Készült: 2024.05.05.00:24:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2018.06.28.), 30. felszólalás
Felszólaló Bősz Anett (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BŐSZ ANETT (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Varga Mihály miniszter úr a nők családon belül betöltött szerepéről is beszélt kedden. Azt mondta, a 40 év után való nyugdíjba vonulás lehetősége, a gyes és a gyed megmaradása mind segíti a nők helyzetét, és elismeri, amit a családjaikért tesznek. Ezzel szemben a kormány nem veszi észre, hogy javarészt a diszkrimináció miatt bizonytalan a nők helyzete hazánkban. A szabad világban ugyanis ott születik a legtöbb gyermek, ahol a nők és a férfiak egyenlősége mind jobban biztosított. Ott születik a legtöbb gyermek, ahol a nők biztonságban érezhetik magukat úgy munkájukat, mint társadalmi helyzetüket tekintve. Ott születik a legtöbb gyermek, ahol az állam anyagi és egyéb ösztönzőkkel segíti, hogy a korai gyermekgondozásból az édesapák is kivegyék a részüket, vagyis, magyar szóhasználattal, ők is mennének gyedre.

Ez egy olyan terület, ahol van értelme az állami transzfereknek, mert közép- és hosszú távon az egész társadalmat átalakító jótékony hatása van. Empirikusan bizonyított, hogy egy ilyen rendszer csökkenti a nők munkapiaci hátrányos megkülönböztetését, a munkaadók a gyermekvállalást így nem fogják beárazni, sem a nők bérezését, sem az előrelépési lehetőségeiket tekintve. További előnye, hogy javítja a nem fizetett munkák mérlegstatisztikáit hosszú távon is. Svédországban ez a hatás még a válások számát is csökkentette.

Miniszter úr arról is beszélt, hogy a magyarok reálbére 63 hónapja folyamatosan növekszik. Kérdés, hogy az életük minősége mikor javul majd. A magyar munkapiacon a tisztességtelen munkaadói magatartást semmilyen intézmény nem próbálja meg eredményesen kiszűrni. Az édesanyák bérmunkapiacra való visszatérése, ellentétben a kormány állításával, sok esetben mélyen megalázó. Az segítene a demográfiai folyamatokon, ha az édesanyákat és a várhatóan gyermeket tervező nőket nem bélyegezné megbízhatatlan munkaerőnek a munkapiac. Ebben van szerepe az államnak, nem abban, hogy jóléti transzferek formájában ígéretekkel kecsegtetve várja el minél több gyermek vállalását.

A kormány azt mondja, a kereszténydemokrácia alapja a család, de önök csak látszólag tesznek a családokért. Hazánkban nők millióinak méltósága veszik oda a gyermekvállalás következtében. Egy liberális demokráciában a jogállami normák érvényesülése miatt az ilyen és ehhez hasonló hátrányos megkülönböztetés jogkövetkezményekkel jár. Hazánkban sajnos ez sokszor még csak fel sem merül, holott a diszkrimináció minden esetben súlyos jogsértés. A diszkriminációmentességért küzdő jogsegélyközpontok felállítása nem várathat magára. A rugalmas munkaidőnek és az otthoni munkavégzésnek alapvető lehetőségként kell szerepelni a munkavállalók jogai között.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Urak és Államtitkár Asszony! Amennyiben önök komolyan gondolják a családok évét, csoportosítsanak át költségvetési forrásokat a diszkriminációmentesség elvének érvényesüléséért, a munkavállalói jogok érvényesüléséért, és fordítsanak kiemelt figyelmet a gyed szülők közti egyenlő megosztásának ösztönzésére. Az ellátórendszerek rugalmassága sem kihagyható ebből az egészből, különös tekintettel a bölcsődék időbeosztására, és minden olyan intézmény időbeosztására, amely segíti a fiatal szülők munka és család közti egyensúly megtalálását. Ebben mind van szerepe az államnak. Még egyszer hangsúlyozom, nem abban, hogy állami transzferek ígéretével minél több gyermek vállalását elvárja. A fiatal családoknak, a fiatal édesanyáknak biztonságban kell érezniük magukat, tudniuk kell, hogy nem veszíthetik el pozícióikat, nem fognak kevesebbet keresni azért, mert gyermeket szültek. Nagyon köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Párbeszéd, az MSZP és a DK soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai