Készült: 2024.09.21.02:35:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2005.06.06.), 190. felszólalás
Felszólaló Mádi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:41


Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁDI LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy gondolom, hogy jó szándékkal elkövetett károkozás ez a törvényjavaslat. A jó szándék deklarálva van: a szürke- és feketegazdaság csökkenése. A kérdés az, hogy ezzel az eszközzel lehet-e ezt a célt a legjobban szolgálni.

(19.40)

Meggyőződésünk szerint nem. Az eszközrendszer teljesen egyoldalú, fals, és nemhogy előreviszi a dolgokat, hanem inkább problémákat gerjeszt, és nagyon komoly nehézségeket okoz az elkövetkezendőkben.

Bármilyen típusú, a szürke- és a feketegazdaság felszámolására vezető intézkedésnek kétharmad részben meggyőződésem szerint az érdekeltségen, az ösztönzésen kellene alapulnia, tehát a munkáltatók azon típusú ösztönzésén, hogy alacsony és kiszámítható közterhekkel érdekeltek abban, hogy őket semmilyen APEH vagy más, munkavédelmi felügyelőség által folytatott eljárás ne veszélyeztesse. Amíg alacsony közterhek és stabil, kiszámítható adókörnyezet nem veszi körül őket, addig nyilvánvalóan nagyon nagy a negatív ösztönzés, arra való bátorítás, hogy keressék a kiskapukat, próbálják elkerülni a közteherviselésnek megfelelő fegyelmet.

Ez a javaslat egyértelműen csak a szankcionálásra, csak a büntetésre, az újabb és újabb kötöttségek, eljárások, adatszolgáltatások, ellenőrzések kiterjesztésére koncentrál. Ugyanúgy, ahogy azt mondják a neveléstudománnyal foglalkozó emberek, hogy nem lehet egy gyereket csupán szankcionálással és büntetéssel nevelni, a gyereket dicsérettel és szidással lehet megfelelően nevelni, és a kettőnek az aránya is fontos. Ez a javaslat nem ad semmit ezen a téren, semmi pozitív lehetőséget nem ad az építőipari cégek számára, csak kötöttségeket, és kikiáltja őket gonoszoknak, kikiáltja őket üldözendőknek, úgy, hogy igazából az ágazat nagyon komoly válsággal küzd, hiszen több ezer eladatlan lakás áll ebben az országban, a szakemberek mintegy 40-80 milliárdra becsülik azt a be nem fizetett áfát és egyéb járulékokat, ami annak következtében áll elő, hogy ezek a lakások nem lettek használatbavételi engedélyen keresztül értékesítve.

A kormány nem erre koncentrál, hanem inkvizíciós eljárással a még megmaradt szereplőket próbálja satuba fogni, és próbálja valamilyen újabb és újabb kötöttségekkel, eljárásokkal és szankcionálásokkal nehéz helyzetbe hozni. Azt gondolom, ez egy teljesen egyoldalú, téves és rendkívül komoly károkat okozó elgondolás, semmilyen pozitív lehetőséget igazából az ágazat szempontjából nem takar.

Hogy a diszkriminációnak mondjam néhány jellegzetességét; több oldalról diszkriminatív ez az intézkedés, merthogy egy ágazatot sújt, a többit meg nem, mondván, hogy ez a bűnös, a többi ártatlan. Azonkívül sújt az ágazaton belül, mert azt mondja, hogy a társas vállalkozások a bűnösök - ez 25-28 százalék egyébként a lakásépítések vonatkozásában -, akik meg duplán, triplán, sokszorosan a magánépítések kapcsán nem fizetik ki a közterheket, azokkal meg nem foglalkozunk, azok rendben vannak. Magyarázza meg nekem valaki ennek a különbségtételnek az erkölcsi, morális alapzatát! Nagyon kíváncsian várom ezt a kormány oldaláról, mert ezen diszkriminációknak semmilyen egyértelmű normatív magyarázatát nem találtam, miért hiányos ilyen szempontból - akár ágazati, akár ágazaton kívül - ez a típusú szabályozási javaslat.

Nem értem az SZDSZ álláspontját, bár elmondtak néhány kifogást. Azt mondták, hogy egyszerűbb szabályozási rendszerben és alacsonyabb közterheket kellene képviselni. Ez a szabályzat nem az. Tehát ha ők konzekvensek ehhez az álláspontjukhoz, akkor ezt a szabálymódosítást nem szavazzák meg, mert ez nem az egyszerűbb szabályozási környezethez és átláthatóbb, alacsonyabb közterhekhez vezet, hanem az ellentétes irányba, újabb és újabb procedúrák, újabb és újabb nyilvántartások, újabb és újabb papírmunkák és ellenőrzési lehetőségek irányába mutat.

Tehát mondom, ösztönzésre lenne szükség, például az építőiparnak arra a clusterprogramjára, amit mi 2001-ben elindítottunk, amit aztán a szocialista kormány leállított, hiszen nem mindegy az, hogy az építőipari cégek részéről mi megyünk el a környező országokba piacot szerezni, és a magyar cégek erősödnek, és nemcsak az országban, hanem regionális, legalábbis közép-európai regionális nagyságú cégekké növik ki magukat, vagy pedig mi veszítjük el a saját piacainkat, és jönnek be a nyugati, tőkeerősebb cégek, és szorítják ki a magyar kis- és középvállalkozásokat az építőipari beruházásokból. Sokkal inkább ez történik, autópálya-építésnél láttuk, hogy a kormány meg se kísérelt a fővállalkozók szintjén pozitív preferenciát alkalmazni, miközben szerte a világon ennek bevett gyakorlata van; patrióta módon, EU-konform módon ezt lehet intézni, ha kellően az ember a nemzeti szempontokat fontosnak tartja, és belátja azt, hogy a magyar vállalkozások támogatása, erősítése kormányzati eszközökkel minden megengedett módon üdvös a munkahelyteremtés és az ország gazdagodása, előrejutása szempontjából.

A Fidesz-frakció ezért ezt a javaslatot nem tudja támogatni, magát a szürke- és a feketegazdaság csökkentését támogatjuk, de nem ezekkel az eszközökkel, mielőtt még félreértelmeznék a szavaimat. Mi beterjesztünk azért néhány jó szándékú, javító célzatú módosító indítványt, eddig ugyan nem volt szokásos, de hátha a kormányzat részéről mégis fogadókészség lenne arra, hogy ezen a beterjesztett javaslaton, ami egy borzasztóan kapkodó, előkészítetlen, egy villámegyeztetésen igazából kicsit erő pozíciójából, zsarolással is fűszerezve, a szervezetek által elfogadtatott, áterőszakolt javaslat… - de igazából ezt több hónap alatt kellett volna kiérlelni, végiggondolni, és komplex megoldásokra koncentrálni, nem ilyen, hogy pusztán kipipáljuk a százpontos dolognak nem tudom, hány pontját, és azt gondoljuk, hogy ezzel megoldjuk a problémákat. Kérem, ezzel a problémákat nemhogy nem oldjuk meg - van egy ilyen angol kifejezés, hogy problem shift -, a problémákat áttoljuk másik területre. A problémák ritkán oldódnak meg teljesen, hanem áttolódnak más területekre, és ha pechünk van, és itt ez történik, akkor még nagyobb problémák keletkeznek, és még nagyobb gondokat okozunk.

Tehát én a jó szándékot nem kétlem, ám azt gondolom, hogy egy kampánymunkában, politikai megrendelésre, koncepciójában végiggondolatlanul, rossz eszközökkel végigvitt szabályozás a beterjesztett javaslat, amit a Fidesz-frakció részéről nem tudunk elfogadni, és nem is ajánljuk ezt a parlamentnek.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai