Készült: 2024.09.18.21:13:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2018.06.28.), 26. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Én is türelmet kérek, és engedjék meg, hogy nagyon röviden reagáljak Keresztes László Lóránt képviselő úr hozzászólására, amiben is az önkormányzatok gazdálkodásával kapcsolatos hozzászólását tette meg. Szeretném elmondani, hogy alapvetően a kormánynak az a célja, hogy a települések fejlesztése érdekében a kormány szorosan együttműködik az önkormányzatokkal, és a kormány célja, hogy a magyar települések erősödjenek, fejlődjenek, ezért ebben a 2019-es költségvetési törvényjavaslatban a Belügyminisztérium az önkormányzatokkal kapcsolatos feladatokra, fejlesztésekre összesen 737,3 milliárd forintot tervezett be  erről szól a javaslat -, ami összegszerűségében több mint 30 milliárd forintos növekedést jelent a 2018-as költségvetéshez képest. Úgy gondolom, ez a szám önmagáért beszél.

Ami pedig az önkormányzat adósságát, illetőleg eladósodottságát érinti, azt le kell szögezni, hogy ez az eladósodás a 2002-2010 közötti időszakban valósult meg, hogy így fejezzem ki magam, és a rendszer működőképességének fenntartása érdekében indította meg a kormány az adósságkonszolidációs programját, aminek az volt a lényege, hogy több ütemben 1370 milliárd forintot vállalt át az önkormányzatoktól a kormány. 2011-ben a megyei önkormányzatoktól összesen 197,6 milliárd forintot, 2012-ben az ötezer fő alatti települések vonatkozásában  ez 1730 települést jelentett  84,8 milliárd forintot, 2013-ban az ötezer fő feletti településeknél, 279 településnél 614,4 milliárd forintot, 2014-ben pedig a fennmaradó teljes adósságállományt, ez 512 települést érintett, és összegszerűségében 472,3 milliárd forintot jelentett. Mindösszesen ebben a négy évben 1369,1 milliárd forintot vállalt át a kormány az önkormányzatoktól, és ezzel az adósságtehertől megszabadította az önkormányzatokat, tiszta lappal kezdhették meg azt a munkát, amelyet az adott településeken élők érdekében végeztek.

Engedjék meg, hogy még arra is felhívjam a figyelmet, hogy a 2010-2014-es ciklusban új törvényt fogadott el a parlament Magyarország önkormányzatairól, és emellett az adósságkonszolidációval párhuzamosan átalakult az önkormányzati feladatellátás finanszírozása is. Ez a feladatfinanszírozási rendszer az elmúlt évek tapasztalatai alapján, azt mondhatjuk, hogy bevált, és a további eladósodás megakadályozása érdekében pedig korlátok közé került az önkormányzatok hitelfelvétele és kötvénykibocsátása. Ennek a jogszabályi hátterét a parlament elfogadta, a kormány ezt végrehajtja, de ez mindenképpen fontos feltétel ahhoz, hogy az önkormányzatok eladósodása még egyszer ne fordulhasson elő. Másrészt pedig fontos garancia az, hogy a parlament olyan költségvetést fogadjon el, amely ezt biztosítja. Ezért is tudtam azt mondani, hogy a 2019-es javaslatban 30 milliárd forinttal több forrás áll az önkormányzatok rendelkezésére. Vitathatatlan, hogy az önkormányzatok hitelfelvétele, kötvénykibocsátása a törvények szerint szigorú feltételekhez kötött, és ez garanciális elem arra vonatkozóan, hogy ez az eladósodás még egyszer nem fordulhat elő.

Másrészt a képviselő úr érintette az önkormányzati gazdasági társaságokon keresztül való eladósodást is. Ezzel kapcsolatban pedig arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy 2015. január 1-jétől új elemmel bővült az engedélyhez kötött hitelfelvételi kötelezettségvállalási ügyletek köre, ezzel pedig a százszázalékos önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok hitelfelvétele is kormányzatiengedély-kötelessé vált. Úgy gondolom, ez is egy jelentős garancia az eladósodás, eladósodottsági folyamat tekintetében, bár természetesen hozzájárul ehhez az is, illetve szükséges az is, hogy az önkormányzatok felelősségteljes gazdálkodást folytassanak, aminek a feltételei, úgy gondolom, biztosítottak. Fontos feltétele az is, hogy a költségvetés olyan kondíciókat biztosítson az önkormányzatok számára, mint ami ebben a 2019-es javaslatban szerepel.

(11.00)

Úgy gondolom, hogy nagyon fontos feladata az önkormányzatoknak és a parlamentnek is, hogy mindenki a maga felelősségi körében hozzájáruljon ahhoz, hogy az adott településeken élők számára legmagasabb szintű közszolgáltatásokat tudjunk biztosítani.

Úgy gondolom, hogy ez a javaslat annak megfelel. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai