Készült: 2024.05.15.19:32:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2003.10.29.), 236. felszólalás
Felszólaló Dr. Frajna Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:41


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FRAJNA IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Amikor először a kezembe vettem a költségvetést, akkor egy régi, elfeledett mondás jutott az eszembe, ami körülbelül úgy hangzik, hogy Burundiban is megették a pénzügyminisztert, mégis elég jól megvan az ország. (Derültség a Fidesz soraiban.) Merthogy a költségvetés egészségügyi fejezetét utoljára egy nagy bajszú pénzügyminiszter terjesztette elő ilyen állapotban - Bokros Lajosról beszélek. Az azt követő időszakban egyetlenegyszer sem fordult elő, hogy az egészségügy költségvetése reálértékében csökkenjen, 2004-ben ezt is megértük. Illetve szintén még a leghíresebb pénzügyminiszterünkre emlékeztető módon ebben a költségvetésben találjuk ismét a táppénz megkurtításának a kísérletét is.

Aztán amikor a végére jutott az ember a költségvetés egészségügyi fejezetének, akkor rájött, miért is mondott le Csehák Judit, mert az “egy évre vállaltamö szlogent komoly ember talán soha nem hitte el; innen azonnal láttuk, hogy nem vágyott arra a “mágusiö eposzi jelzőre, amit Kökény Mihálynak, a tárca fejezete költségvetéséről tartott lelkendező sajtótájékoztatóján a jobboldalinak éppen nem nevezhető Magyar Hírlap címlapján sikerült elérnie, hiszen a sajtótájékoztatón annyi pozitívumot sem tudott találni, ami egy egyszerű sajtótájékoztató idejét kitöltené az ágazat költségvetéséből.

Az egyik és legnagyobb problémája ennek az ágazati költségvetésnek a gyógyszerkassza. Bár itt több szocialista képviselőtársam elmondta, hogy milyen imponálóan fog növekedni a gyógyszerkassza az ez évi előirányzathoz képest, ami valóban egy imponáló növekedés, csak az a probléma, hogy az ez évi előirányzat sem volt köszönő viszonyban a valósággal. Ha az ez évi teljesítést nézzük, akkor a gyógyszerkassza egészen egyszerűen nominálisan csökkenni fog a jövő évben az előirányzatát tekintve, úgy, hogy rákerül 5 százalék gyógyszeráfa, és ha jól értettük Kökény Mihály urat, akkor még 8 százalékos gyógyszeráremelés. Plusz a gyógyszerkasszának az orvostudomány fejlődése folytán van egy körülbelül 10 százalékos cserélődési növekedése is, úgyhogy a kérdés felmerül, hogy ezt itt át próbálják hárítani a betegekre, vagy pusztán megint a tervezésnek egy elég durva hibájáról van szó.

Erről eszembe jutott az az egészségügyi bizottsági ülés, amit még a 2001-2002. évi költségvetés zárszámadása kapcsán már ez a kormány terjesztett be, ahol az akkori bizottsági elnök asszony - most politikai államtitkár - összevonta szemöldökét, és azt közölte, hogy no, itt most már véget érnek a Fidesz-kormány sötét idői, és ilyen többet nem fog előfordulni, hogy valami ilyen határtalan módon alátervezett gyógyszerkassza kerüljön még egyszer az Országgyűlés elé. Végül is igaza lett, 20 százalékkal alultervezett gyógyszerkassza valóban nem került még soha az Országgyűlés plenáris ülése elé.

Ez a 20 százalék alultervezés még akkor is áll egyébként, ha a kormány ez évben már egy egészen furcsa megoldást választott a gyógyszerkassza kordában tartására. Először kitalált egy olyan, egyébként a világon egyedülálló módszert, amellyel egyszerre sikerült volna gyógyszerhiányt és a -kassza felrobbanását okoznia, majd - remélhetőleg talán a mi sürgetésünk hatására is - megállapodott a gyártókkal, és most az utóbbi hónapokban a betegek fogyasztásának egy részét maguk a gyártók finanszírozzák, ami végül is az új, modern jóléti államnak valamilyen egészen egyedi megoldása lehet. Sajnálatos módon a törvények ezt csak ez év végéig engedik, tehát a jövő évben valamit ki kellene találni, ha tartani akarná a gyógyszerkasszát a kormány.

Az ez évi költségvetésről sem mondhatnánk, hogy nagyon bőkezűen bánt az egészségügyi intézményekkel a kormány, mert nullaszázalékos béremelést kaptak a dolgozók, és volt helyette 2,5 százalékos dologikiadás-növekedés. Az ez évi költségvetés ez ügyben fordulatot jelent, ugyanis a dologikiadás-növekedés is nullára lett csökkentve a jövő évre a tervezet szerint.

Hogy ne csak Medgyessy Pétertől idézzünk a költségvetési vita kapcsán ebben a teremben, egy másik klasszikustól szeretnék idézni ennek a költségvetési stratégiának a kapcsán.

Az idézet úgy hangzik, hogy “Nem tudtok annyi béremelést kiharcolni, amit el ne tudnék inflálni.ö Ez az egészségügy jövő évét tekintve abszolút áll.

Az egészségügy költségvetése nagyon sanyarú lenne úgy önmagában is, ha pedig a szocialista ígéreteket keressük benne, akkor pedig végképp. Ingyen gyógyszerről szó nincsen ebben a költségvetésben, sőt ott tartunk már, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök Cavintont ajánlgat ingyenesen az Alzheimer-kórban szenvedőknek. De mit csináljunk, ő több mint polgár, ő egy bankár.

A hűségjutalomról csak annyit tudtunk meg a kormánytól, hogy napirenden van. Pénz persze természetesen nincsen hozzá.

Azt kell mondanom, hogy egy előnyét lehet Bokros Lajoshoz képest a mostani kormányzati költségvetésnek mondani: az az ominózus mondat, miszerint “Mit pofáztok annyit kétezer forintért?ö, még nem hangzott el a költségvetés vitatása kapcsán.

Összességében azt tudom mondani erről a költségvetésről, hogy amit egy kontár elrontott, azt egy mester is csak nehezen tudja helyrehozni. A magunk részéről a frakcióban legalább kármentést megpróbálunk a módosító indítványainkkal tenni az egészségügy költségvetésében.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai