Készült: 2024.09.18.23:48:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2005.06.13.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Amikor önt szombaton a Fidesz kongresszusa megválasztotta a szövetség alelnökének, amihez egyébként gratulálok, akkor azt gondoltam, hogy önnel együtt még egy közgazdászt választottak alelnöknek, nyilván a Fidesz-vezérkar erősíteni akarja a gazdaságpolitikai hátterét. És bevallom, hogy ennek örültem közgazdászként meg statisztikusként, mert azt láttam, hogy itt komoly gondok vannak az elmúlt években, pláne még, hogy szombaton az önök pártelnöke újra a 7 százalékos gazdasági növekedést ígérte meg.

(14.10)

Úgy tűnik, hogy nem ez következett be, nem ön hat kedvezően a Fidesz-vezérkarra, hanem úgy látszik, hogy ön volt kénytelen átvenni ezt a populizmust, amit önök itt évek óta hirdetnek. (Közbekiáltások a Fidesz soraiból.) Egyszerűen, ha megnézzük azokat az adatokat, amelyeket a statisztikai szolgálatok produkálnak, és azokat az adatokat, amelyeket az imént Áder frakcióvezető úr is mondott, akkor egyszerűen elképesztő dolgokat hallunk.

Először is: hogyan áll a magyar gazdaság? (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Áll!) A magyar gazdaság megfelelően teljesít. Ha megnézzük, hogy önök '98-ban úgy gondolták, hogy 7 százalék lesz a gazdasági növekedés, 4,8 százalék volt akkor, aztán ezt sikerült 2002-re 3,5 százalékra leküzdeni, vagyis éppen a felére annak a 7 százaléknak. Csak nem említették, hogy önök két évre gondolják azt a 7 százalékot - ez volt itt a probléma! Ehhez képest tavaly 4,2 százalékkal nőtt a gazdaság, az idén az első negyedévben 3,5 százalékkal.

Egyébként csak megjegyzem, hogy Áder frakcióvezető úr itt az imént azt mondta, hogy az ipari export csökken. Az ipari export az első negyedévben 8,2 százalékkal nőtt. Ezt nehéz csökkenésnek nevezni, legalábbis ehhez a számokban való eligazodás ennél jobban is elvárható. Vagy a másik, hogy a GDP-növekedésben Magyarország élenjáró volt - mondták önök, mondta Áder frakcióvezető úr - az akkori ciklusban. A balti köztársaságok mindig lényegesen jelentősebb GDP-növekedési dinamikát produkáltak, azért, mert a balti köztársaságok fejlettségi szintje lényegesen alatta van a magyarénak. Ehhez képest szó nincs arról, hogy mi sereghajtók lennénk.

A másik nagyon fontos dolog, amire frakcióvezető-helyettes úr utalt, hogy hogyan minősítik Magyarországot a külföldi befektetők. Itt idézeteket persze lehet sorolni, lehet lapidézeteket sorolni, de azért ne keverjük össze a befektetőket, a hitelminősítőket és a napilapokat. Ezt ön egy elegáns mozdulattal összekeverte. Három nagy hitelminősítő intézet van, amire különösen figyelni szoktunk - másra is természetesen -: a Standard & Poor's, a Fitch Ratings és a Moody. A Moodyt nem véletlen, hogy nem említette frakcióvezető-helyettes úr, hiszen a Moody's Corporation a kormányváltás óta mind a hosszú lejáratú, mind a rövid lejáratú devizaadósságunkat eggyel feljebb sorolta. A Fitch és a Standard & Poor's valóban egy-egy szinttel lejjebb vitte az egyik adósságot, a devizaadósságot, de hozzáteszem, hogy jelenleg is a magyar besorolás, összehasonlítva a környező országokéval, vagy hasonló a többi országéhoz, vagy kedvezőbb annál. Tehát még egyszer mondom: vagy hasonló a többi országhoz, vagy kedvezőbb annál.

Ami pedig az adócsökkentést vagy -növelést illeti: úgy látszik, arra épít, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, hogy az emberek feledékenyek. Hiszen önök rendszeresen emelték az adókat, ezzel szemben mi az adókat csökkentettük. (Felzúdulás és derültség a Fidesz soraiban.) A társasági adó például 18 százalékról 16 százalékra csökkent. De szeretném említeni, hogy önök '99-ben az adójóváírás mértékét 20 százalékról 10 százalékra csökkentették, a havi összegét 4200-ról 3000-re csökkentették. Akárhogy is veszem, ez adóteher-növekedés, és ehhez még az adójóváírás reálértékét is folyamatosan csökkentették. Végül: azzal kezdték 1999-ben, hogy 71 százalékkal növelték az egészségügyi hozzájárulást, és utána is 8-8, illetve 7 százalékkal növelték, összesen ezzel 100 milliárddal nagyobb bevételt értek el. Ennyit az önök adócsökkentéséről.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai