Készült: 2024.09.20.01:13:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2017.10.09.),  57-60. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:   53-56   57-60   61-64      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Bana Tibor, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszterhez: „Mire számíthatnak a szentgotthárdi Opel-gyárban dolgozók?” cím­mel. Öné a szó, képviselő úr.

 

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Szentgotthárdi országgyűlési képviselőként szívügyemnek tartom a térségben található munkalehetőségek kérdését, hiszen a Vas megye déli részén élők is megérdemlik, hogy tisztességes megélhetést biztosító munkahelyek álljanak rendelkezésükre.

A Jobbik béruniós kezdeményezése azt célozza, hogy fokozatos és érdemi bérfelzárkóztatásra kerüljön sor, mert jelenleg hatalmasak a különbségek, elég csak a szomszédos Ausztriára tekintenünk. Mindemellett a jelenleg működő gyárak, üzemek megtartása is elengedhetetlen. Ezzel kapcsolatban sajnos ezúttal Szentgotthárd tekintetében olvashattunk rossz híreket.

Kivezetheti a piacról az Opel új tulajdonosa az autómárka régi motorjait, ami megkérdőjelezheti a cég szentgotthárdi üzemének jövőjét is ‑ írta néhány nappal ezelőtt a napi.hu. A jövőben a francia PSA, az Opel új tulajdonosa összes autóját saját motorjaival fogja szállítani, mert a még az amerikai GM regnálása alatt kifejlesztett technológiák használatáért licencdíjat kell fizetnie. A PSA egyik menedzsere szerint minden Opelt Németországban fognak fejleszteni, de nem akarják kétszer ugyanazt a munkát elvégezni. Ezzel egyidejűleg igyekeznek megszabadulni a GM-nek fizetendő licencdíjaktól, de arról még nem döntöttek, mi lesz az Opel saját motorjaival, így azt sem tudni, mi vár az olyan Opel-motorgyárakra, mint a szentgotthárdi.

Mondanom sem kell, hogy a döntés katasztrofális hatást gyakorolhat Szentgotthárdra és térségére, hiszen a motorgyártás megszűnése esetén rengetegen veszítenék el munkájukat. Az ügyben ugyan még nincs döntés, de már korábban is baljós előjelek mutatkoztak.

 

 (12.40)

 

A PSA ígéretei ugyanis nem vonatkoztak a magyar üzemre, csak a németországi és brit érdekeltségekkel kapcsolatban tettek vállalásokat arra, hogy nem lesznek leépítések. Természetesen tudom, hogy a válasz lényege az lesz, hogy nincs érdemi mozgásterünk ezen a téren, de lehetőségek azért vannak. Az érintettek azt várják, hogy a kormány megragadja ezeket, hiszen mindent el kell követni a munkahelyek védelme érdekében.

Tisztelt Államtitkár Úr! A korábbi sikerek, bővítések alkalmával igyekeztek fürdeni a népszerűségben. Most, amikor baj van, tesznek‑e lépéseket? Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Cseresnyés Péter államtitkár úrnak.

 

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársam! Örülök, hogy szeretné megválaszolni a kérdésére adandó választ helyettem, de ha lehet, nem azt a választ adom, amit ön az előbb elmondott, hanem kicsit mást. Legfőképpen azért, mert szeretném jelezni önnek, hogy a biztos információk hiányában a spekuláció alkalmas a pánikkeltésre. Kérem, tartózkodjon az ilyen jellegű információ közlésétől, mivel semmilyen konkrét tervet, intézkedést nem ismerünk a francia fél részéről, amely veszélyeztetné a gyár működését. Tehát, kérem, mérlegelje, hogy mit mond, ugyanis a szavaknak, főként a parlamentben elhangzott szavaknak komoly súlya van.

De hogy mekkora súlya van ezeknek a szavaknak, hadd idézzek egy-két gondolatot az önök egyik 2011‑es, majd 2014‑es választási programjából. A 2011‑es választási program multinacionális cégek „túlzott jelenlétéről” értekezett. Aztán a 2014‑es választási programban azt írták ‑ idézem -: „A multik magyarországi tevékenysége számos egyéb járulékos kárt is okozott.” Egy másik idézet így szól: „A multinacionális tőke szabad mozgására épülő globális kapitalizmus modellje megbukott.” Ezek szerint, ha önökön múlna az Opel gyár létesítése, bővítése vagy megtartása, ha az önök kezében lenne a hatalom, amiért annyira remegnek, akkor lehet, hogy az Opel gyárat önök megszüntetnék kormányzati intézkedésekkel? (Bana Tibor: Miket beszélsz?)

Azt kérem önöktől, miután az az utolsó információ, hogy a cégnek egyébként a következő évre is stabil a megrendelésállománya, hogy ne keltsenek pánikot, ne mondjanak olyat, aminek semmiféle valós alapja nincs. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   53-56   57-60   61-64      Ülésnap adatai