi 81 700 forint/fő/év fajlagos összegről 97 400 forint/fő/év összegre emeljük. Azt is látni kell, hogy a kapcsolódó tartalmi fejlesztések érdekében a 2019-es költségvetésbe további 500 millió kerül beépítésre, illetve annak érdekében, hogy a megfelelő szakmai feladatellátás érdekében tárgyi eszközök beszerzése is rendelkezésre álljon ebben a nagyon fontos nevelési szakaszban, újabb 3 milliárd forint kerül elkülönítésre.

Tisztelt Országgyűlés! Számos szám, tény mutatja azt, hogy a 2019-es költségvetés tervezetében ebben a következő esztendőben a köznevelési feladatok ellátására magasabb forrás áll rendelkezésre, mint 2018-ban. Itt a délelőtt folyamán elhangzott, hogy önmagunkhoz hasonlítsuk a számokat. Hát, ezek a számok önmagunkhoz hasonlíthatók.

Hogy néhány dologgal ezt igazoljam. A 2018-as eredeti támogatási előirányzathoz képest a 2019-es eredeti támogatás 802,9 milliárd forintról 851,1 milliárd forintra nő, amely 6 százalékos növekedést jelent.

Néhány növelő tételt szeretnék ismertetni. Az egyik a Klebelsberg Központ esetében a 7,1 milliárd forint a pedagógus-életpálya és -minősítés miatti többlet. A másik 7,6 milliárd forint, amely a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése miatti többlet.

Hogy a számok nyelvén folytassuk tovább a sort, 0,9 milliárd forint többletforrás jut még a Klebelsberg-ösztöndíjprogram támogatására. További jelentős tételek még a két esztendő költségvetését összehasonlítva a köznevelési humán szolgáltatások működési többlete, 36,1 milliárd forint, a hit- és erkölcstan és tankönyvtámogatás többlete 2019-re 1,7 milliárd forint.

Ma délelőtt már volt szó a Határtalanul- program értékeiről. Ennek a támogatási többlete 2,7 milliárd forint. Az Útravaló, amely szintén szakmailag tartalmában egy rendkívül kiemelkedő program, mintegy 0,7 milliárd forinttal, és ahogyan már az óvodánál szóltam, az óvodai tartalmi fejlesztésekre is félmilliárd forinttal több áll rendelkezésre, mint az előző esztendőben.

Hogy ugorjunk egy nagyot életkorban, a felsőoktatásból is néhány kiemelés, hiszen a 2019-es esztendőre az ágazat versenyképességének folyamatos javítása és közelebb hozása, minél jobbani megfeleltetése a gazdasági és a munkaerőpiaci igényeknek, jobb érvényesítése, a műszaki, informatikai, természettudományos képzések, valamint a pedagógusképzés súlyának növelése, és természetesen a többi képzési területnek az arányos megtartása, majd fejlesztése, és olyan megoldások további keresése, amelyek a felsőoktatáshoz való hozzáférést segítik. Mindeközben fontos odafigyelni a szerkezet és tartalom átalakítására. Ez mind-mind nagyon fontos kérdés, amely tartalmi kérdéseknek a költségvetési leképeződése is érzékelhető.

Természetesen ennek a kormánynak a felelőssége és feladata a baloldali kormányok által erőltetett, nagyon előnytelen PPP-konstrukció sok milliárdos kárt okozó kiváltása. Nagyon sok kárt okoztak ezek a konstrukciók úgy az egyetemeknek, mint a magyar államnak, amelyek kiváltása még most is felelősségünk és feladatunk.

A felsőoktatásnak a következő esztendőben is el kell látnia a hazai és nemzetközi hálózatok részeként folyó felsőfokú képzést, a kutatás-fejlesztést és innovációt kiemelkedő kérdésként kezelnie. Mindez természetesen szolgálja a tehetségfejlesztést, az utánpótlás-nevelést, a gazdasági, technológiai haladást, a tudomány fejlesztését. Látni kell azt, hogy ezen célok elérésének az eszköze a hallgatók, doktorjelöltek, oktatók, kutatók kiemelt támogatása, valamint az intézmények feladat- és minőségalapú támogatása.

A költségvetés a felsőoktatási intézmények kutatással kapcsolatos feladataira is biztosít forrást, hiszen ilyen, következetesen meghatározott, rendszerszintű intézményekre lebontott stratégiai koordinációval és ennek megfelelő végrehajtásával hatékonyabban biztosítható a teljes felsőoktatási rendszer K+F+I szerepvállalása és eredményes működése.

A jövő év javaslataiban, mint olvashatjuk, jelentős fejlesztések is szerepelnek.

