Készült: 2024.05.05.00:31:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 207. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (MSZP)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:48


Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is szeretném megköszönni önöknek a hozzászólást, de a legnagyobb köszönet mégsem önöket illeti, hanem azokat a kollégáinkat, akik elkészítették, és segítettek elkészíteni ezt a jelentést, és részt vettek az ötpárti egyeztetés folyamatában. Azt gondolom, minden kritika ellenére, ami itt elhangzott, nagyon alapos munkát végeztek, és a rendszerváltás óta először készült egy olyan átfogó anyag, amely egyébként több oldalról is megvizsgálta a tényleges katonai állomány egy szegmensét.

(20.10)

Ami a megjegyzésekben elhangzott, képviselőtársaim, én úgy látom, az időtényező volt, és engedjék meg éppen ezért, hogy az idővel kapcsolatos néhány felvetésükre reagáljak. Nyitray képviselő úr azt vetette föl, hogy miért éppen most került ez a dolog napirendre. Azt gondolom, azért, mert azt az előterjesztést vagy azokat az előterjesztéseket, amelyeket Simicskó képviselő úr éveken keresztül benyújtott az Országgyűléshez, nem tudta elfogadni a többség vagy az elnevezése miatt, vagy azért, mert olyan feladatokat próbált ennek az önkéntes tartalékos állománynak adni, amelyek léteztek a honvédelmi törvényben. Talán emlékszünk, az utolsó ilyen javaslatába is kifejezetten beletette, hogy területvédelemmel foglalkozó önkéntes tartalékos állomány, miközben egyébként a honvédelmi törvény világosan beszél erről a kérdésről.

Egyébként engedje meg, Nyitray képviselő úr, hogy emlékeztessem önt arra, hogy amikor ennek az országgyűlési határozati javaslatnak, mármint a Simicskó képviselő úr által benyújtottnak a vitája volt, akkor az expozémban elég világosan megköszöntem képviselő úrnak, és több alkalommal is kiemeltem az ő nevét, amiért ezt a tevékenységet megtette. Azt gondolom, hogy most már azért azoknak is meg kell köszönni, akik konkrétan a feladatot megcsinálták, mert az is egy elég komoly munka volt.

Szintén időtényezőt vetett föl Karsai Péter képviselőtársam, aki azt vetette föl, hogy 2009. december 31-éig kell a kormánynak elkészíteni azokat a jogszabályokat, amelyek a többletforrást nem igénylő részét érintik az előterjesztésnek. Lehet, hogy másként olvassuk, az én értelmezésemben ez azt jelenti, hogy ez akár hamarabb is elkészülhet, de addig mindenképpen el kell készíteni, és 2011. december 31-éig pedig a többletforrást jelentő részeket is.

Simicskó képviselő úr is fölvetette az időtényezőt, miszerint a kormány nem tett eleget annak, hogy október 31-éig nyújtsa be az Országgyűléshez ezt a jelentést. Képviselő úr, jelentem, eleget tett a kormány ennek a kötelezettségének, október 31-éig benyújtotta az Országgyűléshez ezt a jelentést. Nyilván a parlamentben föltorlódott ügyek jellegénél fogva kerülhetett csak most ide, hiszen előtte bizottsági ülés volt, de október 31-én már itt volt a parlament előtt, és bármikor napirendre lehetett volna tűzni.

Én azt gondolom, hogy összességében mindazokat a kritikákat, amelyeket Nyitray képviselő úr megfogalmazott - például katasztrófavédelem, vagy hogy túl soknak tartja a missziós részt és túl kevésnek a katasztrófavédelmi részt -, vagy Simicskó képviselő úr, aki elég részletesen kifejtette az ő álláspontját a biztonságpolitikáról, azt gondolom, hogy ebben a Házban tudjuk akceptálni, és tudjuk tisztelni, de nem biztos, hogy el tudjuk fogadni. Képviselő úr is tudja, hogy személy szerint én másféle álláspontot képviselek, egy progresszívebb álláspontot képviselek biztonságpolitikai kérdésekben. De ez azt jelenti, hogy ennek ellenére is képesek voltunk itt az Országgyűlésben és az ötpárti megbeszéléseken megállapodni bizonyos alapkérdésekben, és azt én is nagyon fontosnak tartom, hogy a Magyar Honvédség e szegmensét és az önkéntes tartalékos állományt valamilyen módon természetesen fejleszteni kell.

Képviselő úr, azt gondolom, hogy ha valaki mégis nagyon intenzíven szeretne részt venni a mai önkéntes tartalékos rendszerben, azt azért meg tudná tenni, hiszen vannak ma is - igaz, kis létszámban, ezt el szeretném ismerni - önkéntes tartalékos katonáink. Ugyanakkor azokra a változtatásokra, amelyeket a honvédelmi tárca munkatársai és a kutatások is összefoglaltak ebben az anyagban, feltétlenül szükség van.

Simicskó képviselő úr a külföldi missziót kifogásolja, mondván, hogy nem lesznek olyan felkészültek ezek az önkéntes tartalékos állományba tartozó katonák. Talán ha emlékszik az expozémra, abban azt mondtam, hogy önkéntes tartalékos katona nemcsak az lesz, aki anyagilag motivált, hogy eljöjjön - mert lesz ilyen is -, nemcsak az, aki kalandvágyból akar eljönni önkéntes katonának, hanem, képviselő úr, lehetséges, hogy egy volt szerződéses katonánk, aki éppen megjárta Afganisztánt, vagy megjárta Koszovót, Ciprust vagy a Sínai-félszigetet, érzi majd szükségét annak, hogy egyébként azt a fajta kapcsolatot fenntartsa a honvédséggel, amely korábban létezett. Ez esetben nyilván meg kell néznünk azokat a lehetőségeket, hogy hogyan lehet misszióban részt venni, nem biztos, hogy hat hónap, lehet, hogy csak a pihentetés ideje alatt, amikor fönn kell tartani azt a speciális beosztást.

Ami a tájékoztatási kötelezettséget illeti: valóban, képviselő úr, ezt ön fölvetette az ötpárti megbeszélésen is, és akkor is elmondtuk, hogy arra vállalunk kötelezettséget - saját magunktól, senki nem írja elő -, hogy az évenként az Országgyűléshez benyújtott, a honvédelem helyzetéről és a Magyar Honvédség helyzetéről szóló jelentésben beszámolunk arról is, hogy hogyan áll ez az önkéntes tartalékos állomány.

A végén engedjenek meg egy mondatot, mert Simicskó képviselő úr utalt a Magyar Honvédség létszámára és költségvetésére. A Magyar Honvédség, ahogy eddig is, ezután is a magyar alkotmányból fakadó kötelezettségeit mind itthon, mind külföldön maradéktalanul el fogja látni, arra lesz ember és költségvetési forrás ebben az országban, éppen azért, képviselő úr, mert ön is meg én is, meg sokan mások úgy gondoljuk, hogy a haza védelme nemzeti ügy, amely hazavédelem nemcsak az anyaföldet jelenti, hanem a haza alapját képező demokratikus értékeket, demokratikus eszméket is. Szóval, ezeknek az értékeknek és magának a fizikai földnek a megvédésére mindig lesz pénz és ember ebben az országban.

Én még egyszer szeretném megköszönni figyelmüket és aktív részvételüket e késői órán, és kérem önöket, hogy a végszavazásnál támogassák ezt a javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai