Készült: 2024.04.26.10:46:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2018.10.03.), 62-65. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:44


Felszólalások:  Előző  62 - 65  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is azt érdemes tisztázni, hogy kizárólag a magyar kormány hibája, hogy ebbe a helyzetbe került Magyarország, mint amiben most van. Az a határozati javaslat, amit letettek ide a Ház elé  ami egyébként annyira nem érdemes, hogy idehozzák, de sajnos ez már megtörtént , csak azt bizonyítja, hogy semmilyen érdemi javaslatuk nincs, semmilyen érdemi elképzelésük nincs, csak és kizárólag az önök európai parlamenti kampányáról szól, nem pedig Magyarország érdekéről. Az teljesen egyértelmű, hogy a jogállamot és a demokráciát kizárólag a magyar emberek tudják és fogják is helyreállítani, önök pedig mindeközben csak és kizárólag a propagandával foglalkoznak, meg azzal, hogy az Európai Néppárton belül hogyan vívják a pozícióharcokat, vagy az európai intézményekben milyen pozíciókhoz jussanak adott esetben, de olyan fontos ügyekkel, mint például az Európai Unió következő hét évre szóló költségvetése, egyáltalán nem foglalkoznak, és közben Magyarország folyamatosan gyengül a hibás intézkedések miatt.

Tehát önök azért próbálják elhitetni azt, hogy maga a Sargentini-jelentés csak és kizárólag a migrációról szól, mert ezzel próbálják elfedni azt, hogy semmilyen érdemi intézkedést nem tudtak foganatosítani, és az Európai Unió asztalára semmilyen érdemi javaslatot, koncepciót, szakmai javaslatot sem tett le a magyar kormány, ami szégyen. Ez a válság, ez a probléma 2015-ben csúcsosodott, azóta semmit, egy érdemi javaslatot nem tettek le az asztalra. Tehát nem képviselik a magyar emberek biztonsági szempontjait az Európai Unióban.

S egyébként a koncepciótlanságot mi sem bizonyítja jobban, mint hogy  én szeretném akkor önöket emlékeztetni arra, mert bizonyára feledésbe merült, ahogy látom  2013-ban pontosan önök fogadtak el egy migrációs stratégiát, amiből egyetlen szó nem került végrehajtásra. Ennek hat nagyon fontos eleme van, ebből csak az egyik az illegális migráció elleni küzdelem, ami az egyik legfontosabb pont. A Honvédelmi és rendészeti bizottságban három hónapja próbálom napirendre vetetni a kérdést, nagyon sajnálom, hogy nincsenek itt az illetékesek, nem hajlandóak erről beszélni, hogy ebből mit hajtottak végre, pontosan látjuk, hogy miért. Azért, mert semmit nem hajtottak ebből végre. Tehát ennek a határozati javaslatnak, amit önök beadtak, semmilyen értelme, haszna nincsen a magyar emberek számára, Magyarország számára, kizárólag az önök európai parlamenti kampányát szolgálja.

Az LMP viszont benyújtott egy határozati javaslatot, hiszen elmondtuk számtalanszor, hogy nagyon fontos az illegális migráció elleni küzdelem, és a migrációs helyzetet is kezelni kell, erre rövid, közép- és hosszú távú, konkrét elképzelésekkel és cselekvési tervvel kell rendelkezni, úgyhogy javasolom, hogy tanulmányozzák a határozati javaslatunkat, mert ebben összefoglaltuk, hogy mik a teendők, és természetesen az arról való szavazáskor önök színt tudnak vallani, hogy akkor mennyire fontos önöknek Magyarország biztonsága.

Szeretném idehozni a Ház elé, hogy mi az, amit nem tesz meg a kormányzat, pedig meg kellene tegyen, és mi az, amit semmiképpen nem kellene megtegyen, és mégis folyamatosan azt csinálja, hiszen ez a két elem, amivel konkrétan önök veszélyeztetik az ország biztonságát és Magyarország szuverenitását is.

Amiben cselekedniük kellene, és nem teszik: például a magyar emberek biztonsági szempontjait oda kellene most már végre tegyék az Európai Unió asztalára. Ez rendszeresen nem sikerül, maga a magyar miniszterelnök sem vesz részt rendszeresen azokon a találkozókon, ahol az érdemi döntéseket megalapozzák és utána meg is hozzák. Látszik, hogy sem rövid, közép- és hosszú távú elképelése nincsen, sem pedig cselekvése a kormánynak a migráció problémáját tekintve. Nagyon fontos a hazai intézményrendszer felkészítése, a biztonsági ellenőrzések lefolytatása. Világosan látszik az, hogy nem történnek ebben érdemi eredmények, és rendkívül sok lyuk van a rendszeren. Fontos, hogy az állomány számára, a rendészeti, rendőri állomány számára biztosítsák a hazai jogi, nemzetközi jogi képzést és a megfelelő munkakörülményeket a munkavégzéshez. Ezzel is a mai napig problémák vannak a magyar határon is.

Azt gondolom, nem kellene kérdés legyen, hogy a Magyarország által saját maga tett vállalásokat be kell tartani, és ez vonatkozik természetesen az önök kormányára is. Ebben is hiátus van, ezeket nem tartják be.

Ahogy említettem az előbb, a mai napig nem voltak képesek beszámolni a Honvédelmi és rendészeti bizottságban arról, hogy mit hajtottak végre a 2013-ban elfogadott migrációs stratégiából, innentől kezdve nagyon nehéz lenne bármivel is jellemezni a kormányzat úgynevezett migrációs politikáját, mert ez konkrétan nem is létezik. Az világos, hogy az Európai Unió külső határainak a védelmét meg kell erősíteni, hiszen ez a magyar emberek közvetlen biztonsági érdeke, és ezekhez az EU-s törekvésekhez hozzá kell járulni. Semmilyen lépést nem tesz ebben a kormány.

Az is világos, hogy a Frontexnek, az európai uniós határvédelmi ügynökségnek az állományát tízezer főre kell emelni. Itt rögtön szeretném hangsúlyozni, hogy a végrehajtó állományról beszélünk, igen, a határőrökről beszélünk, azokról, akik ott állnak és lefolytatják a megfelelő ellenőrzéseket és garantálják a biztonságot, és az ehhez szükséges forrásokat biztosítani kell az európai uniós szervezeteknek is.

Itt azért szerettem volna, ha a Belügyminisztérium  látom, hogy nincs itt senki a Belügyminisztérium részéről  szól pár mondatot arról, hogy mégis mit gondol az általános kormánypárti vélekedésről a Frontexszel kapcsolatban, merthogy az azért nem egy új keletű dolog. Tehát szeretnék szólni, hogy Magyarországnak jelen pillanatban is van együttműködése a Frontexszel. Azok alapján, amiket önök itt elmondtak, most már megkérdezem: fel akarják mondani az együttműködést? (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiban.) Mert valami elképesztő butaságokat sikerült összehordjanak itt a Frontexről, miközben pontosan tudják önök is, hogy ez egy olyan szervezet, amelynek az állománya a magyar jogszabályoknak alárendelten és csak magyar parancsnoksággal tudna itt Magyarországon bármit is csinálni a magyar határon. Ez teljesen egyértelmű.

(15.10)

Ha önök ezt adják elő, amit itt elővezettek, mindenféle megszállással kapcsolatban, meg kapukulcsokkal kapcsolatban, akkor kérdezem, valljanak színt: ki akar lépni Magyarország a schengeni övezetből? Mert akkor ezt most mondják el, mert nyilván ez azt jelenti, hogy a magyar emberek onnantól kezdve nem utazhatnak szabadon az Európai Unióban. De akkor ezt tisztázzuk! Úgyhogy én erről meghallgattam volna a Belügyminisztérium véleményét. Gondolom, nem véletlen, hogy nincsenek itt.

Megkérdezném azt is: vajon Szerbiának akkor jó a Frontex? A szerbek határait most a Frontex védi. (Zaj.) Vajon úgy érzik  kérdezzék meg az együttműködő partnereket, kérdezzék meg a szerb kormányzatot , vajon ők úgy érzik, hogy elvesztették a szuverenitásukat? És amikor Németh Szilárd államtitkár úr mint honvédelmi államtitkár arról beszél, hogy idegen zsoldosok jönnének ide a Frontexhez, akkor hadd kérdezzem már meg, hogy például a Horvátországban szolgálatot teljesítő rendőrök, akik ott vannak nyaranta, ők idegen zsoldosok? (Egy hang az ellenzéki padsorokból: Bizony!) Vagy azok a magyarok, azok a rendőrök, akiket odaküldtek a szerb-bolgár határra  például 20 főt; nem egy nagy létszámot, maradjunk annyiban, de 20 fő odament , idegen zsoldosok? Ott a magyar rendőrök idegen zsoldosok?

Én tehát azt javaslom, hogy ne beszéljenek butaságokat, viszont azzal, hogy folyamatosan azokat az állításokat mantrázzák a Frontexszel kapcsolatban, amit az uniós határvédelmi ügynökséggel kapcsolatban, elvárjuk, hogy nyilatkozzanak arról, hogy ki akarnak-e lépni a schengeni övezetből. Merthogy egyelőre ez nagyon afelé megy, innentől kezdve viszont rengeteg magyar állampolgár nem tudna szabadon utazni, mint ahogy most teszi. Afelől pedig ne legyen kétségünk, hogy ahogy Orbán Viktor miniszterelnök olyan ajánlatot kap, ami személyesen, illetve pártpolitikai szempontból számára előnyös, ő lesz a legnagyobb támogatója a Frontexnek. Azt gondolom, hogy ez akár hónapokon belül is lelepleződhet.

Nagyon fontos lenne, hogy megerősítésre kerüljön tehát a Frontex állománya, de hát látjuk, hogy ebben mit művel a kormányzat, mindennek ellene mennek, ami szolgálná a magyar emberek biztonságát.

Fontos lenne egy új előrejelző rendszernek a kialakítása a balkáni országokkal együttműködésben, amely jó előre tudná jelezni a migrációs folyamatnak a változásait. Magyarország fontos szerepet vállalhatna egy ilyen előrejelző rendszer kialakításában. A mai napig a fáradságot nem vették arra, hogy ilyen formában bármilyen együttműködésről elkezdjenek tárgyalni. Tehát amikor arról beszélnek, hogy a régió érdeke micsoda, akkor megkérdezem, hogy például egy ilyen kezdeményezés miért nem történik meg.

Továbbá elvárható azok után, hogy itt végighallgattuk, hogy küzdenek a bevándorlás ellen, meg az illegális migráció ellen, hogy a letelepedési kötvényekkel kiadott összes letelepedési engedélyt haladéktalanul vissza kell vonni. Erre minden jogi lehetőség megvan, ezt bármikor megtehetnék az illetékes szervezetek, tehát még egyszer mondom, az összes engedélyt vissza kell vonni, és fel kell deríteni azt, hogy milyen szervezett bűnözői csoportok kaptak ilyen élethosszig tartó letelepedési engedélyt, és hogy mennyire sikerült ezzel a magyar kormánynak nem megvédeni Európát, hanem nagyon is kiszolgáltatni akár ellenérdekelt titkosszolgálatok embereinek, terroristáknak, szervezett bűnözői csoportoknak.

És amikor itt arról beszél a honvédelmi államtitkár is, hogy akkor most itt a műszaki meg a jogi határzár egy az egyben megvédi az országot, igen, mi is azt mondjuk, hogy szükség van a kerítésre. Csak tudják, mi a probléma? Hogy azon a kerítésen önök naponta  naponta!  nyitják a kaput. A letelepedési kötvényekkel 20 ezer embert engedtek be, mindenféle érdemi ellenőrzés nélkül, és ezt most már egész biztosan állíthatjuk, hiszen nagyon sok ember mindössze négy nap alatt kapta meg a letelepedési engedélyt. Úgyhogy mindenki gondolkodjon el azon, főleg akik az illetékes minisztériumokban ülnek, hogy milyen ellenőrzésre lehet mégis elegendő az a négy nap.

Ezek voltak azok az intézkedések, amelyeket haladéktalanul meg kellene hogy tegyenek, de nem teszik meg; és nézzük, mi az, amit ehelyett csinálnak, és nem kellene. Semmi másról nem szól ez az egész önöknek, mint az európai parlamenti választásokat követő időszakról: hogyan pozicionálják magukat az Európai Néppártban, az európai intézményekben  és ebbe nyakig belekeveredtek, csak az nem látszik, hogy a magyar embereknek ez miért jó. És az is látszik, hogy ahol eddig Orbán Viktor próbált meg egy bizonyos színpadon játszani, akár a migráció ügyében, ott új szereplők jelentek meg, és most már az a helyzet, hogy ők használják a magyar miniszterelnököt eszköznek a saját belpolitikai és a saját uniós játékaikhoz. Innentől kezdve önök hogyan beszélhetnek bármilyen szuverenitásról? Hogyan beszélhetnek szuverenitásról akkor, amikor az elmúlt nyolc évben végigasszisztálták az európai politikai elitnek azt, hogy folyamatosan a multinacionális nagyvállalatokat támogatták; ezek azok, amelyek érdemben okozták a 2008-as gazdasági válságot, és a 2015-ös migrációs problémához és válsághoz is nagyon súlyos közük volt. Ez volt az a probléma, amit az európai politikai elit képtelen volt kezelni. És ennek nagyon is része volt Magyarország és a magyar kormány és a magyar miniszterelnök, aki ehhez folyamatosan asszisztált. Pont az általam említett multinacionális nagyvállalatok azok, amelyek lenyomják a béreket Magyarországon, önök emiatt tartják tudatosan alacsonyan a béreket, és kiszolgáltatják a magyar munkavállalókat.

Ez így van, minden országnak joga van eldönteni, hogy kikkel akar együtt élni és kikkel nem. Önök ebben már véleményt nyilvánítottak, hogy az Orbán-kormány szerint kikkel szeretnének együtt élni. Akkor mondanék pár példát, mertshogy bűnözőkkel szeretnének önök együtt élni. Viszont ahhoz nincsen joguk, hogy az emberek biztonságát veszélyeztessék. (Demeter Zoltán a teremből kifelé menet a szakértői páholyra borul. )

ELNÖK: Kérem, legyen szíves, álljon meg a felszólalásával! Technikai szünetet rendelek el két percre.

(Szünet: 15.17-15.22

Elnök: dr. Hiller István

Jegyző: Tordai Bence és dr. Vinnai Győző)

ELNÖK : Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Képviselő asszonynak két perc áll rendelkezésére. Parancsoljon!

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tehát arra hívnám föl a kormányzat figyelmét, hogy amennyiben fontos önöknek Magyarország biztonsága, akkor talán nem kéne olyan embereket beengedni az országba, mint például Ghaith Pharaon, akit terrorizmus finanszírozásáért körözött az Interpol és az FBI. A magyar hatóságok asszisztálásával jött Magyarországra, a kormányfővel üzletelt, a kormányfő családjával és még a magyar állammal is alapított közös céget ez az ember, és a magyar hatóságok nemhogy elfogták volna, de mondhatjuk, hogy kifejezetten asszisztáltak az ő ittlétéhez. Aztán ott van Zaid Naffa tiszteletbeli konzul, Jordánia tiszteletbeli konzulja, aki két alkalommal is megbukott a nemzetbiztonsági ellenőrzésen, és ebből az egyik a Terrorelhárítási Központnak a terrorszempontú nemzetbiztonsági ellenőrzése volt. Ezen bukott ő meg, de önök még a mai napig is pozícióban tartják, pedig Magyarország bármikor kiutasíthatná. Így lehet tiszteletbeli konzul Magyarországon. Az már csak az ügy pikantériája, hogy Zaid Naffa volt az, aki lényegében igazolta azt, hogy eltartja Ghaith Pharaont, a dollármilliárdost, csak azért, hogy a Bevándorlási Hivatal előtt ne kelljen felfednie, hogy a terrorizmus finanszírozásából származó pénzek nála megtalálhatók.

Említeném itt még Magomed Daszajevet, aki folyamatosan újságírókat zaklat, és jelen pillanatban nem lehet tudni, hogy milyen papírokkal rendelkezik itt Magyarországon, vagy hogyan tartózkodik, de a mai napig nem sikerült sem elfogni, sem kiutasítani.

Fazekas úr itt volt az előbb. Kiss Szilárdot szeretném még idehozni, akit úgy neveztek ki önök agrárattasénak Moszkvába, hogy kétszer bukott meg a nemzetbiztonsági ellenőrzésen, ehhez képest államtitkokhoz hozzáférhetett, és ő maga is hozhatott létre minősített adatokat. Tehát magyar államtitkokat veszélyeztettek, miközben több tízezer vízumot adott ki orosz állampolgároknak úgy, hogy a nemzetközi hatóságok sok esetben jelezték, hogy bűnözők vannak közöttük. És a letelepedési kötvényekkel sikerült az Aszad-rezsim pénzmosó emberét és például olyan orosz bűnözőt is idehozni Magyarországra, akit nemrég fogtak el Finnországban.

Ezeket az eseteket kell felfüggeszteni, beszüntetni. Azt pedig jelzem, hogy a már megtörtént eseteknek lesz következménye, büntetőjogi következménye is. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  62 - 65  Következő    Ülésnap adatai