Készült: 2024.09.21.03:07:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 261. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ez az indítvány már a második alkalommal van itt a plenáris ülés előtt, és csak meg tudom erősíteni azt, amit a múlt héten is elmondtam. Véleményünk szerint támogatni kellene ezt az országgyűlési határozati javaslatot, mert az ebben foglalt pontok sokkal igazságosabbá tennék elsősorban a nyugdíjrendszert.Fölhívtam a figyelmet, és most is ezt teszem, hogy az az inflációkövető nyugdíjemelési technika, amit 2010 után az Orbán-kormány alkalmaz, a nyugdíjas-társadalom totális kettészakítását eredményezi. Itt arról van szó, hogy ha valakinek sajnálatos módon  azt most ne kérdezzük vagy ne firtassuk, hogy milyen okból kifolyólag, akár kevés szolgálati időt szerzett, vagy kevés járulékot fizetett, bár az egész életét végigdolgozta, de nem volt jogszerző az a tevékenység, amivel leélte az életét  nyomorultul kevés nyugdíja van, akkor ez az inflációkövető nyugdíjemelési technika csak azt tudja garantálni, hogy jövőre is nyomorultul kevés lesz a nyugdíja, hiszen csak annyival emelkedik meg január 1-jével az ő juttatása, mint amennyi a pénzromlás mértéke. Éppen ebből adódóan a javaslatunk egyik legfontosabb pontja az, hogy vissza kell térni a svájci indexálás technikájára. Ismeretes önök előtt, hogy itt legalább 50 százalékban az előző évi nettóbér-növekedést és 50 százalékban a tervezett inflációt veszi figyelembe a nyugdíjemelési technika.

A múlt héten éppen arra is rávilágítottam, hogy az elfogadott 2020-as költségvetésben 2,8 százalékos nyugdíjemelés van beállítva. Ha ezt az úgynevezett svájci indexálást vennénk alapul, akkor mintegy 5,6 százalékos nyugdíjemelésre kerülne sor.

Egy igazságos nyugdíjrendszerben nem engedhető meg az, hogy most már tizenegyedik éve 28 500 forint az öregségi nyugdíj legkisebb összege, nem beszélve arról, hogy nagyon sok olyan szociális transzfer, szociális ellátás hozzá van rendelve, mint például az anyasági támogatás vagy éppen a gyes.

Szeretném kifejteni abbéli véleményemet képviselőtársaimnak, hogy az országgyűlési határozat kapcsán tettünk javaslatot arra, hogy ez a 28 500 forintos legkisebb öregségi nyugdíj legalább 80 ezer forintra emelkedjen a következő évben.

Javaslatunk között szerepelt, hogy a közel egy éve vagy most már 13. hónapja elfogadott alkotmánybírósági határozatnak érvényt kellene szerezni itt az Országgyűlésben, hiszen az Alkotmánybíróság a rokkantak kapcsán március 31-ében jelölte meg azt a határidőt, amelyben meg kellett volna születni azoknak a törvényeknek, amelyek visszahelyezik jogaikba azokat az embereket, akik a 2012-es átalakítás után elveszítették az ellátásukat vagy csökkentették az ellátásukat úgy, hogy az állapotukban érdemi változás nem volt.

Ebben a javaslatban szerepel továbbá az, hogy át kell tekinteni a nyugdíjprémium intézményét, hiszen ez is most már a tizedik éve hatályos szabály. Az akkori átlagos öregségi nyugdíjnak megfelelően került beállításra a 80 ezer forintos adható legmagasabb értékhatár, illetve összeg. Ez nem került indexálásra, következésképpen ez a 80 ezer forint elveszítette a vásárlóértékének közel egyharmadát.

Javaslataink között szerepel a járulékplafon visszaállítása, hiszen 2012-t követően gyakorlatilag nincs járulékplafon. Illetve ebben az országgyűlési határozati javaslatban az is szerepel, hogy a járulékok megfizetését olyan degresszióval kell beállítani, hogy ne legyen lehetőség a jövőben több millió forintos nyugdíj megállapítására. Ahogy az előbb említettem, igazságosabbá tenné ezt a rendszert, hogyha alulról részben a legkisebb öregségi nyugdíj megemelésre kerülne, felülről pedig gátat szabnánk a több millió forintos nyugdíjnak.

(17.10)

Idekívánkozik még  és befejezésképpen csak ezt hozom fel , hogy nagyon sok olyan régen megállapított nyugdíj van, amely sajnos elveszítette a vásárlóértékének jelentős részét. Ezeket nevezzük értékvesztett nyugdíjaknak. Az értékvesztett nyugdíjak felzárkóztatására egy, akár több lépcsőben megvalósuló nyugdíjkorrekciós programra van szükség. Nagy vonalakban ez szerepel ebben az országgyűlési határozati javaslatban. Kérem képviselőtársaimat, hogy a holnapi szavazásukkal támogassák az indítványomat. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai