Készült: 2024.04.26.08:05:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2019.06.20.), 148. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:15


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános vita eddigi részében igen sok megközelítésből ismerhettük már meg az előttünk fekvő törvényjavaslatot és annak a pozitív hatásait. Fontos kiemelni, hogy hiába a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok, hiába lassul az európai gazdaság, és hiába látszanak állandósulni a kereskedelmi feszültségek, a magyar mégis egy stabil és Európában az egyik legdinamikusabban növekvő gazdaság. Elég, ha csak megnézünk pár kiemelkedő mérőszámot. A foglalkoztatottak száma már ma is 4,5 millió, miközben a rendszerváltás óta eltelt időszak legalacsonyabb munkanélküliségi rátáját láthatjuk, melynek mértéke 3,5 százalék. A romló külpiaci körülmények között a magyar gazdaság növekedése jövőre is 2 százalékponttal haladhatja meg az európai növekedés átlagát, a GPD-növekedés üteme pedig várhatóan 2020-ban is 4 százalék körül fog alakulni. Ha mindez nem lenne elég, akkor nézzük tovább a jövő évi költségvetés pozitív hatásait. A 2020-as év a családok támogatásának éve lesz, amely teljesen jól kirajzolódik a jövő évi büdzsé tervezetéből is. Elérhetővé válik majd a családvédelmi akcióterv összes intézkedése, mint például a babaváró támogatás, a CSOK kedvezményes hitel ingatlanbővítésre, a nagycsaládosok autóvásárlási programja vagy éppen a bölcsődeépítések. Ne feledkezzünk meg a január 1-jétől hatályba lépő jövedelemadó-mentességről a négygyermekes édesanyák esetében, valamint a nagyszülői gyedről, és a 2020-21-es tanévtől teljeskörűen ingyenes tankönyvellátásról sem.

A számtalan pozitív hatást eredményező családvédelmi és gazdaságvédelmi akciótervek mellett  amely egyébként, mondhatni, páratlan egész Európában  a kormány nem feledkezett meg egy mindannyiunkat érintő kérdésről sem, ez pedig a biztonságos élet, a biztonságos mindennapok kérdésköre. Bár nagyon sok témáról szó esett, ha megengedik, egy kicsit mégis alaposabban szeretnék foglalkozni a 2020-as költségvetés biztonsági kiadásokkal foglalkozó fejezetével, hiszen mi, magyar emberek nemegyszer kinyilvánítottuk már azon határozott álláspontunkat, hogy számunkra a mindennapi biztonság az egyik legfontosabb kérdés.

Meggyőződésem, hogy a magyar nemzet gyarapodásának egyik legalapvetőbb előfeltétele a biztonság. Biztonság nélkül nincs kiszámítható jövő, nincs biztonságérzet a mindennapokban, és az emberek félelemben kell hogy éljenek. Pontosan ennek elkerülése és az elért eredményeink megvédése érdekében fordít a kormány még nagyobb hangsúlyt a jövő évi költségvetésben a honvédelmi és a közbiztonsággal kapcsolatos kiadásokra. Hogy összegszerűen ez mennyit jelent? Azt gondolom, hogy példátlanul sokat, hiszen 2020-ban 723 milliárd forinttal több jut majd a védelmi és a rendvédelmi kiadásokra. Miért van erre szükség? Magyarország 2015-ben egyszer már megismerte, hogy milyen az, amikor idegenek százezrei törnek be hazánkba azonosítás nélkül a zöldhatáron, fosztogatják le a gazdák terméseit, koordinálatlanul vonulnak végig a földjeinken, útjainkon és autópályáinkon, illetve töltik meg szeméttel az országot mindenhol, ahol megjelennek. Köszönhetően Magyarország Kormányának és miniszterelnök úrnak Európában mi, magyarok léptünk elsőként annak érdekében, hogy hatékonyan választ tudjunk adni az illegális migráció megfékezésére.

(19.30)

Nem hosszú és végeláthatatlan tárgyalásokat folytattunk le, nem elmélkedtünk hónapokon, éveken át a lehetséges megoldásokról, és mi, magyarok nem a bevándorlók minél nagyobb számban történő befogadását és a tagállamok közötti elosztását tartottuk a helyes kiútnak ebből a válságból. Mi azt mondtuk, hogy minden, oltalomra szorulót befogadunk, de annak a vonatkozó nemzetközi szerződésekben, egyezményekben foglaltak szerint kell történnie, nem pedig oly módon, hogy bárkit beengedünk, aki az ajtón kopogtat, akkor is, ha hónapokkal később kiderül róla, az hogy Iszlám Állam terroristája volt, vagy éppen egy terrorcselekményt vitt véghez Nyugat-Európában. Azt gondolom, bőven lehetne példákat sorolni.

Az Európát sújtó bevándorlási válság nem ért véget, az továbbra is az Európai Unió közösségének egyik legfontosabb kérdése lesz a következő évtizedben. A migráció számunkra nem lehetőséget, ahogy hallhattuk Nyugat-Európából, hanem kulturális, gazdasági és közbiztonsági kockázatot jelent, éppen ezért kerül sor az előbbiekben már említett jelentős mértékű költségvetési emelésre. A honvédelemre szánt források a 2010-es évhez képest a kétszeresére fognak növekedni.

Mielőtt bárki azt gondolná, hogy a biztonság egy automatikus, magától értetődő állapot, az nagyon téved. A rendvédelem és a honvédelem területén szolgálatot teljesítők kemény és komoly küzdelem árán tudták elérni azt, hogy a terrorfenyegetettségtől rettegésben élő Nyugat-Európa ellentétjeként Magyarország egy olyan biztonságos ország legyen, ahol bátran ki lehet menni az utcára. Az említett pozitív hatások azonban egyértelműen annak köszönhetők, hogy a Gyurcsány-Bajnai-korszak bukásának évéhez képest 83 százalékkal fordítunk majd többet a rendvédelemre 2020-ban.

A teljesség igénye nélkül néhány szervezetet szeretnék csak kiemelni. 7 milliárddal több jut majd a rendőrség számára, 3,5 milliárddal több az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak, 1 milliárddal több a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnak, de több pénzzel gazdálkodhat 2020-ban a Nemzeti Védelmi Szolgálat, a büntetés-végrehajtás, a Terrorelhárítási, Információs és Bűnügyi Elemző Központ, azaz más néven a TIBEK, valamint az újonnan létrejött szerv is, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság is. Jól látható, hogy Magyarország Kormánya komolyan veszi a magyar emberek biztonságát és határaink védelmét, nemzeti szuverenitásunk megőrzését.

A határok védelmén túl azonban nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy az évek óta tartó tudatos gazdaságpolitikának és rendvédelmi politikának köszönhetően milyen drasztikus mértékben csökkent a bűncselekmények száma 2010-hez képest. Míg 2010-ben a Gyurcsány-Bajnai-korszak végén 428 785 volt a rögzített bűncselekmények száma, addig 2018-ra ez a szám 186 724-re csökkent. Ez nem más, mint 56,5 százalékos csökkenés, ami egyértelműen a Belügyminisztérium és a hozzá kapcsolódó szervek szakértői munkájának, valamint a kormány megfelelő pénzügyi támogatásának köszönhető.

Arra is büszkék lehetünk, hogy ma már nem robbannak le rendőreink szolgálati járművekkel az út szélén, mert olyan elöregedett lenne a járműpark. Elmondhatjuk, hogy a rendvédelem területén dolgozók munkakörülményei is jelentős mértékben javultak az elmúlt években, és a terület gépjárműparkja is új, minőségi autókkal van ellátva, amely hozzájárul az eredményes munkavégzéshez.

A közbiztonság fenntartásának egyik alappillére a folyamatos közterületi rendőri jelenlét biztosítása. Ahhoz, hogy ez mindig megfelelő módon és a szükséges területeken történjen, kiemelt jelentősége van az önkormányzatokkal történő folyamatos kapcsolattartásnak, valamint közbiztonsági egyeztető fórumok és konzultációk szervezésének. Ezúton szeretnék köszönetet mondani a választókerületemben szolgálatot teljesítő rendőröknek, polgárőröknek. Kemény és áldozatos munkájuknak köszönhetően Észak-Vas megye egy biztonságos része az országnak. Ha bárki megnézi a rendőrség honlapján is elérhető nyilvános bűnügyi adatokat, jól látható, hogy választókerületemben a rendőrség munkája eredményes, hiszen tevékenységüknek köszönhetően a bűncselekmények száma az ország bizonyos pontjaihoz képest jelentősen alacsonyabb mértékű.

Azt gondolom, hogy az elhangzottak ismeretében abban vita nélkül egyet tudunk érteni, hogy Magyarország egy biztonságos ország. Biztonságos, hiszen hosszú évek kemény munkájával töredékére tudtuk csökkenteni a bűncselekmények számát. Európában egyedülálló módon, rendkívül rövid idő alatt meg tudtuk állítani az illegális bevándorlást, és a rendőrség, illetve a honvédség a munkájukat illető elismerések alapján minden eddiginél magasabb szinten állnak a társadalom körében. Minden egyes kutatás, minden egyes közvélemény-kutatás rámutat arra, hogy a honvédségnek, az egyenruhás szerveknek az elismertsége példátlan mértékű. Köszönet ezért a rendvédelem és a honvédelem területén szolgálatot teljesítők számára.

Végezetül pedig összefoglalva az elmondottakat, azt gondolom, hogy Magyarország jövő évi költségvetése ezúttal is egy alaposan átgondolt és stabil lábakon álló költségvetés, amely a magyar nemzet gyarapodását elősegítő családpolitikai intézkedéseken túl kiemelt figyelmet fordít a kistelepülésekre, gazdaságunk dinamikus növekedésére, intézményrendszerünk fenntartására és folyamatos fejlesztésére, valamint végül, de nem utolsósorban biztonságunk megőrzésére, a magyar emberek és az idelátogató turisták védelmére. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai