Készült: 2024.09.22.19:28:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2015.11.02.),  119-125. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:58


Felszólalások:   113-118   119-125   125-131      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ritka pillanat! Köszönjük. Tisztelt Országgyűlés! (Közbekiáltások a Fidesz soraiból.) Kérem, őrizzük meg a higgadtságunkat egy ilyen bejelentés után is. (Derültség.)Tisztelt Országgyűlés! Gúr Nándor, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzet­gazdasági miniszterhez: „Ezrével veszíti el Magyar­ország az új munkahelyeket!” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Sokat lehet olvasni, hallani, de érezzük is, látjuk is, hogy mi történik a vállalkozások színpadán. Látjuk, hogy nemcsak a külföldi vállalkozások, befektetők, hanem a magyar vállalkozások és befektetési szándékkal bírók is olybá cselekszenek, hogy legkiváltképp nem Magyarországon fektetnek be, nem itt szülnek és létesítenek új munkahelyeket. Ez nagyon sajnálatos, mert egyik oldalról a magyar kormány az elmúlt esztendőkben elüldözött sok százezer potentát lehetőséggel bíró munkavállalót, akinek a kezében, a fejében benne volt a tudás, másik oldalról nézve pedig azok, akik foglalkoztathatnának, ők meg nem itt fektetnek be, hanem máshová viszik a pénzeiket.

Van ennek más területe is. Ha nézzük a kiske­reskedelmi szektort vagy épp a kereskedelmi szek­tort, akkor látjuk, hogy a plázabezárások vagy épp a plázastopok mit jelentettek. Látjuk azt, hogy a vasár­napi boltbezárások mit hoztak. Az egyik esetben elvesztettünk lehetőség szerinti munkahelyeket, a másik esetben pedig megszűntek munkahelyek, most már kimutatható módon, 5-6 ezer az egyik és a másik esetben is 10 ezer fős munkanélküliségi növe­kedést tapasztalhattunk, ha nem is a regiszterekben, mert a regiszterek mások, mint a valóság. Azt is látjuk, hogy a kormányzati megszorítások meg a követ­kezetlen viselkedések mit hoznak magukkal. Nyilván ugyanazt, amit az elején mondtam: csök­kenő befektetési szándékot és ezáltal csökkenő munka­helyeket.

Igazából a legnagyobb bajt és a problémát ott látjuk, hogy a kormány a nagyjából hat évvel ezelőtt tett ígéreteiből semmit nem kíván valóra váltani. Emlé­kez­zenek vissza csak az alapígéreteikre, nem kell sokáig gondolkodniuk, a radikális adócsök­kentéstől elkezdve odáig, hogy egymillió új munka­helyet fognak teremteni a gazdaságban. (Közbe­kiáltások a Fidesz soraiból, köztük Kósa Lajosé: Tíz év alatt!) A gazdaságban. Csak azért, hogy tiszta és világos legyen Kósa frakcióvezető úr számára is a bekiabálását érintően: a gazdaságban. Tudja, mi a különbség a közfoglalkoztatottság és a gazdaságban teremtett új munkahelyek tekintetében. Na szóval, hogy ne önnel foglalkozzam, hanem a témával, azt kell mondjam, hogy az egymillió új munkahely megteremtése a gazdaságban tíz év leforgása alatt az esélytelenség kategóriájával párosul, de azért nagy tisztelettel szeretném kérdezni, hogy mikor gondol­ják komolyan és mikor fognak valami értelmeset tenni annak érdekében, hogy ez megvalósuljon.

A másik kérdésem pedig arra vonatkozik, hogy azt a fajta munkaügyi statisztikai bűvészkedést, amelyen keresztül a közfoglalkoztatottak százez­reinek, a külföldre szorultaknak, az önök jóvoltából külföldre menekülteknek a statisztikában való fel­mutatásával való dicsekvést mikor fogják abba­hagyni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és mikor fognak valós képet tárni a társadalom elé. Elnök úr, köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban. ‑ Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ez élvezetes volt. ‑ Derültség a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Cseresnyés Péter államtitkár úrnak.

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Sajnos azt kell mondanom, hogy a tények cáfolják azt, amit ön állításként megfogalmazott vagy éppen kérdésében próbált megfogalmazni állításként. Legtöbbször ön a KSH adataival vitatkozik akkor, amikor interpellációt vagy kérdést fogalmaz meg. Ugyan­is azzal kapcsolatban, amit például a munkahelyteremtésről, a foglalkoztatásról mondott, a tényadatok szerint 4 millió 265 ezer embernek van munkája Magyarországon, ez KSH-adat, képviselő úr. Ez 555 ezer fős növekedést jelent a 2010-es kormányváltás óta.

