Készült: 2024.09.20.21:34:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2008.06.02.), 236. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (MSZP)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:58


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Mondhatnám azt, hogy a honvédelem nagy napja ez a mai, hiszen a délutáni szavazás után, ahol ötpárti egyetértés volt a pápai reptérrel, egészen pontosan a stratégiai légiszállítási képességgel kapcsolatos törvényjavaslat és országgyűlési határozat után, most újra itt vagyunk egy olyan témánál, ami mögött ötpárti egyetértés van.

Valljuk be őszintén, az ügy nem indult jól, hiszen többféle néven, formában előkerült már az önkéntes tartalékos rendszer, s a képviselő úr által benyújtott eredeti javaslat is tartalmazott egy olyan szót, amely elfogadhatatlanná tette volna a határozati javaslatot, ez pedig a "területvédelem", hiszen képviselő úr is pontosan tudja, hogy a Magyar Honvédség kizárólagos feladata a területvédelmi feladat Magyarországon. Ugyanakkor azt gondolom, a kompromisszumkészséget és a belátást mutatja, hogy képviselő úr támogatta azt a módosító indítványt, melyet Nyitray képviselő úr és Básthy képviselő úr adott be annak érdekében, hogy valóban azt vizsgálja meg a honvédelmi tárca, az önkéntes tartalékos rendszer, amely - ahogy képviselő úr is említette - a békeidőben történő sorkatonaság megszűnésével párhuzamosan alakult ki, milyen módon tudná betölteni azt a rendeltetését, amelyet a CV. törvény kötelezettségként előír.

Képviselő úrnak abban igaza van, maga az, hogy megálmodjuk, legyen egy ilyen rendszer, látható módon nem elég a Magyar Köztársaságban, szükség van arra, hogy olyan jogszabályi és pénzügyi ösztönzőket tegyünk mellé, amely a munkavállalók számára nyilvánvalóvá teszi, hogy egy ilyen feladat elvállalása, a patrióta viselkedés és az ehhez kapcsolódó kiképzés és hadgyakorlaton való részvétel jár bizonyos előnyökkel, a munkaadó számára pedig nyilvánvalóvá kell tenni, hogy milyen pluszjuttatást kaphat esetleg az államtól annak érdekében, hogy elengedje ezeket az embereket az ilyen kiképzésre.

Ez az országgyűlési határozat nagyon helyesen megcélozza, hogy az év második felére készüljön el egy olyan jelentés a honvédelmi tárcán belül, amely megvizsgálja más tárcák bevonásával együtt, jelenleg milyen lehetőség áll rendelkezésünkre annak érdekében, hogy ezeket az ösztönzőket megtaláljuk. Képviselő úr is említette a honvédelmi bizottság ülésén - s ez majdnem egyhangú volt, talán a cím volt az, ami sokakat megzavart e tekintetben, de a tartalommal egyetértett a kormány is, és természetesen támogatjuk ezt az immár módosított címet viselő országgyűlési határozati javaslatot -, a képviselők is igénylik, hogy legyen egyfajta folyamatos tájékoztatás arról, hogy halad ez a munka, hiszen nemcsak egyszerre szeretnék megkapni ezt az anyagot, hanem aktívan részesei szeretnének lenni ennek a folyamatnak.

Tájékoztatom képviselő urat, hogy éppen a parlamenti csúszások vagy esetleg a hosszabb tárgyalás miatt is a módosító javaslatnál a tárca - hiszen ebben egyetértés volt közöttünk - előzetesen már elkezdett dolgozni annak érdekében, hogy időben el tudjuk majd készíteni az Országgyűlés számára azt a jelentést, amelyet képviselő úr az országgyűlési határozati javaslatban meghatároz.

Engedje meg, képviselő úr, hogy néhány felvetésre reagáljak, s ez természetesen független ettől az országgyűlési határozati javaslattól.

(21.30)

Az egyik: a képviselő úr említette, hogy valamennyi veszélyre nem tud reagálni a hadsereg, és ebben egyetértünk. Nem tud reagálni a hadsereg, hiszen nem tudhatja, nem ismerheti az összes létező veszélyt, amellyel szembe kell nézni akár itthon, akár külföldön.

Ami a létszámcsökkentést illeti, azt gondolom, erről sok-sok vitát lefolytattunk az Országgyűlésben. Azt gondolom, abban a képviselő úrnak igaza van, hogy nemcsak maximumot, hanem akár a minimumot is érdemes meghatározni a létszám tekintetében. Úgy látszik ma, hogy körülbelül ez az a létszám, amely most stabilizálódott, amellyel el tudjuk látni a hazai és nemzetközi feladatainkat a szövetséges kereteken belül.

Végül nyilván nagyon fontosak a nemzetközi dokumentumok, amelyek akár alátámaszthatják - itt a NATO katonai bizottságának határozatát említette a képviselő úr - ennek a tartalékos rendszernek a létét. De én azt hiszem, hogy a tartalékos rendszernek nem azért kell léteznie, mert létezik a NATO-ban egy ilyen dokumentum, hanem azért, mert a honvédelmi törvényben közösen megalkottuk, és az önkéntes tartalékos rendszerben szolgáló katonák részét képezik egyébként a Magyar Honvédségnek, még akkor is, ha nem feltétlenül értek egyet abban a képviselő úrral, hogy eltolódik, és egyre inkább a területvédelmi feladatokat majd ilyen tartalékosoknak kell ellátniuk. Azt gondolom, hogy az első lépésként, nyilván megvizsgálva közösen a különböző tárcákkal azt, hogy milyen lehetőség van arra, hogy ezeket az ösztönzőket megtaláljuk, utána el kell kezdeni a gyakorlatban is megnézni, hogy hogyan működik a dolog. Azt hiszem, kell egy kis idő arra mindannyiunknak, és nyilván a magyar állampolgároknak is, hogy ez a rendszer valóban olyanná tudjon válni, amelyet esetleg a képviselő úr vagy sokan mások a parlamentben elképzelnek.

Mindenesetre én személy szerint is nagyon örülök, hogy ez a kérdés előkerült, és hogy végül is annyi év után, hiszen a képviselő úrnak nem ez volt az első próbálkozása. Azt gondolom, a mindenkori napi belpolitikai események alapvetően befolyásolták ezt az ügyet, hiszen a képviselő úr sohasem tért el arról az útról, amely a honvédelmi rendszeren belül meglévő tartalékos katonákra vonatkozott, akik részét képezik a Magyar Honvédségnek, és akiknek nyilván meglesznek a rendszeren belül a saját feladataik, ki mire fogja magát kiképezni, ki milyen affinitást érez a feladatok iránt.

Képviselő úr, a kormány nevében természetesen támogatjuk ezt az országgyűlési határozati javaslatot, a tárca pedig felkészült arra, hogy ezt a munkát elvégezze, ahogy igény jelent meg a honvédelmi bizottságon belül, amikor erről tárgyaltunk, természetesen tájékoztatva erről a honvédelmi és rendészeti bizottság tagjait. Remélem, hogy a parlamenti tárgyalás esetleges csúszása vagy nem csúszása nem fogja befolyásolni - ígérhetem, hogy nem fogja befolyásolni - a tárcát a tekintetben, hogy időben elkészítse a képviselő úr által az országgyűlési határozatban meghatározott dátumra a jelentését.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy az Országgyűlés valamennyi parlamenti pártja támogassa ezt az országgyűlési határozati javaslatot annak módosított formájában.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai