Készült: 2024.04.27.21:45:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2009.09.14.), 47. felszólalás
Felszólaló Deák Istvánné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  47  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEÁK ISTVÁNNÉ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Mindannyian, szülők, pedagógusok, diákok nagy várakozással tekintünk az új tanév elé. Egyrészt azt szeretnénk, ha ez a tanév is zökkenőmentesen indulna és telne, másrészt új kihívások elé kell néznünk.

Ilyen kihívás az újinfluenza-vírus terjedése hazánkban. A tanévnyitót követő napokban, az első tanítási héten az egyik csepeli iskolában hirtelen nagyszámú influenzás fertőzött tanulót regisztráltak, és a vizsgálatok az újinfluenza-vírus jelenlétét igazolták. Az újinfluenza-vírus a csepeli iskolában megmutatta, hogy nem vár az őszi influenzaszezonra. A járványos fertőzés napokon belül iskolás gyerekeket betegített meg, nem kímélve a pedagógusokat sem.

Az eddigi nemzetközi tapasztalatok szerint ebben a világjárványban az iskoláskorúak fokozottan érintettek, és körükben gyorsan terjedhet a H1N1-vírusfertőzés. Zárt közösségekben, így az oktatási intézményekben is az új influenza könnyebben okoz járványt. A szakemberek mindent elkövetnek azért, hogy ősszel mielőbb rendelkezésre álljon az influenza elleni védőoltás. A fertőzés megelőzésére szolgáló védőoltás október elején elérhető lesz, de októberig mit tehetnek az oktatási intézmények, hogy elkerüljék, illetve lassítsák az influenza terjedését?

Annyit lehet tudni a csepeli iskolában bekövetkező járványról, hogy először 10-15 diákon jelentkezett az új influenza tünete. A pedagógusok azonnal értesítették a kerületi ÁNTSZ-t, az intézményben mindent lefertőtlenítettek, és az iskolában szeptember 4-én csak az 500 tanuló harmada jelent meg, a többiek otthon maradtak. Az ÁNTSZ szerint feltételezhető, hogy a szeptember 1-jei tanévnyitón már betegen vett részt egy vagy több szülő és tanuló, és ők fertőzték meg társaikat. A helyes igazgatói döntés, a gyors orvosi segítség, az iskolában végrehajtott alapos fertőtlenítés, valamint a hétvége nagyjából hozzájárult ahhoz, hogy a járvány lefolyása enyhe legyen. A tapasztalatom az: sokan nem biztos, hogy kellően tájékozottak és felkészültek jelenleg ahhoz, hogy ha egyik napról a másikra súlyosabbá válik a helyzet a járvány miatt, akkor is képesek lesznek higgadtságukat megőrizni, és megfelelően cselekedni.

(15.40)

Az egyik oldalról a média segítségével rendkívül sok információ jut el mindenkihez, másrészt ezek az információk meglehetősen széles skálán szórnak, s kevésbé maradnak meg a fejekben.

Ebben a veszélyhelyzetben szükség van a kidolgozott stratégiára. Nagyon fontos valamennyi iskola számára, hogy felkészüljön azokra az intézkedésekre, amelyekkel az influenza terjedése a közösségben gátolható, lassítható, éppen ezért van szükség arra, hogy ismerjék a közoktatási intézményekben is a kidolgozott stratégiát.

Mindezek alapján kérdezem a miniszter urat: a csepeli iskolának volt-e stratégiája a járvány megelőzésére? Féljenek-e az oktatási intézmények a H1N1-vírustól? Hogyan készüljenek a védekezésre, megelőzésre? Milyen intézkedéseket kell tenni az iskolákban a járvány kitörésekor, és hogyan lehet elhárítani az esetleges pánikot?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  47  Következő    Ülésnap adatai