Készült: 2024.04.28.20:31:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2023.11.30.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Szűk két hete indult útjára a szuverenitásunk védelméről szóló nemzeti konzultáció. Tizenegy olyan kérdést érintően várjuk a magyar emberek véleményét, amelyek alapvetően befolyásolják hazánk gazdaságát és biztonságát, és generációkra felmenőleg határozhatják meg mindannyiunk életét. Várjuk a visszajelzéseket többek közt arról, hogy mi a magyarok álláspontja az Ukrajnát érintő kérdésekben.

Egyetérteneke a kormány békepárti álláspontjával, vagy inkább támogatnák a háborút? Kelle még több fegyvert küldeni a harctérre az uniós polgárok adócentjeinek terhére? Kelle még több eurómilliárdot odapumpálni hazánk költségvetésének kárára? Támogatnunk kelle Ukrajna teljes jogú uniós tagságát, amely egyébként alapjaiban forgatná fel a jelenlegi uniós támogatási rendszereket, és amely esetében Ukrajna kapná az uniós források jelentés részét? Nem utolsósorban mit gondolnak arról, hogy Brüsszel újra be akarja engedni hazánk területére a génmódosított ukrán gabonát?

Mint ismeretes, a háború kirobbanása után Brüsszel megnyitotta a határokat az ukrán gabonaszállítmányok előtt. Az intézkedéseknek elvileg az volt a célja, hogy a szállítmányok eljussanak a világ legszegényebb országaiba. A génmódosított ukrán gabona jelentős része azonban ehelyett elárasztotta a kelet-európai országok piacait, és rendkívül nehéz helyzetbe hozta a térség gazdáit.

(13.10)

Magyarország  Lengyelországhoz és Szlovákiához hasonlóan  önállóan, nemzeti hatáskörben volt kénytelen meghosszabbítani az eredetileg Brüsszel által elrendelt, de csak korlátozott időre szóló gabonaembargót. Lényeges azonban, hogy az embargó csak az érintett országba irányuló importra vonatkozik, az ukrán gabona tranzitja ettől még zavartalanul folytatódhat Magyarországon vagy Lengyelországon keresztül, ami további károkat okoz a tagállamok piacai és gazdái számára. A történtek ismeretében nem lehet kétségünk: ha Brüsszel ellenkezése lépésre kényszerítene minket, akkor a magyar gazdák újra akcióba lépnének, hogy saját maguk is megvédjék a piacukat az ukrán gabonaimporttól.

Az ukrán gabona szennyezettsége nem kérdéses. Ezt támasztják alá többek között a lengyel legfelsőbb ellenőrző kamara speciális vizsgálatai is, amelyek során a kiválasztott minták 35 százaléka mutatott ki káros anyagokat, többek között szalmonellát, növényvédő szereket, higanyt, ólmot, és még sorolhatnám. Az is köztudott, hogy egy magyar vagy egy lengyel gazdának sokkal szigorúbb élelmiszer-biztonsági, állatjóléti előírásoknak kell megfelelnie, mint egy ukrajnai óriáscégnek. Sajnos azonban az Európai Bizottságot ezek a szempontok egyáltalán nem érdeklik, csak azoknak a befektetőknek az érdekei számítanak, akik az ukrán földeket felvásárolták.

Tisztelt Képviselőtársaim! Brüsszel tehát ebben az ügyben sem az uniós polgárok és a nemzetállamok érdekeit képviseli, ahogy ezt teszi az Ukrajnához való hozzáállására jellemző összes más kérdésben; az uniós gazdákkal ellentétben számukra csak a Soros-féle gazdák számítanak, akik egyben úgy táncolnak, ahogy ők fütyülnek, közben pedig az Unió egységét képező tagállamokat rángatják dróton. Ezt a politikát követi a hazai dollárbaloldal is, hiszen amikor csak alkalma nyílik rá, egy emberként kiált fel sírva a szegény, Zelenszkij vezette Ukrajna érdekében. Arról az Ukrajnáról és Zelenszkijről beszélünk, aki a Magyarország által részükre nyújtott óriási humanitárius segítségre is fittyet hányva, egyből a Kereskedelmi Világszervezethez futott beperelni hazánkat, amiért fenntartjuk a gabonabehozatali tilalmat, mellőzve bármiféle előzetes kapcsolatfelvételt vagy egyeztetési kísérletet, ahogy ez normalizált diplomáciai környezetben szokás.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ukrán gabonaügy is jó példa arra, hogy mit okozhat az, ha egy szuverén állam önrendelkezési jogát idegen hatalmi érdekek kívánják felülírni. Ugyanez a probléma gyökere a nemzeti konzultációs kérdőívben megfogalmazott további tíz esetben is. Mi, magyarok azonban nem engedhetjük, hogy az elmúlt évszázadok során nagy nehezen kivívott szuverenitásunkat bármi vagy bárki is korlátozza vagy akár csak veszélyeztesse. Ezért arra kérünk mindenkit, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt, és segítse a kormányt abban, hogy a magyar emberek álláspontjával felvértezve, megerősített egyetértéssel tudjon fellépni a szuverenitásunkat korlátozni szándékozó erőkkel szemben. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai