Készült: 2024.09.23.05:43:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 463. felszólalás
Felszólaló Fekete Péter
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:  Előző  463  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FEKETE PÉTER, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselők! Kérem, engedjék meg, hogy ebben a rendelkezésre álló rövid időben egy kicsit személyes legyek. Ha önök azzal vádoltak volna engem meg, hogy a könyvtár, a levéltár, a múzeum, a kortárs művészet terén nem tartok elég kapcsolatot napi szinten az alkotóművészekkel, a kultúra képviselőivel, azt is visszautasítottam volna, de azt, hogy az előadó-művészet területén és pont a színház területén ne tartanék napi szinten nagyon intenzív kapcsolatot az alkotótársakkal, azt nagy megdöbbenéssel fogadom. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az elmúlt kétéves államtitkárságom jelentős részében azt a vádat kaptam, hogy túl sokat foglalkozom az előadó-művészettel, túl sokat vagyok a színházasokkal együtt, és túl sokat ezen ügyekre szánom az energiámat. Kérem, higgyék el, hogy ennek a törvénynek az előkészítése során és az elmúlt egy évben, a tao kivezetése során igen alapos, nagyon komoly tárgyalásokat folytattunk. Hiller képviselő úr jelezte, hogy annak idején két évig készült az előadó-művészeti törvény, és azon a bizonyos kolibris megbeszélésen az nem egy végpontja volt ennek a vitának. Ilyen nem végpontviták tucatjait éltük meg az elmúlt év során, ahol valóban minden képviselője a színháznak ott volt.

(23.30)

Az előbb már félig elhangzott az a lista, amelyik listát, kérem, engedjék meg, hogy felolvassam: a Magyar Teátrumi Társaság 70 tagszervezettel, a Mozaik Művész Egyesület az alterokkal, a Szabadtéri Színházak Szövetsége, a Művészeti Fesztiválok Szövetsége, a Vidéki Színházak Igazgatóinak Egyesülete, a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Szövetsége és a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetsége. Több mint 200 tagszervezetről van szó, több mint 2 ezer olyan szakemberről van szó, akiket ők képviselnek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ha az öt ember és a sokaság van szembeállítva, akkor kérem, értsék meg, hogy itt egy nagyon komoly sokaság, akik érdekeinek a képviseletében született meg ez a törvény, és ezeken a beszélgetéseken, ezeken a szakmai konferenciákon azok az alapkérdések merültek föl, amelyet ezek a színházak kértek.

Kérem, engedjenek meg ebből párat felsorolni. Az, hogy a színházi szférában béremelés történjen, az, hogy az önkormányzati támogatásnak a mértéke ne csökkenjen, és ezt valamilyen módon garantáljuk. Az, hogy esetleg több évre szóló megállapodásokat is meg tudjunk kötni, ezek azok a tartalmak, amelyeket én államtitkárként az ilyen megállapodásoknál szeretnék mindenképpen szem előtt tartani. Az volna a célunk, hogy akkor, amikor egyenként, egyedi megállapodásokat kötünk az egyes önkormányzatokkal a közös működtetés kapcsán, akkor én most előre megígérem önöknek, hogy ezek a pontok lesznek azok, amelyekre az államtitkárság nagyon oda fog figyelni, és képviselni fogja a színházak érdekeit.

És ahogy ezelőtt egy évvel, próbálom felidézni valakinek a mondatát, kulturális apokalipszist hirdettünk azért, mert a taót kivezettük, és a kulturális apokalipszis kapcsán a teljes független szférának az ellehetetlenítését hirdettük meg, most ott tartunk, hogy ezek az intézmények  400 ilyen intézményről van szó  úgy zárták le az évet, hogy elismerték, elfogadták, és megköszönték azt, hogy a taót úgy alakítottuk át, és olyanná alakítottuk át.

Az előbb elhangzott, hogy ezek a köszönőlevelek, ezeknek a köszönőleveleknek egy része lehet, hogy a félelem alapján született. Talán nem sértek levéltitkot, ha éppen a most érkező levelek közül egypárat most megemlítek.

„Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönettel fogadtam, és olvastam a tájékoztatását, szeretnénk megköszönni, a Gyulai Várszínház nevében kifejezni a köszönetünket a színházi szférának juttatott idei támogatásért.” „A Szegedi Pinceszínház nagyon hálás, hogy működésünket támogatásra méltónak találták.” „Köszönjük levelét, amely sok szempontból megnyugtatott bennünket. Éless Béla, Éless-Szín.” Art Anzix Színház: „Nagy örömünkre szolgált, hogy az előadó-művészeti szervezetek többlettámogatása című kérvényünkre ennyi és ennyi pénzt kaptunk.” (Arató Gergely: Erről szól, hogy neked köszönjék meg!) Játékszín.

Azt szerettem volna elmondani, hogy kérem, értsék meg, hogy ezek a színházak nem félelemből jelezték vissza, hogy az egy évvel ezelőtt apokalipszisnek meghirdetett ügy, apokalipszisnek meghirdetett esemény pozitívan zárult le. És kérem, engedjék meg, hogy zárszóként egy Örkény-idézettel zárjam: „Sokszor a legbonyolultabb dolgokban is jól megértjük egymást, de előfordul, hogy egészen egyszerű kérdésekben nem.”

Én azon leszek, hogy az elkövetkezendő időszakban bebizonyosodjon, hogy ez a törvény ezeknek a színházaknak az érdekében született meg, és ahogy most a taotörvény végén, egy év múlva azt látják, hogy pozitívan mozdította el a magyar színházi életet, azt fogják látni egy év múlva, hogy az a fajta hangulatkeltés, amely kapcsán arról beszéltünk, hogy beszántjuk az NKA-t, hogy professzor dr. Kásler Miklós fogja kinevezni a színházigazgatókat, és a független szférától elvesszük a levegőt, teljesen megfojtjuk a független szférát, ezek nem fognak bebizonyosodni, ezek nem fognak beigazolódni.

Senki nem gondolt soha arra, hogy professzor dr. Kásler Miklós nevezze ki a színházigazgatókat, soha senkinek az eszében meg sem fordult, hogy az NKA-t be kellene szántani, és soha a független szférának az ellehetetlenítésére a legkisebb gondolat sem született meg a kulturális államtitkárság területén. Még egy személyes megnevezéssel: én magam ragasztópisztollyal a kezemben a Merlin Színházban kezdtem a színházi pályafutásomat, pontosan tudom, hogy mit jelent alternatív színházat, független színházat csinálni. És biztosak lehetnek abban, hogy addig, ameddig én államtitkár vagyok, ez a független szféra mindent meg fog kapni, mindenféle támogatást meg fog kapni.

Tehát kérem, hogy értsék meg, hogy az a fajta hangulatkeltés, annak a fajta apokalipszis hangulatnak a keltése részben egy politikai szándékú hangulatkeltés volt, és az a 400 levél, ami az elmúlt napokban kiment a magyar színházakhoz, a színházigazgatóknál tisztázta, hogy nincsen ilyen szándék a kormányzatban, megnyugtatta a szférát. És az a kétezer ember, aki egyébként már kifejezte a véleményét, hogy evvel egyetért, és pozitívan ítélte meg ezt a törvényjavaslatot, az ő igazuk be fog az elkövetkezendő időszakban igazolódni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  463  Következő    Ülésnap adatai