Még egy nagyon fontos szám, mert azt állította ön, hogy a versenyszférában nem nőtt a foglalkoztatottak száma. Ezzel ellentétben el lehet mondani azt, hogy a növekedésben döntően a versenyszférában létrejött munkahelyek voltak a meghatározók, ahol, szeretném hangsúlyozottan mondani, 332 ezerrel nőtt a létszám azzal szemben, amit ön itt az előbb állított. A foglalkoztatásban természetesen van egy szerkezetváltás, egyes ágazatokban többen, más ágazatokban kevesebben dolgoznak, de még egyszer szeretném ismételni: összességében soha nem volt ilyen magas a foglalkoztatás a rendszerváltoztatás óta, mint napjainkban.

Szeretném önt emlékeztetni arra, hogy a pénzügyi válság előtti években 4-5 százalékos gazdasági növekedés mellett nem jöttek létre új munkahelyek Magyarországon, mert önök annak idején magas szinten tartották a foglalkoztatáshoz kapcsolódó adókat és járulékterheket, ezért a cégek nem bővítették a foglalkoztatotti létszámot. Ezzel szemben a munkahelyvédelmi akció keretében a kormány, a Fidesz-KDNP-kormány jelentős mértékben csökkentette a leghátrányosabb munkaerőpiaci helyzetű rétegek alkalmazási költségét. 2013-tól ’15 augusztusáig a versenyszférában több mint 310 milliárd forint munkahelyvédelmi kedvezményt vettek igénybe a munkáltatók. Ez a támogatási forma jelenleg már több mint 870 ezer munkavállaló foglalkoztatását segíti elő. Tehát ellentétben azzal, amit ön mondott, nincs tömeges munkahelymegszűnés sem Magyar­országon.

A kereskedelemmel kapcsolatban pedig elmondható, hogy a kiskereskedelmi forgalom 2013 júliusa óta folyamatosan növekszik, az augusztusi adatok szerint a forgalom volumene 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ez a vegyes kiskereskedelemben 3,7 százalékos növekedést jelentett, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,6 százalékos növekedést jelentett, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,4 százalékos emelkedést jelentett az értékesítés területén. Tehát nem volt igazuk azoknak, így önnek sincs igaza, akik azzal riogattak, hogy tömeges elbocsátások lesznek a kiskereskedelemben, mert a forgalom növekedésével egyenesen arányban nőtt a foglalkoztatottak aránya.

A kiskereskedelem legalább ötfős vállalkozásainál ugyanis az alkalmazásban állók száma idén az első hét hónapban 187 ezer fő volt, ami 4 ezer fővel magasabb az előző év azonos időszakához viszonyítva. Miközben tehát a fogyasztói árak alacsonyak, a reálbérek növekednek, így az emberek többet költenek, nagyobb szükség van a kereskedelemben dolgozók munkájára is. A kormány munkájának is köszönhetően elindult egy olyan pályázati program, amelynek keretében több mint 100 milliárd forint áll rendelkezésre az álláskeresők foglalkoztatási támogatására. A szakképzett munkaerő fontosságára a kereskedelemben reagálva az Auchan Magyarország Kft. októbertől átfogó bérfejlesztési programot fogalmazott meg, felismerve azt, hogy a munkavállalók megtartásához elengedhetetlen a fizetések emelése.

Ezért várakozásunk szerint mind a kiskereskedelmi forgalom, mind a bérezés, mind a foglalkoztatók létszáma növekedni fog az elkövetkezendő időszakban. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket, és kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a választ.

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Hát, ha egy picit az igazság közelében járna, akkor még kísérletet is tennék rá. Akkor, amikor a gazdaságban 332 ezer fős növekedésről beszél, akkor legalább önnek mint újdonsült államtitkárnak, el kellett volna sajátítania azt, hogy ebben a statisztikában benne van, mondjuk, 150 ezer külföldön dolgozó, önök által elüldözött ember, aki külföldön végez munkatevékenységet. De azt is kell tudnia, hogy a Fidesz már régen számot adott itt arról, hogy teljesítette a vállalásait ‑ itt, a Parlament falai között ‑, miközben semmit nem tett ebből. A munkanélkülieket kilökik a rendszerből, közfoglalkoztatottakat képeznek vagy azzá teszik az embereket, ezeket az embereket pedig a foglalkoztatási statisztikában hozzák.

Minimálbérről vagy bármilyen más bérről beszélünk? Miről beszél ön, járulékcsökkenésről? 32 ezer forinttal növelték a minimálbér járulékterhét! Fizetést kell adni az embereknek, tudja, államtitkár úr. Fizetést, kézzelfogható anyagi javakat meg olyan munkahelyet adni a számukra, amely tekintetében a gazdaságban (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból.), tudja, a gazdaságban tudják megélni a minden­napjaikat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Egymillió új munkahelyet a gazdaságban, azt, amit ígértek, semmi mást, csak azt! Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban. ‑ Moraj, közbekiáltások a kormánypártok soraiból.)

(17.00)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. Szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: 109 igen szavazattal, 33 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés elfogadta az államtitkári választ.

Utolsó interpellációra Szilágyi György, a Jobbik képviselője jelentkezett a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna, avagy őszödi úton a Miniszterelnökség bizniszelő államtitkára?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.




Felszólalások:   113-118   119-125   125-131      Ülésnap adatai