Ilyen lesz például a Pécsi Tudományegyetem testnevelési intézetének megújulása, a Testnevelési Egyetem velencei vízisporttelepének a felújítása, a Budapesti Corvinus Egyetem Jövőképesség Kutatóközpontja működtetésének folytatása, a Debreceni Egyetem bortudományi és kutató-fejlesztő, oktató központja, és sorolhatnék még számos fejlesztést, ami mindenféleképpen mutatja azt a gondolatot, szándékot, amelyre Magyarország Kormánya nagyon komolyan figyel.

Néhány számot, tényt még. Az egyetemek és főiskolák beruházásainak támogatási többlete kormányzati intézkedés alapján majd’ 20 milliárd forinttal több. 1 milliárd forinttal nő a Stipendium Hungaricum-programra fordítandó összeg. 1,5 milliárd forinttal többet fordítunk képzések finanszírozására. 1,2 milliárd forinttal nő a doktoranduszok képzésére és ösztöndíjára fordítható összeg. 1,7 milliárd forinttal nő a hallgatók szociális ösztöndíja a HÖOK-megállapodás alapján.

Végül összességében elmondhatjuk, a felsőoktatás esetében a 2018-as  hogy önmagunkhoz hasonlítsuk magunkat  eredeti támogatás 258,9 milliárd forint volt, 2019-ben 287,6 milliárd forint, ami 11,1 százalékos emelkedést jelent.

Néhány oktatásból, úgy a köznevelésből, mint a felsőoktatásból vett példa után szeretnék néhány gondolatot a kultúráról megfogalmazni, hiszen ennek az ágazatnak kiemelt célja a kormány többi stratégiai céljához hasonlóan azoknak a megvalósítása, különösképpen természetesen itt is a fókuszban a családok megerősítése. Nagyon fontos a kultúra szerepe adott esetben a társadalmi mobilitás előmozdításában, általában az életminőség javításában, hiszen azt hiszem, hogy mindannyian egyetértünk abban, hogy megfelelő pezsgő, színvonalas, tartalmas kulturális élet bármelyik településen megtartó, életminőséget javító erő.

Néhány kiemelés a kulturális beruházásokból. A kulturális ágazat szakmai irányítása és felügyelete alá gyakorlatilag nagyrészt hazai forrásból mintegy ötvenhat nagyprojekt tartozik, de ha hozzávesszük, a teljes projektszámhoz hozzászámoljuk a Liget Budapest-projekt egyes beruházásait és a Makovecz-projektek összességét, összesen 96 projektről beszélhetünk.

Ahogyan olvasható, a 2019-es költségvetés biztosítja a Liget Budapest-projekt feladatainak időarányos megvalósulását, a Fővárosi Nagycirkusz új épületegyüttesének létrehozását, mindenféleképpen a Magyar Állami Operaház Andrássy úti épületének felújítását, a Makovecz Alap és a Thália Színház segítését, a Mikroszkóp Színpad fejlesztésének támogatását.

Nagyon fontos kiemelni Budapest és a vidék szerepét, illetve nagyon fontos kiemelni a fesztiválturizmust; egyre nagyobb szerepet tölt be nemcsak Magyarország, hanem a világ turisztikai piacán is. Gyakorlatilag már a ’16-os évi költségvetésben új előirányzatként jelent meg mint kiemelt közösségi és hazai kulturális fesztivál. Nagyon fontos ebben a tekintetben a főváros és vidék fejlődésbeli ellentétének feloldása, ennek segítése, a korábbi elhibázott politikák következtében a Budapest-központúsága magának a kulturális életnek. Ebben többek között a fesztiváloknak is szerepe van, minden olyan rendezvénynek, hallottunk ma már Csoóri Sándor-programtól kezdve sok olyan lehetőségről, amely kinyitja ezt a lehetőséget, támogatja ezt a lehetőséget, és gyakorlatilag össznemzeti értékként segíti a helyi hagyományok megélését, megőrzését.

Nagyon fontos az olyan projektek támogatása, mint az Árpád-ház-program, a Magyar Nemzeti Levéltár hungarikakutatással és levéltár-pedagógiával kapcsolatos programja, a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, és folytathatnám a sort.

Összességében a számok, tények nyelvén 69,5 milliárd forinttal emelkedik a kultúrára szánt támogatás.

Végül utolsó gondolatként. A 2019-es költségvetés tervezete és ennek egyik fontos célja, hogy minden magyar ember továbbra is tehessen egy lépést előre a saját életében; szolgálják ezt az adócsökkentések, az adópolitika, szolgálja ezt a családtámogatások bővítése. Mindenképpen szeretnénk elérni azt, hogy minden magyar ember dolgozhasson, megérje dolgozni, minden magyar ember életminősége javuljon. Ehhez kérem tisztelettel valamennyi képviselőtársam támogatását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokból.)

(12.40)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai