Készült: 2024.09.26.04:40:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

333. ülésnap (2013.12.04.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:47


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jómagam is adtam be kapcsolódó módosító indítványokat, szám szerint ötöt, a szintén miskolci illetőségű Simon Gábor képviselőtársammal egyetemben. Ezek a 12415. számú javaslathoz a 986-990. szám alatt kerültek nyilvántartásra.

Ezek a javaslatok mind-mind a szülővárosom, Miskolc érdekében fogalmazódtak meg, és nyilvánvaló, hogy ellenzéki oldalról ezek a javaslatok sokszor csak jelzések maradhatnak, hiszen a kormányoldalnak sokszor világos elképzelése van arról, hogy mit szeretne a költségvetésben látni. Az általános vitában ez nyilvánvalóan világossá vált, és csakúgy, mint az elmúlt években, ezúttal is sok olyan javaslatot láthattunk ebben a költségvetésben, amelyek a nehezebb sorsú, szegényebb vagy problémásabb térségeknek nem sok választ adnak, míg egyébként rengeteg olyan luxuskiadásra is költ a költségvetés, amelyek meg felejthetők lennének a részünkről, és nem szolgálják például a lassan 4,5 millió környékén levő, létminimum alatt élők számának a csökkentését.

Tehát mindenképpen luxusberuházások és egyéb, hasonló jellegű fejlesztések terhére, a kormányzat kommunikációjára, egyéb külső szakértői megbízások terhére javasoltuk, amit javasoltunk, és olyan javaslatokat tettünk, amelyeket - akár kormánypárti képviselőtársaim is láthatják - a hétköznapok igazolnak vissza. Az emberek, az utcán lévők azok, akik igazából a hétköznapjaikat nagyon nehéz körülmények között Miskolcon élik, ők láthatják úgy, hogy igenis ezek a legnagyobb problémák, és nem azok, amelyeket sokszor önök mondanak.

Ötször egymilliárd forintot szeretnénk javasolni miskolci fejlesztésekre. Ugyan az első körben a fejezeten túli átcsoportosításokra is lehetőség volt, és itt is tettünk sok javaslatot, azonban egyiket sem támogatták önök. Azt szeretném elérni, hogy legalább néhányukat ezeknek a javaslatoknak támogassa a kormánytöbbség, a miskolci fideszes képviselők is.

(10.30)

Akkor elmondanám, hogy ez az öt javaslat körülbelül mit tartalmaz. Először is, a közbiztonsági problémák ismertek Miskolcon és Borsod-Abaúj-Zemplén megye térségében. Az önök belügyminisztere azt mondta, hogy két hét alatt rendet tud tenni. Ugye, erre jól ráerősített Orbán Viktor miniszterelnök úr is. Ez volt 2010-ben. 2011 és 2012 között, tehát egyetlenegy év alatt, egyik évről a másikra majd' 40 százalékkal nőtt az ismertté vált bűncselekmények száma a miskolci rendőrkapitányság területén. Ez egy olyan drasztikus növekedés, amire reagálni kell. Reagálni kell, mert ugyan az előző ciklus végén például a Készenléti Rendőrség egy kihelyezett százada került Miskolcra, de azt kell mondjam, hogy ilyen mélységű, komoly közbiztonsági problémákat kiemelten kell kezelni forrásoldalon is.

Ezért javasoltunk 1 milliárd forintot ennek a problémának a kezelésére. Nyilvánvalóan van itt terrorelhárító központ, egy csomó olyan, sok milliárdból működő országos intézmény, amely nem közvetlenül a közterületen lévő rendőrök közbiztonságért kifejtett munkáját szolgálja. Ezért azt tudom mondani, hogy igenis méltányolni kéne azt, hogy Miskolcon többletforrások szükségesek ahhoz, hogy igazából és valóban rend legyen. Ezekből a forrásokból, ebből a többletforrásból lehetőség volna rendőrőrsök létrehozására, többek között Perecesen, ahol ezt a helyi lakosok igénylik, és a diósgyőri rendőrőrs fejlesztésére is lehetőség volna. Hiszen ott felmerült a méltatlan körülmények okán egy új épületrészbe való áthelyezése a rendőrőrsnek, amely alkalmasabb volna a feladatok ellátására. De lehetne tárgyi eszközöket és a személyi állományt is fejleszteni ebben a tekintetben. Ez alapvetően fontos azért, hogy Miskolcon rend legyen.

Fontos volna folytatni szintén egy 1 milliárdos összeggel a panelrekonstrukciót, tehát az iparosított technológiával épült lakások felújítását. Erre volt egy jó konstrukció az előző ciklusban, a miskolci lakások mintegy egyharmadát sikerült így felújítani. Most van valami, de nem az igazi. És több mint három évig állt a rekonstrukciók folytatása. Miskolc a szociális helyzet okán és egyébként is kiemelt kell hogy legyen a panelrekonstrukció folytatása tekintetében. Tehát erre is szeretnénk, az önrész segítésére mintegy 1 milliárd forintos forrást.

Az útburkolatok siralmas állapotban vannak Miskolc városában. Gyakorlatilag szintén itt is megállt az idő 2010 óta. Kátyú kátyú hátán, és ugye, ahol még kátyúznak, ott sem lehet feltétlenül megoldani ilyen módon ezeket a problémákat, hanem új útburkolatokra van szükség. Ennek a problémának a kezelésére szintén 1 milliárd forintot javaslunk elkülöníteni, mert azt gondoljuk, hogy méltatlan az a helyzet, ami az úthálózatban már kialakult. Gyakorlatilag alig van autós, aki legalább egy-két defektet ne szenvedne egy adott idényben, lassan térdig érő kátyúk is találhatók, főként külterületen, illetve mellékutakon. Szóval, ez elfogadhatatlan. És ez az állapotromlás elérte már a tömegközlekedési útvonalakat is. Aki ott él, ott közlekedik, ezt tapasztalja. Egyszóval, erre is többletforrásokat kellene szánni.

A nyári időszakban többször hívtuk föl a figyelmet arra, hogy akár óvodákban, oktatási intézményekben, de egészségügyi és szociális intézményekben is hihetetlen rossz állapotban vannak bizonyos helyiségek. Ez tarthatatlan. Tehát nem átfogó fejlesztésekről beszélek most, csak egyszerűen arról, hogy az élet- és balesetveszély szempontjából legfontosabb intézményi problémákat hárítsa el az önkormányzat. Ehhez nyilvánvalóan még további források szükségesek, erre is javaslunk mintegy 1 milliárd forintot elkülöníteni. Ez most nyilván nagyon soknak hangzik olyan képviselőtársaimnak, akik saját városukban, településükön szintén el tudnak ilyet képzelni, mert persze, fejlesztésből sosem elég, azonban felhívnám arra a figyelmet, hogy Miskolcon fordult elő egy bölcsődében, hogy vakolatomlás történt, hogy egyébként óvodákban is komoly gondok voltak a felújítások folytatásával, és tényleg siralmas állapotban vannak ezek a közintézmények. Az előző ciklusban részleges eredményeket sikerült elérni, hiszen több intézmény megújult, gimnáziumok, általános iskolák. Ezt a programot kellett volna folytatni. De ha már nem sikerült, legalább a legfontosabb felújítások elvégzésére szükséges volna újabb forrás.

És az utolsó, ötödik javaslat ebben a tekintetben, amelyet a költségvetéshez kapcsolódó módosító indítványként benyújtottunk, Miskolc-Tapolcáról szól. Miskolc-Tapolca az egyetlen olyan turisztikai terület, de inkább mondom úgy, hogy Miskolc városa az egyetlen olyan, sajnos negatív értelemben, amely ebben a ciklusban az önkormányzat által benyújtott pályázat révén európai uniós forráshoz nem jutott. Turisztikai nagyattrakciót sem sikerült elnyerni. Nyilván, itt az előző ciklusból a jelenlegi városvezetés időhúzása okán áthúzódó diósgyőri vár rehabilitációja vagy a lillafüredi függőkert felújítása történik, illetve megtörtént, mert a lillafüredi függőkert hál' istennek megújult. De azt tudom mondani, hogy ennél több kell.

A diósgyőri vár felújítására meglévő forrás itt volt, az a 2010-es választás előtt is rendelkezésre állt, újabb forrást nem nyert el Miskolc, és ez egy iszonyatos versenyhátrányt jelent a környező nagyvárosokkal szemben. Nyíregyháza több mint 2 milliárdot nyert Sóstófürdő fejlesztésére, Debrecen is több esetben nyert forrást, de Eger is, csak hogy a környező megyék székhelyeit mondjam. Azt gondolom, ennél sokkal többet érdemel Miskolc, sokkal többet érdemel Miskolc-Tapolca, és folytatódnia kell annak a fejlesztésnek, amelyet az előző ciklusban a szocialista városvezetés kezdett meg a barlangfürdő felújításával, illetve az ott található közterületek részleges megújításával. Ma mindenki a korábbi strand területéről beszél, hogy ott kéne különböző fejlesztéseket végrehajtani. Ebben mindenki egyetért, az a baj, hogy csak beszéd van erről egyelőre, és konkrét tettek nincsenek.

A konkrét tettekhez meghatározott forrásokra van szükség. Az első körben arra tettem javaslatot, hogy 3,2 milliárdot kapjon Miskolc-Tapolca ennek a fürdőnek a megépítésére. Ez nyilvánvalóan hatalmas összeg egy olyan kifeszített költségvetésben, amit most láthatunk. És az is kérdés persze, hogy ezek a számok így teljesülnek-e. Azt tudom mondani azonban, hogy az az összeg is csak az volt, amelyről a turisztikai nagyattrakciós pályázat szólt. Amennyit elnyerhetett volna Miskolc a turisztikai nagyattrakció keretében.

Amennyi járt volna ennek a városnak. Most második körben nem ilyen összegre teszünk javaslatot, arra teszünk javaslatot, hogy 1 milliárd forintot szánjon erre a központi költségvetés, más források terhére természetesen, nem a hiányt növelve. Mert egyébként Miskolc-Tapolca fejlesztése a régió gazdasága, turizmusa, az ott élők mindenapjai szempontjából is meghatározóan fontos. Arra teszünk javaslatot, hogy ne múljon el ez a ciklus úgy, hogy nem kapott Miskolc turisztikai beruházásokra markánsan összeget, ne múljon el úgy, hogy nem fejlődhet Miskolc-Tapolca, merthogy végletesen lemarad, ha ez nem történik meg.

Ez az öt módosító indítvány az, amit most jegyzünk. Még egyszer, én hiszek benne, hogy mindegyik megalapozott, mindegyik támogatásra érdemes. Arra kapacitálnám miskolci és Borsod megyei fideszes képviselőtársaimat, hogy teljesítsék választási ígéreteiket, és szerezzenek támogatást a frakciójukban ezeknek a módosító indítványoknak, vagy legalább valamelyiknek, néhányuknak. Mindegyik cél olyan, amely a miskolciak érdekét szolgálja, nekünk meg az kell hogy legyen az első.

Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai